- Zawodowo zajmujemy się sprawieniem radości poprzez czytanie i w tym roku doprowadzamy to rzemiosło do zenitu – żartują Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli“, twórczynie Big Book Festival. Festiwal odbędzie się w weekend 21-23 czerwca, potrwa od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczora na Starym Mokotowie w Warszawie. W ramach festiwalu odbędzie się łącznie 56 wydarzeń.

Siódmy Duży Festiwal Czytania odbywa się pod hasłem SKOK W BOK! i proponuje lekkie, pełne przyjemności sposoby spędzania czasu z książkami. W programie dużo śmiechu, dowcipu i luzu.

– Nasz festiwal łączy wysokie ambicje z otwartością i ekscytującymi formami wydarzeń. To jakby przeżywać coś nowego i przesuwać horyzonty nie odczuwając nic, poza przyjemnością. W tym roku czekają wybitne umysły i osobowości z Polski i świata, gwiazdy muzyki, teatru, mody i sztuk plastycznych – wszyscy zainspirowani książkami. Z nami czytanie zmienia życie, na lepsze! – zapraszają Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli“, twórczynie Big Book Festival. Festiwal odbędzie się w weekend 21-23 czerwca, potrwa od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczora na Starym Mokotowie w Warszawie. Odbędzie się 56 wydarzeń.

Przyjedzie aż 23 pisarzy ze świata, do międzynarodowego składu dołączyli właśnie nowa członkini Akademii Szwedzkiej przyznającej literackie Noble – powieściopisarka Anne Swärd oraz brytyjski historyk prof. Norman Davies. Wśród wcześniej anonsowanych gości są m.in.: Ayobami Adebayo z Nigerii, Alessandro Baricco z Włoch, Kate Brown z USA, Arnon Grunberg z Holandii czy Jamie Bartlett z Wielkiej Brytanii.

Udział w festiwalu wezmą też autorzy polscy, w tym Krzysztof Varga i Michał Rusinek, którzy będą przyznawać się do grzesznych przyjemności z czytania, oraz Joanna Bator, Marek Bieńczyk i Adam Zagajewski, którzy wezmą udział w tryptyku rozmów o miłości, wolności i przemijaniu. Jacek Dehnel na festiwalu będzie świętował premierę nowej powieści, a Wojciech Tochman porozmawia z innymi reporterami o skutkach polityczno-wojennej przemocy.

Ale na Big Book Festival pojawią się też zaskakujący goście. Będą wśród nich słynni projektanci mody, jak Ania Kuczyńska i Joanna Klimas, najpopularniejsi twórcy memów, jak Marta Frej oraz znakomici muzycy, a wśród nich Pablopavo. W rozmowie o najważniejszych książkach swojego życia udział weźmie Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar.

Znakiem firmowym Big Book Festival są własne produkcje artystyczne – oryginalne wydarzenia sceniczne i performanse inspirowane literaturą. Na otwarcie imprezy 21 czerwca Anna Król, wyreżyseruje spektakl „Czarne czy białe?“ – opowieść o ludziach współczesnych, rozdartych między niepozornym dobrem a kuszącym złem, na motywach „Fausta“ Goethego. Wystąpią Agnieszka Podsiadlik, Magdalena Berus i Krzysztof Zarzecki. Muzykę stworzą Radek Łukasiewicz i Maria Peszek.
Na „Niepoważne zakończenie“ w niedzielę, 23 czerwca wystąpi Klub Komediowy. Jego twórcy pokażą absurdalną opowieść o zapomnianych bohaterach i niechcianych lekturach, przy okazji żartując z nie-czytelnictwa.

Wydarzeń teatralnych będzie więcej – w sobotę 22 czerwca aktorzy Janusz Chabior, Aleksandra Justa i Wojciech Chorąży wcielą się w Hitlera, Churchilla, Gandhiego czy Madonnę w widowisku „Głos ma moc“ złożonym z przemówień wszech czasów, muzyki i projekcji wideo. Aktorskie interpretacje Anny Próchniak i Oskara Stoczyńskiego ożywią sceny z filmu „Ósmy dzień tygodnia“ na podstawie scenariusza i opowiadania Marka Hłaski.

