statystyki

Saul Williams: Ameryka musi rozliczyć się z przeszłością [WYWIAD]

autor: Jakub Styczyński04.01.2019, 17:00
Saul Williams: Czuję, że rola, jaką odegrałem, chociażby moja poezja, miała wpływ na to, że dziś ludzie znów interesują się językiem mówionym. Jego pięknem i siłą.

Saul Williams: Czuję, że rola, jaką odegrałem, chociażby moja poezja, miała wpływ na to, że dziś ludzie znów interesują się językiem mówionym. Jego pięknem i siłą.źródło: ShutterStock

- Stany Zjednoczone to wielka wyspa, której mieszkańcom wydaje się, że wszystko jest bardzo daleko. Słyszymy o II wojnie światowej i wiemy, że USA brały w niej udział. Ale trudno nam jest wyobrazić sobie, o co tak naprawdę toczyła się walka. Bo większości z nas obca jest wizja zrujnowanej Warszawy czy wojsk mordujących ludzi na ulicach - mówi w wywiadzie dla DGP Saul Williams, amerykański raper, muzyk, poeta, pisarz, filozof i aktor. Współpracował m.in. z grupami i artystami: Nas, The Fugees, Christian Alvarez, Blackalicious, Erykah Badu, KRS-One, Zack de La Rocha, De La Soul, DJ Krust, Allen Ginsberg i Sonia Sanchez.

Dzięki internetowi dziś każdy może stać się gwiazdą. Dzieciaki wrzucające do sieci filmiki zyskują miliony obserwujących w mediach społecznościowych i podpisują kontrakty reklamowe. Ale nie robią nic oryginalnego, raczej kopiują siebie nawzajem. Czy w erze youtubowych gwiazd jest jeszcze miejsce dla prawdziwych artystów?

Tak, tylko musimy do tego dojrzeć. W pewnym momencie zaczniemy skłaniać się ku szukaniu treści wartościowych tworzonych przez ludzi kreatywnych, a nie – jak dziś – imitatorów. To zresztą już się dzieje. Muzyka folk przestała być obciachem, bo muzycy potrafią zagrać ją atrakcyjnie. Wraca moda na płyty winylowe, bo znów liczy się przyjemne brzmienie muzyki, a nie tylko to, ile plików mp3 dasz radę upchnąć na nośniku elektronicznym. Od czasu do czasu popularna staje się poezja i dziś wszyscy mówią o jej renesansie. Cykliczność trendów w sztuce towarzyszy nam od dawna. I technologia aż tak dużo tu nie zmieniła, bo jest tylko odwzorowaniem gustów użytkowników. Ale dzięki sieci każdy artysta może znaleźć miejsce dla siebie, a odbiorca go znaleźć, zamiast ślepo podążać za trendami.

Magazyn DGP z 4 stycznia 2019

Magazyn DGP z 4 stycznia 2019

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie