statystyki

Największym kłopotem dla Piłsudskiego byli endecy. Oto historia słodkiej zemsty Marszałka

autor: Andrzej Krajewski15.08.2019, 08:30; Aktualizacja: 15.08.2019, 13:05
Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski

Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski (styczeń 1919), źródło: Adam Szelagowski "Wiek XX', Warszawa 1937, first published in January 1919 in Kurier Warszawskiźródło: Domena Publiczna

W kluczowym momencie wojny z bolszewicką Rosją największym kłopotem dla Józefa Piłsudskiego byli endecy, którzy nie ustawali w oskarżaniu go o niekompetencję i zdradę państwa.

"H i storia nie widziała jeszcze kraju, który by w tak trudnych warunkach jak nasz tworzył swą państwowość. W takiej to chwili zwycięski twój pochód na Kijów dał narodowi poczucie własnej siły, wzmocnił wiarę we własną przyszłość, wzmógł jego dzielność duchową" – perorował na cześć Józefa Piłsudskiego marszałek Sejmu Wojciech Trąmpczyński 18 maja 1920 r. przed warszawskim kościołem św. Aleksandra. Wpływowy endecki polityk, podobnie jak inni członkowie tego ugrupowania, z entuzjazmem przywitał w kraju zwycięskiego wodza po powrocie z wyprawy kijowskiej. Ale gdy tylko losy wojny zaczęły się odwracać, narodowcy natychmiast odsądzili Naczelnika Państwa od czci i wiary, a nawet zapragnęli jego upadku.

Nieoczekiwana zmiana miejsc

Komendant był dla endecji bolesnym cierniem już od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowa Demokracja stanowiła wtedy najlepiej zorganizowane i największe stronnictwo polityczne w kraju. Jednak z powodu autorytetu, jakim w społeczeństwie cieszył się Piłsudski, musiała się pogodzić z tym, że to twórca Legionów skupił w swoim ręku większość władzy wykonawczej – jako Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz Armii Polskiej. Dla przeważającej większości narodowców pozostawał on niebezpiecznym wywrotowcem – polscy socjaliści i rosyjscy bolszewicy w zasadzie niczym się dla nich nie różnili.

Zaczęło się to zmieniać wiosną 1920 r., gdy Piłsudski wydał rozkaz rozpoczęcia ofensywy na Kijów. Plan złamania wielowiekowej potęgi Rosji przez utworzenie niepodległej Ukrainy porywał swoim rozmachem. „Widowiskowe powodzenie polskiego oręża na Ukrainie wpłynęło na stanowisko niechętnych Piłsudskiemu środowisk” – pisze w monografii „Legenda i polityka” Piotr Cichoracki. „Główny organ endecki, jakim była «Gazeta Warszawska», nie wahał się w kilka dni po zajęciu Kijowa nazwać Naczelnika mężem stanu” – dodaje.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (5)

 • Paweł(2019-08-15 14:02) Zgłoś naruszenie 58

  Piłsudski nienawidził endeków, czyli patriotów. W zamachu majowym zabił wielu Polaków z legalnego rządu. Chwilę później dostał pieniądze od amerykańskich bankierów. Przypadek? To jego rządy doprowadziły do klęski wrześniowej. W drugim komentarzu abc pomieszał fakty, bo 39 rok i Powstanie Warszawskie to właśnie wynik polityki rządów piłsudczykowskiej sanacji.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • abc(2019-08-15 11:11) Zgłoś naruszenie 48

  Bo odzyskanie wolności, to odzyskanie własnego śmietnika. A na tym śmietniku najlepiej czuli się endecy. Im się wszystkie zaszczyty i apanaże należały. Endek to facet udający patriotę. W razie niepowodzenia ucieka pierwszy. Co nam rząd nasz w 1939 r. udowodnił. A także wspaniali dowódcy Powstania Warszawskiego - czwórkami szli do nieba nie żołnierze w 1939, a grupami dzieci Warszawy szły do nieba, a część umierała w kanałach, czyli odchodach. Warszawa stała się morzem gruzów. I tu wspaniały taniec na martwych urządza PiS. I dziwić się niskiemu przyrostowi i niechęci do powrotu do kraju.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-08-15 21:51) Zgłoś naruszenie 03

  A Sosnkowski uważał , że nie endecy , tylko V kolumna ... I jewrejców , z armii , kazał usunąć - bo kolaborowali z czerwoną zarazą i strzelali Polakom w plecy ... I to był ten cud ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie