Powstały 50 lat temu zespół Czerwone Gitary świętuje jubileusz koncertami, nową płytą oraz książką

Nowy materiał twórców przebojów „Matura” czy „Nie zadzieraj nosa” znalazł się na płycie „Jeszcze raz”. Obok premierowych numerów obecni członkowie Czerwonych Gitar nagrali też niepublikowaną dotąd piosenkę Krzysztofa Klenczona. Materiał wraz ze starymi szlagierami zagrają w najbliższym czasie m.in. w Mińsku Mazowieckim (22.05) i Poznaniu (23.05). Pełna rozpiska koncertowa na stronie www.czerwonegitary.pl

Jubileusz uczcili też książką „Czerwone Gitary wczoraj i dziś. Złoty Jubileusz 1965-2015” Wydawnictwa Oskar. Jej autorem jest Roman Stinzing, który ma na koncie m.in. książki „Kurort w cieniu PRL-u – Sopot 1945-1989” oraz „Motława-Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych”.

Dzięki „Czerwone Gitary wczoraj i dziś. Złoty Jubileusz 1965-2015” można poznać pełną ciekawostek historię (także współczesną) zespołu. Dowiecie się m.in., że jedynym członkiem zespołu, który uczestniczył we wszystkich ponad 5 tysiącach koncertów Czerwonych Gitar w latach 1965-2015 jest perkusista Jerzy Skrzypczyk oraz że w latach 80. w NRD zespół nagrał kilka swoich piosenek po niemiecku.

W książce nie brakuje również cytatów. Oto przykład z pierwszego roku ich działalności: „Proszę państwa, a teraz jakże sympatyczny zespół z wybrzeża, Czerwone Gitary. Kto nie wie, kto to są Czerwone Gitary (chóralny głos z sali: Wiemy! Wiemy!), zapraszam w atmosferę Non Stopu Sopockiego. Tam się urodzili. Wiemy, że są ambitni, zdolni, wszyscy się uczą, mają wielkie, jako kompozytorzy, dokonania, aranżują, pracują nad własnym repertuarem i cząstkę tego usłyszymy w chwili obecnej. Kierownikiem zespołu jest Klenczon Jerzy, występuje ponadto, jako kompozytor. Jego koledzy po piórze i papierze nutowym, to koledzy Dornowski i kolega Kossela Jerzy. A zatem proszę państwa, wszystkiego co najlepsze dla Czerwonych Gitar”.

Tak zostali przedstawieni podczas warszawskiej imprezy Gitariada w grudniu 1965 roku. W ten sposób zaczęła się kariera jednego z najważniejszych polskich zespołów w historii.