"Upupienie", "gęba", "łydka" – przed nami klasyka gatunku. W teatralnej odsłonie Centrum Kultury online od 8 maja przypominamy jedną z najważniejszych realizacji Teatru Provisorium i Kompanii Teatr – spektakl "Ferdydurke" - napisano na Facebooku CK w Lublinie.

W przesłanej PAP we wtorek informacji przypomniano, że "współpraca obu teatrów dała ciekawy efekt, który spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki polskiej i zagranicznej, a +Ferdydurke+ uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych lat 90. XX w. oraz za najlepszą adaptację sceniczną dzieła Gombrowicza".

Spektakl połączonych lubelskich zespołów Teatru Provisorium i Kompanii Teatr został wielokrotnie nagrodzony. Otrzymał m.in. Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska", Grand Prix, czyli Wielką Nagrodą Publiczności oraz Nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na XXXIV OPTMF "Kontrapunkt" w Szczecinie, nagrodą za kreację zbiorową podczas III Festiwalu Komedii "Talia" w Tarnowie i Grand Prix dla spektaklu i nagrodą za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Małych Form Teatralnych w Rijece.

"Lubelska +Ferdydurke+ jest niewiarygodnie śmieszna" – oceniał krytyk Łukasz Drewniak po premierze w 1998 r. – "śmiesznością gagu, grepsu, slapstiku". "Porywająco grana, lekka, a zarazem bezczelnie dosadna w obracaniu tekstem Gombrowicza, z którego ocalały tylko najlepsze numery" - napisał.

Przedstawienie wyreżyserowali Janusz Opryński i Witold Mazurkiewicz. Autorem scenografii jest Jerzy Rudzki. Twórcą opracowania muzycznego jest Borys Somerschaf.

Występują: Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica i Michał Zgiet.

Rejestrację "Ferdydurke" Teatru Provisorium i Kompanii Teatr będzie można obejrzeć online na Facebooku Centrum Kultury w Lublinie - 8, 20 i 29 maja o godz. 20.