statystyki

E-booki: Margines rynku książek z ambicjami

autor: Elżbieta Rutkowska17.04.2019, 08:25; Aktualizacja: 17.04.2019, 10:57
ebook, e-book, czytanie, czytelnik, czytelnictwo, książki

Większość Polaków nie ciągnie do lektury. Zwykle wybieramy wydania papierowe, ale są firmy, które inwestują w nowe technologie.źródło: ShutterStock

Większość Polaków nie ciągnie do lektury. Zwykle wybieramy wydania papierowe, ale są firmy, które inwestują w nowe technologie.

Poziom czytelnictwa od kilku lat utrzymuje się w Polsce poniżej 40 proc. A ostatnim rokiem, w którym przynajmniej jedną książkę przeczytała więcej niż połowa z nas, był – według cyklicznych badań Biblioteki Narodowej – 2004. Od niedawna analizy BN obejmują też książki elektroniczne. Tu statystyki pikują jeszcze niżej. O ile przynajmniej jedną książkę – w dowolnej formie – przeczytało w ub.r. 37 proc. Polaków, to e-booka już tylko 3 proc. Eksperci BN podkreślają jednak, że w tzw. celowej próbie czytelników sytuacja przedstawia się dużo lepiej. Do tej grupy wybrano osoby czytające co najmniej trzy książki w ciągu roku i swobodnie korzystające z internetu. Wśród tych czytelników korzystanie z e-booków zadeklarował już niemal co drugi badany.

I właśnie na takie osoby liczą firmy uruchamiające w Polsce abonamentowe usługi z e-bookami. Pionierem jest poznańska firma Legimi działająca w tym sektorze od sześciu lat. Za miesięczną opłatę można w aplikacji Legimi uzyskać dostęp do książek elektronicznych na czytniku, smartfonie, tablecie i komputerze. Są też audiobooki. Z książkowym Spotify współpracuje około 300 wydawców, a tytułów w bazie jest już ponad 61 tys. Firma podaje, że zgromadziła do tej pory 54 tys. płacących użytkowników. Na koniec ub.r. było ich 48 tys., a rok wcześniej 29,4 tys. Ten rok Legimi chce zamknąć z 69,9 tys. klientów, a w następnym przekroczyć 98,5 tys. Od 2017 r. spółka jest na niewielkim plusie. Ubiegły rok zamknęła z 0,6 mln zł zysku netto, na bieżący planuje 0,9 mln zł. Sprzedaż netto ma w tym czasie wzrosnąć z 7,1 mln zł do 11,1 mln zł.

Prezes firmy Mikołaj Małaczyński uważa, że e-booki mają w Polsce duży potencjał wzrostu i w kolejnych latach będziemy się zbliżać do dojrzałych rynków – jak Stany Zjednoczone, Niemcy czy Wielka Brytania – gdzie książki elektroniczne czyta ponad 1/4 społeczeństwa. „Szacujemy, że w ciągu najbliższych trzech lat rynek polski znacznie zmniejszy dystans względem zachodnich rynków” – stwierdził Małaczyński, cytowany w komunikacie prasowym spółki. „Obserwacją z najnowszego badania czytelnictwa jest również rosnące zainteresowanie e-bookami młodego pokolenia oraz tzw. moli książkowych”, a są to właśnie grupy, na które najbardziej stawia Legimi.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • książkoholik(2019-04-17 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    Grupa docelowa ... srutu tutu .... Ci co czytają, od wielu lat przerzucili sie na ebooki. I kupują je za granicą , w oryginale. Nie ważne czy są to komiksy, fantastyka czy "Poważna naukowa literatura". Takie książki nie są uwzględniane w statystyce bo nie są "sprzedane" w Polsce. Nie będę czekał 2 lata aż Helion przetłumaczy coś z Informatyki. Zapłacę za subskrypcję OReily i mam dostęp do książek jak tylko są dostępne. Papierowych książek kupuję mało bo cena m2 jest wysoka a 8 regałów wypełnionych w 2 warstwach trudno pomieścić w mieszkaniu. Tak że proszę wydawców liczcie sobie swoje statystyki, liczcie sobie "dojrzały rynek" ale pamiętajcie że w Polsce książka w miękkiej okładce kosztuje ok 45 PLN (10 EUR) a w USA książka taka też kosztuje $10. A nasze zarobki są dużo niższe. Książki kupiona na Amazon Marketplace czy Allegro też nie wpadają do statystyk ... bo tego nie rejestruje wydawca. Jak mówił Cohen Barbarzyńca "dobra książka nie raz uratowała życie a przy oszczędnym użytkowaniu starcza na rok"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie