statystyki

Do śmieszności jeden krok. Jak sanacja broniła czci Piłsudskiego

autor: Andrzej Krajewski23.02.2018, 07:04; Aktualizacja: 23.02.2018, 09:05
Józef Piłsudski

Józef Piłsudski w okopach na Wołyniu 1916. Źródło: Wacław Lipiński 'Walka zbrojna o niepodległość Polski 1864-1918", Warszawa 1935źródło: Domena Publiczna

Im bardziej obóz sanacyjny czuł się niepewnie, z tym większym zawzięciem bronił dobrego imienia Marszałka i państwa. Nie bacząc, że nawet surowe kary nie mogą powstrzymać ludzi od śmiechu

Poeta i publicysta „Krytyki Politycznej” Jaś Kapela znieważył „Mazurek Dąbrowskiego”. Za polski hymn zabrał się w 2015 r. Wówczas poruszył go widok tysięcy uciekinierów płynących łódkami przez Morze Śródziemne. „Jeszcze Polska nie zginęła, / Kiedy my żyjemy, / Nasza bieda już minęła, / Migrantów przyjmiemy. / Marsz, marsz, uchodźcy, / Z ziemi włoskiej do Polski, / Za naszym przewodem, / Łączcie się z narodem” – napisał Kapela. Co gorsza, zaśpiewał w towarzystwie mieszanego chórku, po czym umieścił teledysk na YouTubie. Tymczasem naród jakby w odpowiedzi na taki entuzjazm w kwestii goszczenia u siebie muzułmanów od razu zagłosował na PiS. Ten z kolei zabrał się za prokuraturę i cały wymiar sprawiedliwości. Na koniec wymiar sprawiedliwości zabrał się za Jasia Kapelę.

W zeszłym tygodniu sąd w Wołominie skazał obywatela Jana Kapelę na 1 tys. zł grzywny za „zmianę tekstu hymnu państwowego”. Co więcej, podejrzewano oskarżonego, że „demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu i Rzeczpospolitej Polskiej”. Jak łatwo zgadnąć, prześladowany poeta znalazł wsparcie wśród przeciwników obozu władzy. Pojawili się więc chętni do nagrania przerobionego „Mazurka Dąbrowskiego”, by rzuć wyzwanie reżimowi. Zachowanie konsekwencji w orzecznictwie wymaga, żeby i im wlepiać po 1000 zł kary, plus drugie tyle za premedytację w naruszaniu prawa. Wówczas pewnie pojawią się kolejni gwałciciele hymnu i tylko Józef Wybicki będzie się w grobie przewracał. Natomiast rząd Prawa i Sprawiedliwości może poczuć pokusę zaostrzenia przepisów, tak żeby wrogom dobrej zmiany w ogóle odechciało się śpiewać.

Tymczasem katastrofa w polskiej polityce zagranicznej po nowelizacji ustawy o IPN najlepiej pokazuje, do czego prowadzi bezrozumna „polityka godnościowa”, gdy wystarczyło tylko trzymać się konsekwentnie zasady o konstytucyjnym prymacie wolności słowa. Wprawdzie bywa ona bolesna dla rządzących, lecz chroni ich przed oderwaniem od rzeczywistości i pogrążeniem w świecie własnej wyobraźni, co jest kluczową sprawą dla bezpiecznej przyszłości kraju, a także wszystkich obywateli. Gdy natomiast wolność słowa ogranicza się w imię obrony majestatu państwa lub jakiejś osoby, bardzo szybko robi się i śmiesznie, i strasznie.

Godne imieniny


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (4)

 • RZ(2018-02-23 22:00) Zgłoś naruszenie 40

  Osobliwe rozumienie wolności słowa, Murzyński-Filipiński: czyli polega ona na tym, że można mówić/pisać na te tematy/melodie, których nikt nie zabrania? Choć może nie powinienem się dziwić: marksiści ("wolność to uświadomiona konieczność") od dawna tak twierdzą.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2018-02-23 21:06) Zgłoś naruszenie 33

  Hymn i godło i barwy są chronione prawnie wolą większości obywateli. Jasia Fasolę też (na szczęście) te przepisy obowiązują. Nie ma to nic wspólnego z wolnością słowa, bo wszystkie narody chronią swoje symbole."Jaś" może pisać wiersze i piosenki na inną melodię, nikt mu tego nie zabrania i właśnie to jest wolnością słowa. Nie manipulujcie zatem tym pojęciem.

  Odpowiedz
 • Karol(2018-02-23 20:49) Zgłoś naruszenie 23

  Kapela to śmieć jakich mało. Ścierwo i *****

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie