statystyki

Kobietę tanio sprzedam. „Człowiek w przystępnej cenie”

02.12.2017, 14:00; Aktualizacja: 02.12.2017, 14:01
Urszula Jabłońska, „Człowiek w przystępnej cenie”

W takich okolicznościach zawsze obrywają najsłabsi: kobiety, dzieci, miejska biedota, wieśniacy z prowincji. I o tym traktują wyraziste reportaże Jabłońskiej – o losach ludzi, którzy, nie mając nic poza własną życiową energią, stają się dla innych towarem. Urszula Jabłońska, „Człowiek w przystępnej cenie”, Dowody na Istnienie 2017źródło: Materiały Prasowe

KSIĄŻKA | Jabłońska pisze o Tajlandii bez złudzeń, a może nawet z nutką zawiedzionej miłości: ostatecznie mowa o kraju, który ma piękną legendę: status wakacyjnego raju i siedliska wysokiej kultury, sprawdzoną markę miejsca, gdzie żyją spokojni, uśmiechnięci buddyści – mistrzowie kuchni i celebransi rodzinnego ciepła. Naturalnie wiadomo, w jakim celu tak naprawdę podstarzali panowie z Europy i USA udają się do Tajlandii.

Doświadczenia ostatnich dwóch lat w Polsce sprawiły, że w powietrzu unoszą się już nie tylko pyły zawieszone PM10 – unosi się w nim również polityka pokrywająca świat cieniutką wprawdzie, lecz dość obrzydliwą warstewką brudnego kurzu. Jest to zjawisko, które pamiętam z epoki późnego PRL-u, i o którym miałem nadzieję zapomnieć. Nie udało się. PRL miał tę cechę, że polityczne było w nim wszystko: polityczne były zakupy, seks, spacery, Szekspir, papier toaletowy i muzyka rozrywkowa. Wszystko było dwuznaczne, ironiczne, aluzyjne, reżimowe albo zakazane. Chcę tylko powiedzieć, że obecnie, pod rządami partii o nader ironicznej nazwie, znów zaczynam – w zasadzie wbrew sobie – czytać rzeczywistość między wierszami jako rodzaj szyfru.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie