Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od "Noża w wodzie" do "Idy". Polskie filmy nominowane do Oscara

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Pierwszą statuetkę w kategorii filmu nieanglojęzycznego przyznano w 1957 roku. Już wtedy polscy filmowcy do rywalizacji zgłosili "Kanał" Andrzeja Wajdy. Następnie rywalizować próbowano "Szatanem z siódmej klasy" i "Krzyżakami", ale dopiero "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego przyniósł nominację. "Dramat psychologiczny, rozgrywający się między trzema osobami w pozasezonowym pejzażu mazurskich jezior. Znany dziennikarz sportowy, jadąc z żoną na jednodniowy rejs jachtem, zabiera młodego autostopowicza. Stara się olśnić chłopaka pozycją materialną, doświadczeniem życiowym, także żoną - zaprasza go na pokład jachtu. Na pozerstwo dziennikarza autostopowicz odpowiada postawą "młodego gniewnego", ukrywając rozpaczliwą zazdrość i pragnie posiadania takiego samochodu, jachtu, dziewczyny i... dużych pieniędzy. Decyduje się na desperacką mistyfikację - udaje, że utonął, a gdy dziennikarz próbuje zawiadomić milicję, uwodzi jego żonę. Rankiem jacht zawija do portu, żona wyznaje mężowi, że go zdradziła, on nie chce wierzyć jej wyznaniu". (opis dystrybutora)
Pierwszą statuetkę w kategorii filmu nieanglojęzycznego przyznano w 1957 roku. Już wtedy polscy filmowcy do rywalizacji zgłosili "Kanał" Andrzeja Wajdy. Następnie rywalizować próbowano "Szatanem z siódmej klasy" i "Krzyżakami", ale dopiero "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego przyniósł nominację. "Dramat psychologiczny, rozgrywający się między trzema osobami w pozasezonowym pejzażu mazurskich jezior. Znany dziennikarz sportowy, jadąc z żoną na jednodniowy rejs jachtem, zabiera młodego autostopowicza. Stara się olśnić chłopaka pozycją materialną, doświadczeniem życiowym, także żoną - zaprasza go na pokład jachtu. Na pozerstwo dziennikarza autostopowicz odpowiada postawą "młodego gniewnego", ukrywając rozpaczliwą zazdrość i pragnie posiadania takiego samochodu, jachtu, dziewczyny i... dużych pieniędzy. Decyduje się na desperacką mistyfikację - udaje, że utonął, a gdy dziennikarz próbuje zawiadomić milicję, uwodzi jego żonę. Rankiem jacht zawija do portu, żona wyznaje mężowi, że go zdradziła, on nie chce wierzyć jej wyznaniu". (opis dystrybutora) / Media

Powiązane

Reklama

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • ad
    2015-02-23 07:18:04
    Jakoś mnie to nie ziębi i nie grzeje. Żydowska bezczelna, antypolska agitprop, otrzymała na żydowskim festiwalu ichniejszą nagrodę.
    0
Reklama
Reklama

Zobacz więcej