12 spektakli znalazło się w nurcie głównym 39. Warszawskich Spotkań Teatralnych, które rozpoczną się 3 kwietnia i potrwają do 16 kwietnia. "Ten teatr jest niezwykle różnorodny" - powiedziała we wtorek kurator nurtu głównego WST Dorota Buchwald.

Na stołeczne święto teatru składają się trzy cykle prezentacji przedstawień - nurt główny Warszawskich Spotkań Teatralnych, małe WST adresowane do dzieci i młodzieży oraz Grotowski Fest.

"To już 39. spotkania teatralne - warszawskie, a siódme organizowane na powrót w Teatrze Dramatycznym" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor WST i Teatru Dramatycznego Tadeusz Słobodzianek. "WST są bardzo szczególnym w Warszawie wydarzeniem. Publiczność warszawska czeka na ten moment. (...) To jest przegląd najważniejszych spektakli w Polsce, czyli najważniejszych spektakli dla dzieci i najważniejszych spektakli w ogóle powstałych w Polsce w roku 2018" - podkreślił.

Jak ocenił, ten rok dla teatru w Polsce był "dość znaczący". "Jak znaczący, jak się odbije to życie nasze społeczne i polityczne w życiu teatralnym - to sami państwo zobaczycie" - dodał Słobodzianek.

39. Warszawskie Spotkania Teatralne rozpoczną się 3 kwietnia i potrwają do 16 kwietnia br.

"W tym roku w repertuarze znalazło się dwanaście spektakli. Bardzo się tego cieszę, że tak dużo można (...) pokazać państwu, bardzo różnych przedstawień. (...) Ten teatr jest niezwykle różnorodny i za pomocą rozmaitych form dotyka tych wszystkich ważnych rzeczy" - powiedziała kurator nurtu głównego WST Dorota Buchwald.

Poinformowała, że w nurcie głównym są "prapremierowe inscenizacje tekstów dramaturgicznych", dodając, że część przedstawień "posługuje się formą kolażu czy reportażu". Buchwald zwróciła uwagę, że na WST pojawią się spektakle "mistrzów teatru i debiutantek, głównie reżyserek".

W nurcie głównym WST widzowie zobaczą:

  • "Instytut Goethego" w reż. Cezarego Tomaszewskiego z Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Wałbrzychu,
  • "7 minut" w reż. Adama Biernackiego z Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu,
  • "Otchłań" w reż. Mariusza Grzegorzka z Teatru im. Jaracza w Łodzi,
  • "Cesky diplom" w reż. Piotra Ratajczaka z Teatru im. Kochanowskiego w Opolu,
  • "Beniowski. Ballada bez bohatera" w reż. Małgorzaty Warsickiej i
  • "Holoubek syn Picassa" w reż. Julii Szmyt (oba z Teatru Nowego im. Łomnickiego w Poznaniu),
  • "Popiół i diament - zagadka nieśmiertelności" w reż. Marcina Libera z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy,
  • "Grotowski non-fiction" w reż. Katarzyny Kalwat (koprodukcja Teatru im. Kochanowskiego w Opolu i Wrocławskiego Teatru Współczesnego),
  • "Ferdydurke" w reż. Aliny Moś-Kerger z Teatru Powszechnego im. Kochanowskiego w Radomiu,
  • "Pod presją" w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach,
  • "Trojanki" w reż. Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz
  • "Lwów nie oddamy" w reż. Katarzyny Szyngiery z Teatru im. Siemaszkowej w Rzeszowie.

Spektakle będą pokazywane w Studio teatrgalerii, na scenach im. Mikołajskiej i Holoubka w Teatrze Dramatycznym, na Scenie na Woli im. Łomnickiego, oraz w ATM Studio (hala A).

Kurator małych Warszawskich Spotkań Teatralnych Justyna Czarnota poinformowała, że do Warszawy zaprosiła pięć przedstawień. "Z jednej strony są to spektakle teatrów lalkowych i teatrów dramatycznych, także grup niezależnych. To czym się kierowałam - to, żeby były to spektakle, które wchodzą w dialog z widzem, tzn. których twórcy nie moralizują, nie cenią wartości dydaktycznej, ale stwarzają przestrzeń do rozmowy i z dzieckiem jako widzem i z młodym człowiekiem jako widzem" - mówiła Czarnota.

W ramach małych WST (5-12 kwietnia) zostaną pokazane przedstawienia: "Wróg - instrukcja obsługi" w reż. Justyny Sobczyk z Teatru Zagłębia w Sosnowcu, "Dżungla" w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak z Wrocławskiego Teatru Lalek, "Morze ciche" w reż. Łukasza Zaleskiego z Teatru Nowego w Zabrzu, "Don Kichot" w reż. Konrada Dworakowskiego z Teatru Pinokio w Łodzi oraz "_on_line_" przygotowany przez Kolektyw Holobiont z Poznania.

Organizatorem 39. WST jest Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Imprezę zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.