statystyki

Artur Rojek: W byciu przeciętnym naprawdę nie ma nic złego [WYWIAD]

autor: Konrad Wojciechowski03.05.2020, 17:00
Artur Rojek: W byciu przeciętnym naprawdę nie ma nic złego. Choć żyjemy w rzeczywistości, która zwykłość traktuje jak coś gorszego. To jest wręcz cecha niechciana. Mówię o najzwyklejszej zwykłości, która nie jest podyktowana modą, bo i na przeciętności także można się wypromować

Artur Rojek: W byciu przeciętnym naprawdę nie ma nic złego. Choć żyjemy w rzeczywistości, która zwykłość traktuje jak coś gorszego. To jest wręcz cecha niechciana. Mówię o najzwyklejszej zwykłości, która nie jest podyktowana modą, bo i na przeciętności także można się wypromowaćźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Franciszek Mazur Agencja Gazeta

Nawet jeśli przetrwamy, musimy pamiętać, że taryf ulgowych nie będzie, bo cały czas funkcjonujemy w świecie ryzyka - mówi Artur Rojek.

Czy tematyka poruszana w piosenkach na twojej nowej płycie „Kundel” ma sprzyjać rozważaniom o końcu świata?

W czasie nagrywania tej płyty nie mogłem przewidzieć, że wybuchnie pandemia. Dla nas – którzy nie przeżyli globalnej tragedii – ta sytuacja jest czymś nowym. Ale czy końcem świata? Może czeka nas koniec świata, jaki znamy? Daleki jestem od wieszczenia, bardziej interesuje mnie człowiek w sytuacji kryzysowej. O tym chciałem zaśpiewać: że jesteśmy tu tylko na moment, o czym zapominamy.

Śpiewasz o płonących kościołach oraz ogrodach zoologicznych i o tym, że nie ma dokąd uciec. To nie jest kreślenie apokaliptycznych wizji?

Ta piosenka wprost odnosi się do katastrofy ekologicznej. Natomiast różnych klęsk na świecie są miliony – to mogą być globalne tragedie, lecz także życiowe porażki. Kiedy zaczynałem pracę nad płytą, zastanawiałem się, o czym ma być. Zacząłem myśleć o wydarzeniach, które mocno doświadczyły ludzkość, które przetrwaliśmy, ale które trwale nas naznaczyły. Takim wydarzeniem był Holocaust, sięgnąłem po opowiadania izraelskiej pisarki Irit Amiel, która poświęciła Zagładzie wiele swoich prac. Jej biografia zainspirowała mnie do pisania piosenek o rzeczach dla człowieka nieprzewidywalnych. Z książek Amiel płynie nauka, że nawet jeśli uda nam się przetrwać, musimy pamiętać, że dalej taryf ulgowych nie będzie, bo egzystujemy w świecie nieprzewidywalnym.

Dlaczego w takim razie odpychamy od siebie myśli, że coś złego się może wydarzyć?


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie