W każdy piątek maja od godz. 22:00, SundanceTV zaprasza na cykl filmowy „To jest muzyka”, a w nim na filmy dokumentalne przedstawiające historie, w których muzyka odgrywa główną rolę. Emitowane dokumenty prezentują historie popularnych i tych mniej znanych zespołów ukazując ich drogę na szczyt, a czasem przyczyny ich upadku, opowiadają o wydarzeniach muzycznych, które zmieniły świat i stały się doświadczeniem pokoleniowym, jak również pokazują osobiste tragedie artystów, które miały wpływ na ich twórczość.
ikona lupy />
I'm Not in Love_The Story of 10cc / Media

W cyklu „To jest muzyka” zaprezentowane zostaną między innymi:

  • „I’m Not in Love: The Story of 10cc” - obraz ukazujący różnorodność i niespotykany talent czterech muzyków zespołu 10cc;
  • dokument „Come Together: The Rise of the Festival”, który śledzi niezwykły rozkwit zjawiska jakim jest festiwal muzyczny;
  • zabawny, poruszający i jednocześnie budujący dokument „PULP: film o życiu, śmierci i supermarketach”;
  • czy „Nick Cave and The Bad Seeds: One More Time with Feeling” dokumentujący dramatyczne chwile w życiu artysty, które towarzyszyły pracom nad albumem „Skeleton Tree”.

Emisje w ramach cyklu „To jest muzyka” w każdy majowy piątek od 22:00.

I’m Not in Love: The Story of 10cc (2015)
1 maja o 22:00
ikona lupy />
Come together_The Rise of the Festival_2 / Media

Eric Stewart, Graham Gouldman, Lol Creme i Kevin Godley spotykają się ponownie, by opowiedzieć swoją historię i podzielić się sekretami najbardziej udanych płyt – od pisania tekstów i nagrywania, po trasy koncertowe oraz napięcia z nimi związane. Zespół osiągnął międzynarodowy sukces, a ich utwory, w tym „I'm Not In Love” i „Rubber Bullets”, znalazły się na listach 40 największych hitów na całym świecie ponad sto razy.

Dokument ukazuje różnorodność i niespotykany talent do pisania piosenek czterech genialnych muzyków, oraz wpływ, jaki wywarli na innych twórców. Ujawnia także powody, które w 1976 roku doprowadziły do rozpadu zespołu będącego u szczytu sławy.

Tytuł: I’m Not in Love: The Story of 10cc
Reżyseria: Roger Penny i Charlie Thomas

Come Together: The Rise of the Festival (2018)
1 maja o 23:05
ikona lupy />
Promises and Lies_The Story of UB40 / Media

Nikt w obecnych czasach nie wyobraża sobie lata bez festiwali muzycznych – są one jednym z sukcesów współczesnych czasów. Ale jeszcze nie tak dawno uważano je za niebezpieczne, wywrotowe i stanowiące zagrożenie dla cywilizowanego społeczeństwa. Dokument „Come Together: The Rise of the Festival” śledzi niezwykły rozkwit zjawiska, jakim jest festiwal muzyczny, od jego narodzin w klubach jazzowych w latach 50., przez wielkie zgromadzenia organizowane w latach 60. i 70., aż do gwałtownych starć z władzami w latach 80. i 90. Jest to historia, która nigdy nie została opowiedziana – aż do teraz.

W filmie zobaczymy wywiady z założycielami i promotorami festiwali: Michaelem Langiem (Woodstock), George’em Weinem (Newport), Paulem Tollettem (Coachella) i Michaelem Eavisem (Glastonbury); legendarnym filmowcem DA Pennebakerem (Monterey); oraz muzykami Pete’em Townshendem, Bobem Geldofem, Ianem Andersonem, Steviem Winwoodem, Nickiem Masonem, Mikiem Rutherfordem, Tonym Banksem i Noelem Gallagherem.

Tytuł: Come Together: The Rise of the Festival
Reżyseria: Roger Penny i Charlie Thomas

Promises and Lies: The Story of UB40 (2016)
8 maja o 22:00
ikona lupy />
Fairport Convention_Folk Heroes / Media

Zespół UB40 osiągnął jeden z największych komercyjnych sukcesów wszechczasów. Grupa przez lata cieszyła się ogromną popularnością, sprzedając ponad 70 milionów płyt, na których znalazły się znane na całym świecie hity, takie jak: „Red Red Wine”, „Can't Help Falling In Love” oraz „I Got You Babe”. Niestety popularność i sława miały swoją cenę – członkowie zespołu stali się ofiarami własnego sukcesu – bankrutami bez grosza.