Ale, jak co roku, rolę pierwszoplanową na Big Book Festival zagrają czytelnicy. W niedzielę, 23 czerwca w samo południe, spotkają się, by ustanowić „Rekord świata w liczbie osób czytających coś do końca“. Festiwal puszcza oko do tych, którym brakuje czasu i wspólnie z Kwartalnikiem Przekrój serwuje legendarne teksty Mrożka, Lema i innych mistrzów oznaczone liczbą minut potrzebnych, by dotrzeć do ostatniego zdani. Organizatorzy zapraszają z rodzinami, sąsiadami i zwierzętami. Każdy czytelnik zostanie policzony!

Pełny program Big Book Festival jest już na stronie bigbookfestival.pl
Tam znajdują się również informacje o biletach na spektakle otwarcia i zamknięcia, na pozostałe wydarzenia wstęp jest wolny.

Big Book Festival powstał w 2013 r. Jest wydarzeniem społecznym i jedynym międzynarodowym festiwalem tak dużej rangi tworzonym w Polsce samodzielnie przez małą organizację samorządową.

Big Book Festival 2019 - pełny program

21-23 czerwca 2019
Warszawa, Stary Mokotów
Centrum Łowicka, Łowicka 21 / róg Dąbrowskiego
Big Book Cafe, Dąbrowskiego 81
Muzeum Władysława Broniewskiego, Dąbrowskiego 51PIĄTEK, 21 CZERWCA

GODZ. 14.00 i 15.00

U PANA PISARZA
Spacer po domu poety Władysława Broniewskiego.
Bywali tu Ryszard Kapuściński i Marek Hłasko.
Ten pierwszy lubił tu zażywać kąpieli, drugi – wypoczywać na leżance w salonie.
Meble i wystrój wnętrz w domu, to gotowa scenografia filmów z lat 50. i 60. XX w.
Oprowadza kierownik muzeum Eliza Czapska.
Spacer w dwóch turach – o 14.00 oraz 15.00.
Spacer w dwóch turach: o 14.00 i 15.00, liczba miejsc ograniczona.
DĄBROWSKIEGO 51, MUZEUM WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGOGODZ. 16.00

WIELKIE KSIĘGI MAŁYCH LUDZI
Dlaczego duzi piszą, projektują i rysują dla małych i czy dzięki temu wciąż są dziećmi. Mówi twórczy duet - pisarz MARCIN WICHA oraz ilustratorka ZOSIA DZIERŻAWSKA. Rozmawia Grażyna Lutosławska.
DĄBROWSKIEGO 81, BIG BOOKCAGE

SKOK W BOK! GRZESZNE PRZYJEMNOŚCI Z CZYTANIA
Całą prawdę o literaturze lekkich obyczajów, czytadłach kibelkowych i książkach niegodnych wyznają czytelnicy: GAJA GRZEGORZEWSKA, MICHAŁ RUSINEK I KRZYSZTOF VARGA. Rozmawia Jan Niebudek.
ŁOWICKA 21, CENTRUM KULTURY ŁOWICKA, NA TRAWIE

GODZ. 18.00

INSTRUKCJA PRZETRWANIA
O tym, jak cały świat zafałszował tragedię w Czarnobylu. O życiu w cieniu chorób i wielkiej polityki mówi amerykańska historyk KATE BROWN. Rozmawia Adam Szaja.
ŁOWICKA 21, CENTRUM KULTURY ŁOWICKA, GALERIA

CZY SEKS TRZEBA UPRAWIAĆ NA GOLASA?
Wszystkie pytania, jakie o erotykę zadają dzieci. Zapraszamy dorosłych na lekcję edukacji seksualnej. Radzi niemiecka autorka i edukatorka KATHARINA VON DER GATHEN. Rozmawia Katarzyna Pruchnicka.
ŁOWICKA 21, CENTRUM KULTURY ŁOWICKA, DUŻY BALET

OD PIERWSZEGO SŁYSZENIA
Połóż się z przekąską i napojem. Nadstaw uszu. I zrelaksuj się przy czytaniu tekstów z magazynu KUKBUK autorstwa Marka Bieńczyka, Mikołaja Łozińskiego czy Agnieszki Drotkiewicz. Czytają i dbają redaktor naczelna Daria Pawlewska, improwizator Michał Kaczyński oraz aktorzy.
ŁOWICKA 21, CENTRUM KULTURY ŁOWICKA, NA TRAWIE

GODZ. 21.30

CZARNE CZY BIAŁE
SPEKTAKL MULTIMEDIALNY. Wydarzenie otwarcia Big Book Festival.
Bóg i szatan grają o duszę współczesnego Fausta.
Występują: AGNIESZKA PODSIADLIK, MAGDALENA BERUS i KRZYSZTOF ZARZECKI.
Muzyka na żywo: RADEK ŁUKASIEWICZ i MARIA PESZEK.
Scenariusz i reżyseria: ANNA KRÓL.
Partnerem wydarzenia jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

CENTRUM ŁOWICKA, ŁOWICKA 21, przy Metrze Racławicka.
UWAGA - BILETY! 20 zł (do nabycia na www.bilety24.pl, www.goingapp.pl i na miejscu przez spektaklem)

SOBOTA, 22 CZERWCA

GODZ. 12.00

CAŁY TEN LANS!
O legendarnych miejscówkach i adresach na urlopy, rekreacje i romanse. Od Juraty przez Nową Hutę po Krupówki. Mówią autorzy: ANNA TOMIAK, KUBA SZPILKA, RENATA RADŁOWSKA oraz arcybywalczyni ADRIANNA GODLEWSKA-MŁYNARSKA. Rozmawia Agata Michalak.
DĄBROWSKIEGO 81, BIG BOOK CAFE

NIE MA CZASU NA CZYTANIE
Jak literatura rywalizuje o naszą uwagę z produktami kultury wirtualnej, ile kosztuje czas poświęcony na czytanie i co składa się na prawdziwą cenę książki. Dyskutują kulturoznawca MIROSŁAW FILICIAK, ekonomista IGNACY MORAWSKI oraz filozof TOMASZ STAWISZYŃSKI. Pyta Katarzyna Ostrowska.
Debatę wspiera Fundacja Aequilibrium
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, GALERIA


JAK ROZMAWIAJĄ ŚLEDZIE
Co dodaje mrówkom skrzydeł? Czemu królik je własną kupę? Trudne i fascynujące pytania o życie biedronek, myszy i komarów stawiamy holenderskiej pisarce BIBI DUMON TAK. Zapraszamy małych i dużych!
Rozmawia Justyna Dżbik-Kluge.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, NA TRAWIE


WDZIĘK I POWAB - KOBIECY KAPITAŁ! Prelekcja dla pań i panienek.
Materiały dydaktyczne i porady z powojennej prasy. Niezbędny zestaw wskazówek dla każdej kobiety, która nie chce przedwcześnie się zestarzeć i dba o dobre samopoczucie.
Prelekcji dokonają Ewa Pawlik i Joanna Grochocka z Kwartalnika Przekrój.
A Marysia zapezentuje porady w praktyce.
DĄBROWSKIEGO 51, MUZEUM WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO, SALONGODZ. 14.00

JAKA PIĘKNA KATASTROFA! ANTROPOCEN
Słuchamy opowieści EWY BIŃCZYK o marazmie naszej ery. Oglądamy spektakularny dokument "Antropocen. Epoka człowieka" (2018).
Partner pokazu: Millenium Docs Against Gravity.
DĄBROWSKIEGO 81, BIG BOOK CAFE


NOWY DUCH KOBIECOŚCI
O przebudzeniu Nigeryjek, sile tradycji i rozwibrowanym życiu w wielomilionowym Lagosie opowiada nowa gwiazda literacka z Afryki AYỌ̀BÁMI ADÉBÁYỌ̀.
Rozmawia Marta Perchuć-Burzyńska.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, GALERIA


NAZYWAM SIĘ PRAWDA
O ciężarze sekretów i poczuciu winy wędrującym przez pokolenia matek i córek opowiada ANNE SWÄRD, szwedzka pisarka i nowa członkini Akademii Szwedzkiej przyznającej literackie Noble.
Rozmawia Emilia Padoł.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, DUŻY BALET


MEMOGRAFIA
O tym, jak memy opisują współczesny świat i o nowym wyrazie komunikacji artystycznej mówią IZA DOMASZEWICZ / NIEROZCZULONA, MARTA FREJ i ANDRZEJ BUREK. Rozmowa chodzona. Szukamy ukrytych memów z kolekcji Grzankiznieba, KiszkiLoszki, Zespołu Myślenia Ironicznego, Sekcji Gimnastycznej i Marty Frej.
Rozmawia i prowadzi Agnieszka Wojtowicz.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, NA TRAWIE


ŁAJDAKI I ŁACHUDRY
Jak się piło po wojnie, co się wyprawiało i czemu wprowadzanie "elementu baśniowego do rzeczywistości" nie zawsze miało pozytywne skutki. O wymiotujących inteligentach i poetach w delirce. Opowiada i zmrożoną wódkę w kyształach serwuje abstynentka SYLWIA CHUTNIK.
DĄBROWSKIEGO 51, MUZEUM WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO, SALON

GODZ. 16.00

NIKOGO NIE MA W DOMU
O globalnych trasach imigrantów i o tym, dlaczego większość uchodźców jest niewidzialna mówi hiszpański reporter AGUS MORALES.
Rozmawia Łukasz Wojtusik
DĄBROWSKIEGO 81, BIG BOOK CAFE


PRZYPŁYWY I ODPŁYWY
O bezsilności i przepaści smutku, ale też o cudownym ocaleniu i sile nadziei, czyli jak pisać powieści o falowaniu dobra i zła mówi brytyjska autorka SARAH MOSS.
Rozmawia Natalia Szostak
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, GALERIA


CIAŁO KOBIETY: TERYTORIUM PRZEMOCY
O przymusowej pracy seksualnej i eksperymentach medycznych w czasie wojny, o niedokończonych biografiach ofiar i przemilczeniu zła mówią HANS JOACHIM LANG oraz JOANNA OSTROWSKA.
Rozmawia Renata Kim
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, DUŻY BALET


BALLADY, POCISKI I KAKTUSY. O TYM, ŻE PIOSENKA JEST POEZJĄ Ile muzyki mieści się w wierszu i jak wiele poetyczności jest w tekstach piosenek mówią autorzy słów do śpiewania: BOVSKA, LESKI i PABLOPAVO.
Rozmawia Maciej Ulewicz.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, NA TRAWIE

KROK W KROK Z PISARZEM
Spacer po Starym Mokotowie tropami literatów. Idziemy przez życie, domy i książki Jana Brzechwy, Mariana Hemara, Pawła Jasienicy, Krystyny Krahelskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny i Stefana Wiecheckiego.
Prowadzi Adrian Sobieszczański.
Start spaceru: DĄBROWSKIEGO 81, BIG BOOK CAFE


GODZ. 18.00

PREMIERA BIG BOOK FESTIVAL
JACEK DEHNEL
"ALE RAZEM Z NASZYMI UMARŁYMI" Nowa powieść o polskich zombie.
Z pisarzem rozmawiają Anna Sańczuk i Maciej Ulewicz. Partner premiery: Wydawnictwo Literackie
DĄBROWSKIEGO 81, BIG BOOK CAFETRANSFORMACJE. CO MOŻE CIAŁO?
O zmieniającej się fizyczności, deformacjach, operacjach plastycznych i przyszłym kształcie ludzkości. Mówi brytyjski lekarz, podróżnik i pisarz GAVIN FRANCIS.
Wykład i rozmowa z publicznością.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, GALERIA


W ŚREDNIM WIEKU
Czy niemłode singielki mogą być szczęśliwe i czy można mieć to wszystko: niezależność, siłę i spełnienie? Mówi szwedzka pisarka THERESE BOHMAN.
Rozmawia Anita Zuchora.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, DUŻA BALETOWA


Z LITER USZYTE
O tym, co czytają, czego szukają w książkach i jak inspiruje ich literatura, mówią uznani projektanci: ANIA KUCZYŃSKA, JOANNA KLIMAS, ANNA ORSKA, MARIUSZ PRZYBYLSKI i MICHAŁ SZULC.
Rozmawia Anna Luboń.
Partner wydarzenia: „ELLE“
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, OGRÓDŻYWYM TEKSTEM
Najlepsze polskie książki uhonorowane Nagrodą Literacką m.st. Warszawy. Wybór tekstów w aktorskich wykonaniach.
Adaptacja i reżyseria - TOMASZ CYZ.
Partnerem wydarzenia jest Miasto Stołeczne Warszawa
DĄBROWSKIEGO 51, MUZEUM WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO, OGRÓDGODZ. 20.00

REZONANS TRAUMY
O ludziach zmienionych przemocą polityczną, śladach terroru i niegojących się wojennych bliznach. Rozmawiają reporterzy WOJCIECH TOCHMAN, WITOLD REPETOWICZ i BARTEK SABELA.
Rozmawia Magdalena Kicińska.
DĄBROWSKIEGO 81, BIG BOOK CAFE


PODNIEŚCIE SPÓDNICE!
O rytualnych obnażeniach, kulcie kobiecości i żeńskiej seksualności w dziejach mówi brytyjska badaczka CATHERINE BLACKLEDGE.
Po spotkaniu autorski spacer przez instalację prac "ANA-SUROMAI" oraz "28 DNI" z artystką IWONĄ DEMKO.
Rozmawiają Paulina Klepacz i Aleksandra Nowak.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, GALERIAHISTORIA NA KRAŃCACH ŚWIATA
O rozproszonym dziedzictwie Europy, podróżach i globalnej przyszłości Starego Kontynentu mówi profesor NORMAN DAVIES.
Wykład i rozmowa z publicznością.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, DUŻA BALETOWA


ÓSMY DZIEŃ TYGODNIA
Tryptyk z Markiem Hłaską
O fenomenie pisarza i scenarzysty mówią Magdalena Juszczyk i Jacek Szczerba. Fragmenty scenariusza interpretują aktorzy Anna Próchniak i Oskar Stoczyński.
Oglądamy "Ośmy dzień tygodnia" pod letnim niebem.
Partner wieczoru: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, NA TRAWIE
GŁOS MA MOC
Najbardziej przejmujące mowy wszech czasów interpretują aktorzy: ALEKSANDRA JUSTA, JANUSZ CHABIOR i WOJCIECH CHORĄŻY.
Muzyka i inscenizacja: HANNA KLEPACKA.
Scenariusz: ANNA KRÓL.
DĄBROWSKIEGO 51, MUZEUM WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO, OGRÓDNIEDZIELA, 23 CZERWCA

TRZY ROZMOWY NA TEN SAM TEMAT
Rozmowa pierwsza
O miłości, wolności i przemijaniu mówi pisarz i eseista MAREK BIEŃCZYK. Rozmawia Jerzy Sosnowski.
DĄBROWSKIEGO 81, BIG BOOK CAFE


JAK INTERNET ZABIJA DEMOKRACJĘ
O wpływie technologii na wolność, przywództwo i nasze wybory. I o tym, jak ocalić demokrację, mówi brytyjski ekspert JAMIE BARTLETT.
Wykład i rozmowa z publicznością.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, GALERIA


CZY TO DŁUGO, CZY KRÓTKO?
Ile ciastek można zjeść w minutę i czy wczoraj trwało dłużej niż jutro? Jak dzieci odczuwają czas. Warsztaty łapania chwil z pisarką IZABELĄ ZIĘBĄ i ilustratorką URSZULĄ PALUSIŃSKĄ. Zapraszamy małych i dużych!
Prowadzi Katarzyna Stoparczyk.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, MAŁY BALET


REKORD ŚWIATA W LICZBIE OSÓB CZYTAJĄCYCH DO KOŃCA!
Nie masz czasu na czytanie i odkładasz ledwo napoczęte książki? Przyjdź, wybierz z archiwum Kwartalnika Przekrój tekst, który zajmie 13, 21 lub 38 minut, usiądź wygodnie i przeczytaj raz, a porządnie. Do wyboru m.in.: opowiadania Stanisława Lema, Sławomira Mrożka i opowieści Profesora Tutki. Członkowie redakcji asystują i dopingują.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, NA TRAWIE

PODANO DO STOŁU
O panienkach do wszystkiego, wiejskich dziewczynach, którym służba w mieście miała zapewnić awans, a przynosiła cierpienie mówią JOANNA KUCIEL-FRYDRYSZAK i ALICJA URBANIK-KOPEĆ, autorki książek o polskich służących w XIX i XX stuleciu. Rozmawia Katarzyna Sroczyńska.
DĄBROWSKIEGO 51, MUZEUM WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO, SALON

GODZ. 14.00

OGIEŃ I WODA
O podwójnym opowiadaniu świata - przemocy w rodzinach i wielkich mechanizmach zła. I o tym, dlaczego świat potrzebuje metafory, mówi najważniejsza czeska pisarka RADKA DENEMARKOVÁ.
Rozmawia Teresa Drozda.
DĄBROWSKIEGO 81, BIG BOOK CAFE


PERFEKCYJNY PAN DOMU
O mężczyznach wobec wyzwań rodzinności i emancypacji. O domu jako scenerii dramatów literackich i filmowych mówi holenderski pisarz ARNON GRUNBERG.
Rozmawia Łukasz Maciejewski.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, GALERIA


TRZY ROZMOWY NA TEN SAM TEMAT
Rozmowa druga
O miłości, wolności i przemijaniu mówi powieściopisarka JOANNA BATOR. Rozmawia Anna Sańczuk.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, DUŻY BALET


ŻYCIE W OBRAZKACH
Czy można rysunkami opowiedzieć tajemnice Davida Bowie i charyzmę Fridy Kahlo mówi hiszpańska ilustratorka i biografka MARÍA HESSE.
Zapraszamy małych i dużych!
Rozmawia Katarzyna Stoparczyk.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, MAŁY BALETV OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ KRZYŻÓWEK Z PRZEKROJEM
Zrób swojej głowie przyjemność i spróbuj. Rozwiązuj solo, w duecie lub tercecie.
Uwaga - nagrody pieniężne!
Krzyżówki rozwiązują w tym samym czasie śmiałkowie w dziesięciu miastach.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, NA TRAWIEMAŁE UCIECZKI Z WŁASNEGO ŻYCIA
Jak się wyrwać z siebie samego, rzucić wszystko lub odetchnąć o krok od domu mówią: AGNIESZKA KOWALSKA, działkowiczka, NATALIA SOSIN-KROSNOWSKA, tropicielka szczęścia z dala od miast i PRZEMYSŁAW PASEK, nadwiślański spacerowicz. Rozmawia Dorota Chrobak.
DĄBROWSKIEGO 51, MUZEUM WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO, OGRÓD

GODZ. 16.00

1989 - 2019. POCZĄTEK I KONIEC WOLNEGO ŚWIATA?
O energii przełomu, trzech dekadach dojrzewania demokracji i nowych zagrożeniach dla wolności mówią pisarze: Polka ALEKSANDRA BOĆKOWSKA, Czeszka RADKA DENEMARKOVÁ i Rumun FILIP FLORIAN. Pyta Piotr Kieżun.
Partner wydarzenia: EUNIC
DĄBROWSKIEGO 81, BIG BOOK CAFE


MAŁE TRZĘSIENIE ZIEMI
O tym, czy w życiu naprawdę nigdy nie jest za późno na zmiany i czy w rodzinie jest miejsce na wolność mówi norweska pisarka HELGA FLATLAND.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, GALERIA

W CYRKU ŻYCIA
Najwyżej ceniony, a zarazem najbardziej lubiany włoski pisarz ALESSANDRO BARICCO - filozof, pianista, reżyser i eks-copywriter, mówi o bogactwie rzeczywistości i liryce powieści. Rozmawia Magda Sendecka.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, DUŻY BALET

TRZY ROZMOWY NA TEN SAM TEMAT
Rozmowa trzecia
O miłości, wolności i przemijaniu mówi poeta ADAM ZAGAJEWSKI.
Rozmawia Andrzej Franaszek.
DĄBROWSKIEGO 51, MUZEUM WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO, SALONMOKOTÓW NOWOCZESNY
Spacer ścieżką międzywojennej zabudowy. Drepczemy śladami zrealizowanych wizji i niespełnionych architektonicznych marzeń. Poznajemy m.in. szeregowe domy Bohdana Pniewskiego, kamienice projektu Jerzego Gelbarda i Romana Sigalina, wille pomysłu Włodzimierza Winklera i Juliusza Nagórskiego.
Słuchamy opowieści o planach rozwoju dzielnicy, przerwanych w 1939 r.
Prowadzi Adrian Sobieszczański
Start spaceru: DĄBROWSKIEGO 81, BIG BOOK CAFEGODZ. 18.00

CZEGO TO JA NIE NAPISZĘ!
O książkach, które mogliby stworzyć, ale tego nie zrobili. O pasjach utajonych i pomysłach czekających na swój moment mówią jak na spowiedzi: WOJCIECH CHMIELARZ, ANNA DZIEWIT-MELLER i TOMEK MICHNIEWICZ.
Pyta i słucha ksiądz Roman Bielecki.
DĄBROWSKIEGO 81, BIG BOOK CAFE


CZŁOWIEK PORAŻKA
O najbardziej imponujących wpadkach ludzkości, spektakularnych plagach i błędach dowodzących, że człowiek im starszy, tym głupszy mówi brytyjski pisarz i komik TOM PHILLIPS.
Rozmawia Karolina Głowacka.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, GALERIA


NAJDZIKSZY ZAKĄTEK
O granicy, której nie ma. O śladach, jakie w bułgarsko-grecko-tureckiej ziemi i kulturze zostawili dawni migranci. O ludziach trwających na krawędzi światów mówi bułgarska eseistka KAPKA KASSABOVA.
Rozmawia Cveta Dimitrova.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, DUŻY BALET


GRAPHIC FICTION - LIVE!
Experience graphic novels and comics coming to life. Watch the awarded American writer and cartoonist LYDIA CONKLIN create stories of words and pictures.
IN ENGLISH ONLY!
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, MAŁY BALET


GODZ. 20.00

KSIĄŻKI MOJEGO ŻYCIA
O pierwszej, którą przeczytał samodzielnie. O tej, którą ma teraz przy łóżku. O pisarzach, którzy dodają mu odwagi. I o tym, czy konstytucja to dobra lektura mówi ADAM BODNAR, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Rozmawia Paulina Wilk
DĄBROWSKIEGO 81, BIG BOOK CAFE


GRZESIUK. FERAJNA WCIĄŻ GRA
O synu ulicy, który nie chciał pomników mówią IZABELA LASZUK, wnuczka słynnego barda i JAROSŁAW WIŚNIEWSKI, reżyser jego filmowej biografii. Żywe nuty gra Heniek Małolepszy. Po rozmowie oglądamy film pod letnim niebem.
Wieczór prowadzi Cezary Polak.
ŁOWICKA 21, CENTRUM ŁOWICKA, NA TRAWIE


NIEPOWAŻNE ZAKOŃCZENIE
Wydarzenie zamknięcia Big Book Festival
Twórcy Klubu Komediowego, działający pod auspicjami niedorzeczności i bzdury, przedstawią opowieść posklejaną z truizmów i banialuk, traktującą o bohaterach pominiętych i lekturach zaniedbanych.
UWAGA: BILETY! 20 PLN
(dostępne na www.bilety24.pl i www.goingapp.pl, w Centrum Festiwalowym w czasie festiwalu oraz na miejscu w dniu wydarzenia).
DĄBROWSKIEGO 51, MUZEUM WŁDYSŁAWA BRONIEWSKIEGO, OGRÓD