Zredukowana liczba filmów konkursowych, dystans społeczny na projekcjach - tak zapowiedziano we wtorek tegoroczną, 77. edycję festiwalu filmowego w Wenecji, który odbędzie się w dniach od 2 do 12 września.

Dyrekcja festiwalu potwierdziła, że oprócz głównego konkursu o nagrodę Złotego Lwa, odbędzie się też kilka innych prestiżowych przeglądów, między innymi Horyzonty.

Pokazy odbywać się będą w tradycyjnych salach na weneckim Lido, ale przy zachowaniu reguł reżimu sanitarnego związanego z pandemią koronawirusa. Projekcje będą też organizowane pod gołym niebem.

Dyrektor weneckiego festiwalu Alberto Barbera powiedział, że fakt, iż odbędzie się on w zaplanowanym terminie, ma ogromne symboliczne znaczenie. "To będzie upragnione święto, przekaz optymizmu dla całego świata filmu ciężko dotkniętego przez kryzys" - oświadczył.

Na festiwalu zostanie zaprezentowanych około 50 filmów z całego świata. Zapowiedziano, na razie bez szczegółów, obecność wielu reżyserów i aktorów. Program festiwalu i lista konkursowych filmów zostaną ogłoszone pod koniec lipca.