Spektakl Erwina Axera został przeniesiony na ekran z warszawskiego Teatru Współczesnego. W roli tytułowej – Zbigniew Zapasiewicz. Spektakl zaliczono do Złotej Setki Teatru Telewizji. Dostępny jest online do 15 maja w serwisie Ninateka.pl

Akcja przedstawienia toczy się w ambasadzie demokratycznego państwa, znajdującej się w kraju rządzonym autorytarnie. Do Ambasadora przybywa z zapowiedzianą wizytą Pełnomocnik miejscowych władz. Na ręce gospodarza składa osobliwy prezent – pokaźnych rozmiarów globus. Gdy jego powłoka pęka, z wnętrza wychodzi Człowiek, który prosi o azyl polityczny. Pełnomocnik zwraca się do Ambasadora z żądaniem wydania zbiega.

Ambasador to jeden z wielu spektakli Axera, które powstały na podstawie tekstów Mrożka. Współpraca inscenizatora z młodszym od niego o trzynaście lat dramatopisarzem trwała trzy dekady. Mrożek uznawał ogromne doświadczenie sceniczne Axera i pozwalał mu ingerować w swoje teksty. W przypadku Ambasadora reżyser dopisał kilkanaście kwestii „podrabiających rytm i stychomytię” Mrożka, które potem autor uwzględnił w druku.

„(…) w Ambasadorze nie ma ról słabych, możliwych do skwitowania w kilku słowach. A są w nich dwie wyjątkowe: Ambasador Zbigniewa Zapasiewicza i Amelie Mai Komorowskiej. Jednak, co chyba najważniejsze, Axer przywraca wiarę, że teatr może być jeszcze miejscem rozmowy, odnawiania sporów, które nie powinny wymykać się z pamięci. Jak ten o honor i jego powolne, wraz z ostatnimi wyznawcami, umieranie” – pisał Paweł Goźliński w „Życiu Warszawy”.

Cały spektakl dostępny jest online do 15 maja w serwisie Ninateka.pl >>>