Teatry w całej Polsce oferują widzom repertuar online. Sprawdź, co i gdzie warto zobaczyć? Oto kilka propozycji:

Finałowe spektakle 13. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Czytania pięciu sztuk nominowanych do finału 13. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej będzie można oglądać online już od 1 do 5 czerwca (o godz. 20) na kanale YouTube Teatru Miejskiego w Gdyni.

Widzowie zobaczą kolejno:

 •  1 czerwca 2020 g. 20.00 "Debil" Maliny Prześlugi
 •  2 czerwca 2020 g. 20.00 "Incydent" Jarosława Jakubowskiego
 •  3 czerwca 2020 g. 20.00 "Kapelusz: rys hagiografii" Michała Lachmana
 •  4 czerwca 2020 g. 20.00 "Listen to your heart" Piotra Rowickiego
 •  5 czerwca 2020 g. 20.00 "Swietłana" Przemysława Wojcieszka

Dzień Dziecka w Nowym Teatrze

W ramach Dnia Dziecka warszawski Nowy Teatr udostępni dwa tytuły:

 • w sobotę 30 maja o godzinie 12:00 spektakl "Indianie". Rejestracja zostanie udostępniona na profilu Vimeo Nowego Teatru (będzie dostępna do północy 1 czerwca; spektakl dla dzieci wieku od 7 lat).
 • Udostępniony zostanie także "Piotruś Pan" (od niedzieli 31 maja, od godziny 15:00 na profilu Vimeo Nowego Teatru; sztuka będzie dostępna przez 24h. Spektakl dla dzieci w wieku od 8 lat).

"Turlajgroszek" Teatru Wierszalin

Pochodzący z Supraśla Teatr Wierszalin udostępnił archiwalne nagranie legendarnego już spektaklu "Turlajgroszek", który w 1993 roku wygrał nagrodę Fringe First na prestiżowym festiwalu w Edynburgu. Reżyseria: Piotr Tomaszuk i Tadeusz Słobodzianek. Występują: Aleksander Skowroński, Ryszard Doliński, Alina Gielniewska, Izabela Dąbrowska, Marek Tyszkiewicz, Sylwia Mancewicz, Zdzisław Reczyński oraz Lech Olczak.

Nagranie dostępne na stronie: www.wierszalin.pl >>>

"Szalone nożyczki. Reżim sanitarny” Teatru Kwadrat

Warszawski Teatr Kwadrat zaprasza widzów na interaktywny spektakl w reżyserii Macieja Sławińskiego. Występują: Lucyna Malec, Ewa Wencel, Jacek Łuczak, Grzegorz Wons, Andrzej Andrzejewski i Marcin Piętowski.

Emisja na żywo online: 18 maja o godz. 19:00 na stronie teatrkwadrat.pl >>>

"Świeczka zgasła” Teatru przy Stole

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu w ramach Teatru przy Stole zaprasza na komedię Aleksandra Fredry „Świeczka zgasła”, którą czytać będą aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Magdalena Boć i Krzysztof Gordon.

Premiera online: 18 maja. Informacje na: tps-dworek.pl >>>

"Trash story" w Teatrze Lubuskim

Teatr Lubuski w Zielonej Górze w ramach tegorocznych obchodów Dnia Teatru Publicznego zaprasza widzów na internetową transmisję spektaklu "Trash story" Magdy Fertacz w reżyserii Marcina Libera. Tematem przedstawienia jest pamięć. "Pamięć o tych, którzy mieszkali tu przed nami. Mieszkali w domach, w których teraz mieszkamy MY. ICH już nie ma. Zostały ślady: listy, fotografie, przedmioty codziennego użytku, meble, domy i groby. Ta historia nie jest osobna, historia jest wspólna. Pamiętajmy o tym."

Emisja online: 16 i 17 maja na kanale YouTube Lubuskiego Teatru >>>

"R.I.P. KORE - finał. #AGON_NA_OLIMPIE" w TR Warszawa

Sztuka jest "inspirowana internetowymi streamingami oraz mitami greckimi opowieść o wiecznym cyklu życia, rozgrywająca się w wirtualnych przestrzeniach". Bohaterami przedstawienia są internauci o nickach @korexanax01 i @narkissos_the_boy, prowadzących popularne profile w mediach społecznościowych. "Młodzi ludzie nawiązują w sieci toksyczną relację, która prowadzi do tragedii. Na szczęście lub nieszczęście, w wirtualnym Hadesie po śmierci życie toczy się dalej."