Ali Campbell, Robin Campbell, Astro, Brian Travers, Mickey Virtue i Jimmy Brown w nowo przeprowadzonych wywiadach opowiadają o fenomenalnym dojściu do sławy i szczerze rozmawiają o trwającym sporze, który rozdzielił zarówno rodzinę, jak i zespół, ponieważ jego członkowie nadal koncertują jako dwie odrębne grupy - obie pod nazwą UB40.

Tytuł: Promises and Lies: The Story of UB40
Reżyseria: Roger Penny

Fairport Convention: Folk Heroes (2017)
8 maja o 23:05
ikona lupy />
Nick Cave and The Bad Seeds_One More Time with Feeling / Media

Historia grupy muzyków z północnego Londynu, która pod koniec lat 60. wstrząsnęła tradycyjną angielską muzyką ludową łącząc ją z rockiem, oburzając tym samym purystów i zachwycając nową, oddaną publiczność.

Dzięki wywiadom z członkami zespołu – m.in. z Richardem Thompsonem, obraz „Fairport Convention: Folk Heroes” odkrywa jego historię, w tym trudne początki kariery i tragiczne wydarzenia, które miały wpływ na grupę: wypadek samochodowy, w którym zginął perkusista czy tragiczna śmierć wokalistki Sandy Denny. Film ukazuje, jak zespół stawił czoła trudnościom i przetrwał liczne zmiany składu, by wciąż na nowo odkrywać i jednocześnie rekrutować do swych szeregów najlepszych muzyków w całym kraju.

Tytuł: Fairport Convention: Folk Heroes
Reżyseria: Charlie Thomas i Mark Rivers

Nick Cave and The Bad Seeds: One More Time with Feeling (2016)
15 maja o 22:00
ikona lupy />
Rozwód przed ślubem / Media

Surowy, a jednocześnie szczery i emocjonalny zapis tragicznych i niezwykle osobistych okoliczności towarzyszących Nickowi Cave’owi przy nagrywaniu szesnastego studyjnego albumu Bad Seeds zatytułowanego „Skeleton Tree”, które miało miejsce tuż po tragicznej śmierci syna artysty.

Ten wyjątkowy wizualnie, czarno-biały obraz zawierający komentarze Nicka Cave'a oraz wywiady i studyjne występy zespołu, stanowi prawdziwe i szczere świadectwo zmagań artysty próbującego odnaleźć się w mroku.

Tytuł: Nick Cave and The Bad Seeds: One More Time with Feeling
Reżyseria: Andrew Dominik

Rozwód przed ślubem (2016)
15 maja 23:55
ikona lupy />
PULP_film o życiu, śmierci i supermarketach / Media

W 2006 roku, rockowy zespół I Like Trains był na szczycie kariery. Muzycy podpisali kontrakt z dużą wytwórnią, bilety na trasy koncertowe sprzedawały się na pniu, były pieniądze, rozmach i spełnianie marzeń.

Pięć lat później, wraz z kryzysem w przemyśle muzycznym, skończyła się także dobra passa zespołu, pozostawiając muzyków walczących o przetrwanie w zupełnie nowych okolicznościach i utrzymujących się z dorywczej pracy i nisko płatnych koncertów.

Film ukazuje każdego z członków zespołu na przestrzeni trzech lat, w czasie zmagań z tworzeniem muzyki i wyjazdami w trasy, wydobywając na światło dzienne to, co dzieje się, gdy prawdziwe życie staje na przeszkodzie zawsze obecnemu twórczemu pragnieniu.

Tytuł: Rozwód przed ślubem (A Divorce Before Marriage: A Film About A Band in The Middle)
Reżyseria: Matthew Hopkins, Benjamin Lankester

PULP: film o życiu, śmierci i supermarketach (2014)
22 maja o 22:00
ikona lupy />
XTC_This is Pop / Media

Sheffield, 1988 rok, „The Day That Never Happened” („Dzień, który nigdy nie powinien się wydarzyć”). Po katastrofalnym pożegnalnym koncercie w rodzinnym mieście, PULP przeprowadzają się do Londynu w poszukiwaniu sukcesu. Sławę na światowej scenie muzycznej zespół osiągnie dopiero w latach 90. dzięki utworom – hymnom, takim jak „Common People” i „Disco 2000”. 25 lat (i 10 milionów sprzedanych płyt) później wracają do Sheffield na swój ostatni koncert w Wielkiej Brytanii: co mogłoby pójść nie tak?

Dając najlepszy występ w karierze wyłącznie na potrzeby tego dokumentu, zespół dzieli się swoimi przemyśleniami na temat sławy, miłości, śmiertelności oraz konserwacji samochodów.

Wyjątkowy film muzyczny - na przemian zabawny, poruszający, budujący i (od czasu do czasu) oszałamiający - ujawnia głębokie uczucie, jakim mieszkańcy Sheffield darzą PULP, oraz ukazuje wpływ miasta na muzykę zespołu, a w szczególności na teksty frontmana Jarvisa Cockera.

Tytuł: PULP: film o życiu, śmierci i supermarketach (PULP: A Film About Life, Death and Supermarkets)
Reżyseria: Florian Habicht

XTC: This is Pop (2017)
22 maja o 23:35
ikona lupy />
The Stone Roses_Made of Stone / Media

Wywodzący się z eksplozji punku i new wave późnych lat 70. zespół XTC zgromadził oddanych słuchaczy nagrywając takie przeboje jak: „Making Plans For Nigel”, „Sgt. Rock (Is Going to Help Me)”, „Senses Working Overtime”, „Dear God” i „Mayor of Simpleton”.

Dokument to kolorowa i tętniąca życiem podróż do świata XTC i ich alter-ego, zespołu The Dukes Of Stratosphear. Film zawiera nowe wywiady z Andym Partridge’em, Colinem Mouldingiem, Dave’em Gregorym i Terrym Chambersem. Dzięki połączeniu animacji, materiałów archiwalnych i specjalnie nakręconych sekwencji, obraz otwiera świat XTC i ukazuje genialne umysły głównych autorów piosenek: panów Partridge’a i Mouldinga.

Tytuł: XTC: This is Pop
Reżyseria: Charlie Thomas i Roger Penny

The Stone Roses: Made of Stone (2013)
29 maja o 22:00
ikona lupy />
London Town / Media

W 2012 roku niemożliwe stało się możliwe, gdy legendarny zespół The Stone Roses ogłosił swój powrót na scenę po 16 latach nieobecności.

Dzięki bezprecedensowemu dostępowi do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, dokument „Made of Stone” jest odkrywczą podróżą przez historię jednego z najbardziej szanowanych i wpływowych zespołów brytyjskiej muzyki rockowej.

Uznany reżyser Shane Meadows wnosi do filmu swój unikalny styl, humor i emocjonalną głębię, uwieczniając zespół w pracy, codziennym życiu oraz podczas prób do tak oczekiwanego powrotu, zwieńczonego trzema triumfalnymi występami w Heaton Park w Manchesterze, które zgromadziły 220 tysięcy fanów.

Tytuł: The Stone Roses: Made of Stone
Reżyseria: Shane Meadows

London Town (2016)
29 maja o 23:45

Anglia, rok 1979. Rosnące bezrobocie szczególnie mocno uderza w klasę robotniczą zamieszkałą na londyńskich przedmieściach. 14-letni Shay Baker musi bardzo szybko dorosnąć, by opiekować się młodszą siostrą Alice, podczas gdy jego ojciec Nigel pracuje na dwa etaty próbując zapewnić byt swojej rodzinie. Pewnego dnia Shay otrzymuje paczkę od matki – wyzwolonej Sandrine, która opuściła rodzinę lata temu, aby spełnić marzenia o karierze piosenkarki. W środku znajduje się kaseta z najnowszą muzyką z Londynu. Shay ulega surowej energii utworu The Clash pt. „White Riot”, który dudni mu w uszach, otwiera umysł i powoduje, że zatraca się w muzyce, do chwili, gdy codzienne obowiązki nie przywrócą go do rzeczywistości.

Tytuł: London Town
Reżyseria: Derrick Borte
Występują: Jonathan Rhys Meyers, Daniel Huttlestone, Dougray Scott

Więcej informacji na: www.sundancetv.pl >>>