statystyki

Królowie ekranów: Znajdujemy się w środku filmowej hossy

autor: Artur Patrzylas31.07.2020, 06:00; Aktualizacja: 31.07.2020, 13:25
Tylko 46 filmów w historii zarobiło na świecie ponad 1 mld dol. (wszystkie dane nt. przychodów pochodzą ze strony www.boxofficemojo.com). Zdecydowany prym na liście wiodą obrazy o superbohaterach. W pierwszej dziesiątce są aż trzy filmy z uniwersum Marvela („Avengers: Endgame”, „Avengers: Infinity War” oraz „The Avengers”), które zarobiły odpowiednio 2,8, 2,05 oraz 1,52 mld dol.

Tylko 46 filmów w historii zarobiło na świecie ponad 1 mld dol. (wszystkie dane nt. przychodów pochodzą ze strony www.boxofficemojo.com). Zdecydowany prym na liście wiodą obrazy o superbohaterach. W pierwszej dziesiątce są aż trzy filmy z uniwersum Marvela („Avengers: Endgame”, „Avengers: Infinity War” oraz „The Avengers”), które zarobiły odpowiednio 2,8, 2,05 oraz 1,52 mld dol.źródło: Materiały Prasowe

Tylko trzy filmy z listy największych kasowych hitów powstały przed rokiem 2000. To dowód na to, że znajdujemy się w środku filmowej hossy

N a czym można najlepiej zarobić w rozrywce? Na filmach. Nawet w czasach kryzysów branża zawsze miewała się dobrze, a wszystko wskazuje na to, że jesteśmy w środku fali wznoszącej, skoro wśród najlepiej sprzedających się tytułów tylko „Titanika”, „Park Jurajski” oraz „Star Wars: The Phantom Menace” nakręcono pod koniec lat 90. XX w.

Produkcje kinowe – wykorzystujące najnowsze technologie wielkie widowiska, najchętniej ze znanych widzom serii – to jedna część tortu. Druga – i coraz większa – to internetowe platformy streamingowe oferujące zarówno własne produkcje, jak i biblioteki filmów i seriali. Największe „kino” świata – Netflix – ma już 186 mln użytkowników, a cena jego akcji od początku roku wzrosła o 30 proc.

Magazyn DGP z 31 lipca 2020

Magazyn DGP z 31 lipca 2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jest się o co bić, co potwierdziło już rok temu przejęcie rozrywkowej część grupy Fox (w tym m.in. 20th Century Fox oraz Fox Searchlight Picture) przez The Walt Disney Company. Wartość transakcji: 71,3 mld dol.

Na początku był film

Kinowy segment rynku zdominowały wielkie studia filmowe i należące do nich franczyzy. Najgrubszą rybą w stawie jest Disney. Jego rozrywkowe ramię to Walt Disney Studios, w którego skład wchodzą Walt Disney Animation Studios (znane z klasycznych filmów animowanych), specjalizujące się w filmach live-action Walt Disney Pictures, produkujący sagę „Star Wars” LucasFilm, specjalista od produkcji o superbohaterach Marvel Studios oraz Pixar – lider animacji.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie