Po miesiącu od otwarcia kin dystrybutorzy nadal zwlekają z podawaniem dat premier wielkich produkcji. Wiadomo już, że "Tenet" Christophera Nolana i "Mulan" Niki Caro wejdą na ekrany najwcześniej w sierpniu. Wśród kinowych nowości nie brakuje jednak godnych uwagi filmów z najważniejszych światowych festiwali.

Po blisko trzymiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, na mocy rządowego rozporządzenia, od 6 czerwca kina zaczęły wznawiać działalność. Ich pracownicy i publiczność muszą przestrzegać wytycznych sanitarnych - udostępniać nie więcej niż połowę miejsc na widowni oraz zakrywać nos i usta. Na powrót w takich warunkach jako pierwsze zdecydowały się małe kina, dla których bardziej niż wysoka frekwencja liczy się funkcjonowanie w obiegu kultury. Multipleksy zwlekały z decyzjami, zapowiadając powrót w późniejszych terminach. Spośród kinowych sieci najszybciej wróciło Multikino, które część swoich placówek otworzyło w drugiej połowie czerwca. W lipcu nastąpiła reaktywacja kin Helios. Wciąż przesuwana jest data otwarcia multipleksów Cinema City i pozostałych placówek Multikina.

Decyzje te są związane przesunięciami najważniejszych premier lata. Najbardziej wyczekiwaną z nich - "Tenet" Christophera Nolana, w którym występują m.in. John David Washington, Kenneth Branagh i Robert Pattinson - Warner Bros przełożył z 17 lipca najpierw na 31 lipca, a następnie na 12 sierpnia. Jako powód podano wciąż trudną sytuację epidemiczną. Podobny los spotkał filmową wersję słynnej bajki Disneya "Mulan" Niki Caro, która miała trafić do polskich kin 24 lipca, ale - zgodnie z komunikatem The Walt Disney Company Polska - nastąpi to 21 sierpnia. Według ustaleń branżowych portali, oba terminy prawdopodobnie ulegną kolejnemu przesunięciu.

Najbliższe tygodnie mają przynieść za to inną dużą premierę. Pod koniec lipca na wielki ekran trafi thriller "Nieobliczalny" Derricka Borte. Russel Crowe gra w nim przepełnionego nienawiścią do świata furiata, który szuka okazji, by zemścić się za swoje niepowodzenia. Gdy niespodziewanie na jego drodze pojawia się Rachel (grana przez Caren Pistorius), mężczyzna rusza w pogoń za nią, by dać jej bolesną lekcję. Za scenariusz do filmu odpowiada Carl Ellsworth (m.in. "Niepokój", "Ostatni dom po lewej" i "Buffy: Postrach wampirów").

Wśród kinowych nowości tego lata nie brakuje hitów największych światowych festiwali. Jeszcze w lipcu zobaczymy nagrodzony Złotym Globusem w Karlowych Warach dramat "Ojciec" Kristiny Grozevy i Petara Valchanova opowiadający o problemach w komunikacji z najbliższymi. W repertuarach znajdą się również przeboje 72. festiwalu w Cannes, wśród nich "Jezioro dzikich gęsi" Yi’nan Diao o pogrążonych w społecznej anomalii Chinach oraz "Kwiat szczęścia" Jessiki Hausner, którego główną bohaterką jest samotna matka i pracowniczka korporacji zajmującej się hodowlą nowych gatunków roślin (grana przez Emily Beecham).

Na uwagę zasługuje też "La Gomera" Corneliu Porumboiu, czyli utrzymana w konwencji gangsterskiego kina noir opowieść o skorumpowanym policjancie, który przybywa na tytułową wyspę z planem uwolnienia z więzienia nieuczciwego biznesmena. By to zrobić, musi przyswoić skomplikowany, przywodzący na myśl śpiew ptaka dialekt, którym posługują miejscowi przestępcy.

"Dobrze wykonane i dopracowane dzieło z najwyższą jakością estetyki kina europejskiego" - tak "The Hollywood Reporter" ocenia "Przesłuchanie" Iny Weisse, które światowa publiczność po raz pierwszy obejrzała na festiwalu w Toronto i które niebawem trafi do polskich kin. W roli głównej zobaczymy docenioną Srebrną Muszlą w San Sebastian Ninę Hoss, znaną m.in. z ról w filmach "Biała masajka" i "Schwesterlein", a także z występów w berlińskim Schaubühne. Tym razem Hoss zagrała znajdującą się na skraju załamania nerwowego nauczycielkę gry na skrzypcach w liceum muzycznym, która pomimo sprzeciwu grona pedagogicznego przygotowuje do egzaminów młodego chłopaka.

Obok "Przesłuchania" lato przyniesie też m.in. pełnometrażowy debiutancki film Shannon Murphy "Babyteeth", który walczył o Złotego Lwa podczas ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji. Jego główną bohaterką jest chora na raka nastolatka Milla, która zakochuje się w Mosesie - chłopaku z problemami (w tej roli nagrodzony za najlepszy debiut Toby Wallace). Pozornie źle rokująca relacja daje Milli coś bezcennego - siłę do życia.

W nadchodzących miesiącach na wielki ekran powoli powracać będą także polskie produkcje fabularne. Na wrzesień zaplanowano premierę dramatu sensacyjnego "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka. To oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o młodym mężczyźnie, który został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. W roli głównej zobaczymy Piotra Trojana, znanego m.in. z filmu "Chce się żyć" i serialu "Pułapka". W obsadzie znaleźli się również m.in. Agata Kulesza, Jan Frycz, Dariusz Chojnacki, Magdalena Różczka i Andrzej Konopka.

Natomiast miesiąc wcześniej, w sierpniu, możemy spodziewać się premiery polsko-amerykańsko-luksemburskiej koprodukcji "Dolina Bogów" Lecha Majewskiego. Jak mówił PAP reżyser w 2017 r., film zestawia archaiczną mitologię Indian ze współczesną mitologią bogactwa i "ilustruje kontrast Ameryki pierwotnej z obecną, równie surrealistyczną kulturą mitu Ameryki, z kulturą mass mediów i wspólnie śnionych iluzji filmowych". "Interesowało mnie, co pieniądze mogą kupić, gdzie jest granica ich możliwości. Mój film stanowi jakby traktat o różnicach między dwoma mitologiami i tak jak poprzednie filmy jest bardzo wizualny" – wyjaśnił Majewski. W "Dolinie Bogów" występują m.in. Josh Hartnett, John Malkovich, Berenice Marlohe i Keir Dullea.

W drugiej połowie lipca w kinach obejrzymy dokument Aleksandry Potoczek "xABo: Ksiądz Boniecki". Jak informuje dystrybutor firma Gutek Film, to "filmowa podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie zadaje sobie każdy człowiek", a zarazem "intymny portret" redaktora seniora "Tygodnika Powszechnego" ks. Adama Bonieckiego. W 2011 r. duchowny otrzymał od władz Zgromadzenia Księży Marianów zakaz wypowiedzi medialnych poza łamami tygodnika po tym, jak biskup wrocławski Wiesław Mering zarzucił mu, że broni muzyka Adama "Nergala" Darskiego jako artysty i tym samym "szerzy zamęt w umysłach wiernych".

Do roku 1969, kiedy Wielka Czwórka z Liverpoolu nagrywała finałowy studyjny album "Let It Be", przeniesie widzów Peter Jackson w dokumencie "The Beatles: Get Back". Twórca m.in. "I młodzi pozostaną" oraz "Władcy pierścieni" dotarł do blisko 55 godzin niepublikowanych dotąd materiałów video i 140 godzin nagrań audio. W filmie pokazany zostanie także słynny koncert The Beatles, zagrany na dachu siedziby Apple Corps w Londynie. Obraz trafi do kin na początku września.

Dobra wiadomość dla miłośników polskiego hip-hopu: wrzesień przyniesie także premierę dokumentu "Skandal. Ewenement Molesty" Bartosza Paducha. Jak podkreślają twórcy, to zestawienie początków istnienia grupy ze współczesną refleksją o tym, co pozostało z dawnych ideałów i jaki kierunek przybrała działalność poszczególnych członków. W filmie obok ich wypowiedzi usłyszymy również innych znanych raperów, m.in. Pono i Sokoła.

Latem w kinach nie zabraknie propozycji dla młodych i najmłodszych widzów. Na ekrany wejdzie m.in. "Scooby-Doo!" Tony’ego Cervone o początkach wieloletniej przyjaźni uroczego psiaka z Kudłatym i okolicznościach założenia przez nich wraz z Fredem, Velmą i Daphne Tajemniczej Spółki. Wyświetlany będzie także nominowany do Cezara dla najlepszego filmu animowanego "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię" Lorenzo Mattottiego na podstawie książki Dino Buzzatiego z 1945 r. To opowieść o grupie niedźwiedzi dowodzonej przez króla Leoncja, która w trakcie poszukiwań zaginionego, królewskiego syna Tonia trafia do krainy rządzonej przez ludzi. Głosu postaciom użyczyli m.in. Andrzej Chyra i dyrektor festiwalu filmowego Nowe Horyzonty Roman Gutek. Prócz tego zaplanowano m.in. premiery "Wikinga i magicznego miecza" Erica Cazesa, "Turu. W pogoni za sławą" Eduardo Gondella i Victora Monigote, a także "Solana i Ludwika – Misja Księżyc" Rasmusa A. Sivertsena.