Reżyseria: Katarzyna Minkowska.

Emisja premierowa online: 16 maja o godz. 20:00 poprzez Facebook Live TR Warszawa oraz w serwisie Vimeo.

"Namiętna kobieta" w Teatrze Współczesnym w Warszawie

W dniu ślubu swojego ukochanego syna-jedynaka Betty zaszywa się na strychu i zatapia we własnej przeszłości. Jej dotychczasowe życie okazuje się być pełne niespełnienia. Czy to tylko typowy kryzys wieku średniego? A syn, mąż i kochanek? Wysoko ocenianą sztukę Kay Mellor będzie można podziwiać tym razem online. Reżyseria: Maciej Englert.

Występują: Marta Lipińska (Betty), Piotr Adamczyk (Mark), Andrzej Zieliński (Craze), Krzysztof Kowalewski (Donald), Kinga Tabor (Jo), Zbigniew Suszyński (Głos Strażaka).

Emisja online: 16 maja o godzinie 17:00 - link do wydarzenia >>>

"Sprawa Gorgonowej” w Starym Teatrze w Krakowie

Przedwojenna Polska. Rita Gorgonowa została oskarżona o zamordowanie 17-letniej córki swego kochanka. Procesem żyje cały kraj. Jak czytamy w opisie spektaklu: "To przesłuchanie bez znieczulenia. Poznawanie intymnych szczegółów z życia kobiety, opowieść o oddanych dzieciach, aborcjach, uwodzeniu mężczyzn jest jak wiwisekcja. Wchodzimy w głąb głównej bohaterki – sięgamy do jej psychiki, badamy jej prawdomówność (wyświetlone wyniki pracy wariografu), a nawet wnętrze ciała (nagranie kolonoskopii). Jest nawet sesja z hipnotyzerem.

„Sprawa Gorgonowej” w reż. Wiktora Rubina zostanie pokazana już 10 maja o godz. 19.00 na kanale YouTube – Narodowy Stary Teatr Live.

Więcej informacji: stary.pl >>>

"Henrietta Lacks" w warszawskim Nowym Teatrze

"To było w roku 1951 w Baltimore. 31-letnia Henrietta zachorowała na raka macicy, zmarła po kilku miesiącach nieefektywnego leczenia. Nie wiedziała o tym, że pobrano jej komórki, które okazały się zdolne do namnażania. Nie dowiedziała się o komórkach HeLa i emocjach, jakie wzbudziły w naukowcach. Osierociła piątkę dzieci, które nie dostały żadnego wsparcia, a nielojalni lekarze zbili na niej kapitał symboliczny i/lub materialny." - czytamy na stronie Nowego teatru.

Spektakl w reżyserii Anny Smolar będzie dostępny online już 10 maja od godziny 12:00 (przez 36 godzin).

Więcej informacji: nowyteatr.org >>>

"Niebezpieczna metoda" w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy

Sztuka Christophera Hamptona opowiada o początkach psychoanalizy. "Konflikt dwóch wielkich uczonych wokół kobiety, która była im równa. Sabina Spielrein po nieskutecznym leczeniu elektrowstrząsami trafia do szwajcarskiej kliniki. Opieką otacza ją Carl Gustaw Jung i w terapii decyduje się na eksperymentalną metodę Zygmunta Freuda. Dramat miłości rozpoczęty psychologiczną kuracją, przeradza się w naukową rywalizację. Sabina zostaje pierwszą kobietą leczącą dzięki terapii rozmową." - czytamy w opisie spektaklu.

Emisja online: 9 maja o godzinie 19:00.

Więcej informacji: teatrdramatyczny.pl >>>

“Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” w TR Warszawa

Spektakl “Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” w reżyserii Katarzyny Kalwat według tekstu noblistki Elfriede Jelinek inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami.

"Marzec 1945 roku. Zamek w Rechnitz, austriackiej miejscowości nieopodal granicy z Węgrami. Baronowa Margita von Batthyány wydaje przyjęcie. Według zeznań świadków, jej goście – oficerowie lokalnego SS i Gestapo – biorą udział w masakrze około dwustu węgierskich Żydów, przymusowych robotników. Zbiorowej mogiły zamordowanych nigdy nie odnaleziono, a bezczynność społeczeństwa i biernie prowadzone śledztwo umożliwiło ucieczkę głównym oprawcom." - czytamy w opisie spektaklu.

Emisja online: 9 maja o godzinie 20:00. Nagranie na Vimeo będzie uzupełnione o napisy w języku polskim (realizacja w ramach projektu TR Bez Barier 2020) i angielskim.

Więcej informacji: trwarszawa.pl >>>

Aleksandra Kurzak - live dla Studio teatrgalerii

Warszawska Teatrgaleria Studio zaprasza - 10 maja o godz. 19.00 - na recital światowej sławy artystki, Aleksandry Kurzak, transmitowany live z domu. Towarzyszyć jej będzie francuska pianistka Morgan Fauchois-Prado. Koncert poprowadzi Mariusz Szczygieł, ceniony reporter, a prywatnie miłośnik opery.

Więcej informacji: www.teatrstudio.pl

"Broniewski" w Teatrze Wybrzeże

Dobrze znana i nagradzana sztuka Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego to: "Epizody z fascynującej biografii wybitnego poety, nierozerwalnie związane ze sporym fragmentem dwudziestowiecznej historii Polski. Nieoczywista analiza często niekonwencjonalnych zachowań tego, jak sam o sobie mówił „Polaka, katolika, alkoholika" pozwala autorowi raz jeszcze przyjrzeć się przełomowym wydarzeniom kształtującym naszą międzywojenną i powojenną rzeczywistość. Próba zrozumienia wewnętrznych pęknięć Broniewskiego, jego wyborów i postawy po drugiej wojnie światowej, jego konszachty w władcami PRL oraz sławienie Stalina, którego był przecież przez półtora roku więźniem na tle jego młodzieńczych zasług w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego, żołnierskiej odwagi, jaką wtedy okazał, staje się zarazem zbiorowym portretem całego polskiego pokolenia naszych zawiedzionych, uwiedzionych i oszukanych rodaków."

Spektakl jest dostępny na kanale YouTube Teatru Wybrzeże do 30 maja.

Więcej informacji: www.teatrwybrzeze.pl >>>

"W związku z zaistniałą sytuacją" - miniserial literacki Teatru Łaźnia Nowa

„Z rodziną da się być, kiedy się nie jest aż tak bardzo” – mówi bohaterka miniserialu literackiego "W związku z zaistniałą sytuacją". Bo życie w izolacji, w kwarantannie, z pracą zdalną, z dziećmi na głowie, z lekcjami online wcale nie jest takie łatwe. A właściwie to jest bardzo trudne. W sytuacji, w której nie ma dokąd uciec, recepty na czasy zarazy szukamy w śmiechu.

Kilkuminutowe odsłony miniserialu poleca krakowski Teatr Łaźnia Nowa.

Więcej informacji: www.laznianowa.pl >>>

Teatr Pudło, czyli teatralne miniatury Joanny Szczepkowskiej

W czasach epidemii i społecznej izolacji znana aktorka Joanna Szczepkowska zaprasza widzów do oglądania teatralnych miniatur nagrywanych w... kartonowym pudle. Efekty tego projektu podziwiać można na Facebookowym fanpage'u Teatru Na Dole: www.facebook.com/TeatrNaDole >>>

Teatralna klasyka w serwisie Ninateka.pl

Najwybitniejsi twórcy teatralni, aktorska plejada gwiazd i spektakle, które zmieniały oblicze polskiego teatru. Jan Englert, Janusz Gajos, Grzegorz Jarzyna, Jerzy Stuhr, Agnieszka Galińska oraz Krzysztof Warlikowski to tylko kilka nazwisk, które są gwarancją teatralnej doskonałości. Bogatą kolekcję głośnych spektakli zobaczyć można online w serwisie Ninateka.pl.

Tytuły, które warto obejrzeć to m.in.:

 • "Msza za miasto Arras" Janusza Gajosa (tylko do 8 maja)
 • "Damy i huzary" Krystyny Jandy
 • "Wymazywanie" Krystiana Lupy
 • "Udręka życia" oraz "Przygoda" Jana Englerta
 • "Między nami dobrze jest" Grzegorza Jarzyny
 • "Ja, Feuerbach" Piotra Fronczewskiego

Zobacz więcej na: ninateka.pl >>>