Reżyser Eimuntas Nekrosius, aktorzy Dorota Kolak i Mirosław Baka otrzymali nagrody miesięcznika "Teatr" za sezon 2015/16 - poinformowano w komunikacie przesłanym PAP we wtorek. Nagrodami specjalnymi uhonorowano Jana Englerta i Krystiana Lupę.

Nagrody przyznało jury w składzie: Jacek Cieślak, Jacek Kopciński (przewodniczący), Wojciech Majcherek, Jacek Wakar, Kalina Zalewska.

Zadecydowało ono o przyznaniu Nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie artystycznym 2015/16 Eimuntasowi Nekrosiusowi, reżyserowi "Dziadów" Adama Mickiewicza w warszawskim Teatrze Narodowym. Litewski reżyser wystawił dzieło Mickiewicza z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Nekrosius (ur. 1952) jest absolwentem moskiewskiej Akademii Teatralnej. W latach 1978-79 pracował w Teatrze Dramatycznym w Kownie. Następnie związany był z Teatrem Młodzieżowym w Wilnie, w którym wystawił m.in. "Wujaszka Wanię" Czechowa i "Nos" Gogola. Litewski reżyser znany jest z zamiłowania do teatralnej klasyki: wystawiał m.in. szekspirowskie "Makbeta" i "Hamleta", a także "Fausta" Goethego.

Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską uhonorowano Dorotę Kolak, za rolę Marthy i Mirosława Bakę za rolę George'a w spektaklu "Kto się boi Virginii Woolf?" Edwarda Albeego, wystawionym w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

Przyznano także dwie nagrody dodatkowe. Nagrodę Specjalną "Teatru" otrzymał Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie. Wyróżniono go "za nadanie wyjątkowego kształtu obchodom 250. rocznicy powstania sceny narodowej w Polsce, o czym świadczą znakomite premiery z udziałem całego zespołu: +Kordian+ Juliusza Słowackiego w jego reżyserii, +Dziady+ Adama Mickiewicza w interpretacji Eimuntasa Nekrosiusa i +Pan Tadeusz - wszystkie słowa+ Mickiewicza w reżyserii Piotra Cieplaka, a także rocznicowe wydanie serii świetnych monografii poświęconych dziejom Teatru Narodowego w Warszawie".

Nagrodę przyznaną z okazji 70. rocznicy powstania miesięcznika "Teatr", jury zdecydowało się nagrodzić Krystiana Lupę, "najwybitniejszego współczesnego reżysera teatralnego, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie inscenizacji, oryginalny wkład w rozwój polskiej sztuki scenicznej i światowej myśli teatralnej, rozsławianie polskiego teatru za granicą, a także wychowanie całego pokolenia zdolnych następców" - napisano w werdykcie.

Lupa (ur. 1943) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych; jest także scenografem, grafikiem, dramaturgiem, tłumaczem i pedagogiem. Po studiach na łódzkiej PWST oraz reżyserii teatralnej w Krakowie, Lupa związał się z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze oraz ze Starym Teatrem w Krakowie.

Jak tłumaczył w wywiadach, teatr traktował jako jedną z możliwości przekraczania granic ludzkiego poznania". W swojej pracy chętnie sięgał po utwory Dostojewskiego, Witkiewicza czy Musila. Najsilniej związany jest jednak z twórczością austriackiego prozaika Thomasa Bernharda. Lupa wystawił m.in. jego "Wycinkę", "Kalkwerk", "Immanuela Kanta", "Wymazywanie" czy "Plac Bohaterów". Od 1983 r. pracował w krakowskiej Wyższej Szkole Teatralnej; między 1990 a 1996 r. pełnił funkcję dziekana Wydziału Reżyserii.

"Świadomość Lupy jest świadomością europejską" - pisał o reżyserze Piotr Gruszczyński w 1999 r. "Jego sztuki oddają zmęczenie starego kontynentu i wszystkie jego dekadenckie upadki. Bycie Polakiem, Niemcem czy Austriakiem nie ma żadnego znaczenia. Ważny jest bowiem kontekst duchowy, w którym działamy i żyjemy, a nie narodowy, historyczny czy polityczny (...) Duchowość europejska dwudziestego wieku jest tu najistotniejszym planem działań, miejscem właściwej walki i konfliktu, intensywnym i nasyconym obszarem napięć".

Uroczyste wręczenie nagród "Teatru" odbędzie się 18 października w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.