Z okazji Roku Świętego Jana Pawła II Paweł Woldan przygotował dla Teatru Telewizji spektakl o drodze Karola Wojtyły do kapłaństwa. Premiera "Powołania", którego scenarzystą i reżyserem jest Woldan, odbędzie się 18 maja, w stulecie urodzin Karola Wojtyły.

"Rzecz rozpoczyna się w Krakowie, do którego osiemnastoletni Karol przybywa z Wadowic wraz z ojcem, aby podjąć studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Karol z ojcem zamieszkują w Krakowie w pobliżu Kościoła Stanisława Kostki, do którego często przychodzi Wojtyła, by modlić się przed obrazem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

Przedstawienie wypełniają sceny prób aktorskich, recytacji wierszy, dyskusji o mistyce Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza oraz epizody z życia studenckiego młodego Karola (np. egzamin u prof. Stanisława Pigonia).

Po ukończeniu pierwszego roku polonistyki, jesienią 1939 r. Karol jest świadkiem wybuchu II wojny światowej i hitlerowskiej okupacji Krakowa. "Na ten czas przypada duchowe dojrzewanie przyszłego papieża" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

Po wkroczeniu Niemców ojciec Karola traci prawa do emerytury żołnierskiej i rozchorowuje się, a młody polonista zmuszony jest do podjęcia pracy zarobkowej w fabryce sody "Solvay".

Po nagłej śmierci ojca twórca Koła Żywego Różańca Jan Tyranowski staje się mentorem młodego Wojtyły; namawia go do pogłębienia "lektur duchowych" i pożycza mu książki mistyków katolickich, m.in. pisma św. Jana od Krzyża, które Karol najczęściej czyta podczas przerw w pracy w fabryce.

Młody Karol przystępuje do konspiracji, uczęszcza też na tajne komplety. Ściąga z Wadowic i udziela schronienia w swoim mieszkaniu Mieczysławowi Kotlarczykowi z żoną. Razem z nimi zakłada Teatr Rapsodyczny, w którym przygotowują inscenizacje m.in. "Króla Ducha" i "Samuela Zborowskiego" Słowackiego.

Jak przypomniano na stronie Teatru Telewizji, kulminacją w przedstawieniu Woldana jest "moment podjęcia życiowej decyzji" przez Wojtyłę. Śmierć ojca, coraz wnikliwsza lektura pism mistyków chrześcijańskich oraz wypadek drogowy (młody Wojtyła został potrącony przez ciężarówkę) doprowadzą młodego Karola do opuszczenia zespołu teatralnego Mieczysława Kotlarczyka i wstąpienia do seminarium duchownego.

Spektakl kończą sceny przyjęcia 1 listopada 1946 r. święceń kapłańskich przez Karola Wojtyłę z rąk kardynała Adama Sapiehy oraz rozmowy młodego księdza z kardynałem o przyszłości Polski i istocie powołania kapłańskiego.

"Paweł Woldan przyzwyczaił nas w swoich spektaklach Teatru Telewizji do autorskiego sposobu narracji, w której prym wiodą autentyczne postaci, a także fabuły oparte na biografiach" - czytamy w zapowiedzi.

Zdjęcia zrealizował Piotr Wojtowicz. Scenografię zaprojektowała Małgorzata Grabowska, a kostiumy - Beata Dąbska. Muzykę skomponował Andrzej Krauze. Za montaż odpowiada Sławomir Filip.

W spektaklu występują m.in.: Józef Pawłowski (Karol Wojtyła), Adam Woronowicz (Ojciec Karola), Piotr Głowacki (Jan Tyranowski), Przemysław Stippa (Mieczysław Kotlarczyk), Adrianna Chlebicka (Halina Królikiewiczówna), Zygmunt Józefczak (Kardynał Sapieha), Tadeusz Kwinta (Profesor), Zbigniew Lesień (Majster), Olga Rayska (Krystyna), Anna Lemieszek (Maria) i Katarzyna Zawiślak-Dolny (Zofia).

Paweł Woldan jest scenarzystą i reżyserem filmowym. Zrealizował osiemdziesiąt filmów dokumentalnych, poświęconych głównie polskim pisarzom i duchownym katolickim. Otrzymał za nie szereg nagród na festiwalach w Polsce i zagranicą.

Dla Teatru Telewizji zrealizował spektakle: "Zdrada" Adama Zagajewskiego (1997), "Misterium św. Wojciecha" (1998), "Alek" Jana Józefa Szczepańskiego (1998), "Góra Góry" Marka Millera i Piotra Wojciechowskiego (2006), "Złodziej w sutannie" (2008), "Prymas w Komańczy" (2009), "Wierność" (2010), "Totus tuus" (2016), "Brat naszego Boga" Karola Wojtyły (2018) oraz "Prymas Hlond" (2019). W 2016 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej".

Premiera "Powołania - 18 maja o godz. 21 w TVP1.