Pierwszego Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego przyznano w 1957 roku. Od tamtej pory Polacy zgłaszają kolejne produkcje w tej kategorii. Czasami rodzime filmy otrzymują nominacje. Czy tegoroczna nominacja"Idy" Pawła Pawlikowskiego wreszcie przyniesie statuetkę?
.
1 Na kolejną nominację musieliśmy poczekać do 1966 roku, kiedy nominowano w tej kategorii "Faraona" Jerzego Kawalerowicza. Chociaż kręcony przez 3 lata film znalazł uznanie Martina Scorsese i prezentowany przez niego na festiwalu Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema to statuetki nie otrzymał
Media
2 Po wielu latach ciszy, polskie kino wróciło na oscarową ceremonię w 1974 roku, kiedy nominowano "Potop" Jerzego Kawalerowicza. Talent polskich filmowców pojawiał się na rozdaniach trzy razy pod rząd. Rok później nominowano "Ziemię obiecaną" Andrzeja Wajdy, a w kolejnym roku "Noce i dnie" Jerzego Antczaka.
Inne
3
O Wajdzie w Hollywood usłyszano ponownie w 1979 roku kiedy do Oscara nominowano "Panny z wilka".
Nominowana do Oscara ekranizacja wybitnego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Pełna głębokiej refleksji opowieść o przemijaniu, straconej miłości. (opis dystrybutora)
Media
4
Rok 1981 to czas kiedy Polska znów była na ustach całego świata - za sprawą stanu wojennego, a polskie kino miało szansę na statuetkę dzięki "Człowiekowi z żelaza" Wajdy.
Fabuła filmu jest kontynuacją losów rodziny Birkutów. Syn Mateusza Birkuta, Maciek Tomczyk, jest robotnikiem w stoczni gdańskiej. Jest także aktywnym działaczem komitetu strajkowego. Dziennikarz radiowy Winkel otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Tomczyka (opis dystrybutora).
Fabuła filmu jest kontynuacją losów rodziny Birkutów. Syn Mateusza Birkuta, Maciek Tomczyk, jest robotnikiem w stoczni gdańskiej. Jest także aktywnym działaczem komitetu strajkowego. Dziennikarz radiowy Winkel otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Tomczyka (opis dystrybutora).">
Media
5
Po nominacji z 1981 roku Polska w kategorii filmu nieanglojęzycznego dała o sobie znać dopiero w 2007 roku - znów za sprawą Andrzeja Wajdy i jego "Katynia".
Początek drugiej wojny światowej. Po inwazji hitlerowskich Niemiec na Polskę na rozkaz Józefa Stalina 17 września 1939 na polskie ziemie wkraczają również oddziały armii radzieckiej. Wszyscy polscy oficerowie trafiają do sowieckiej niewoli. Anna, żona rotmistrza Pułku Ułanów w Krakowie, czeka na męża, a oczywiste dowody, że został zamordowany prze Rosjan przyjmuje z niedowierzaniem. Żona generała w kwietniu 1943 roku dowiaduje się o śmierci męża po odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów w lesie katyńskim. Milczenie i kłamstwa na temat zbrodni także po wojnie rozrywają serce Agnieszce, siostrze pilota, który podzielił los pozostałych polskich żołnierzy. Jedynym ocalałym będzie przyjaciel rotmistrza, Jerzy, który wstąpi do Ludowego Wojska Polskiego. (opis dystrybutora)
Początek drugiej wojny światowej. Po inwazji hitlerowskich Niemiec na Polskę na rozkaz Józefa Stalina 17 września 1939 na polskie ziemie wkraczają również oddziały armii radzieckiej. Wszyscy polscy oficerowie trafiają do sowieckiej niewoli. Anna, żona rotmistrza Pułku Ułanów w Krakowie, czeka na męża, a oczywiste dowody, że został zamordowany prze Rosjan przyjmuje z niedowierzaniem. Żona generała w kwietniu 1943 roku dowiaduje się o śmierci męża po odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów w lesie katyńskim. Milczenie i kłamstwa na temat zbrodni także po wojnie rozrywają serce Agnieszce, siostrze pilota, który podzielił los pozostałych polskich żołnierzy. Jedynym ocalałym będzie przyjaciel rotmistrza, Jerzy, który wstąpi do Ludowego Wojska Polskiego. (opis dystrybutora)">
Inne
6
W 2011 roku Agnieszka Holland miała okazję zdobyć statuetkę filmem "W ciemności".
Katolik... grzesznik... drobny złodziejaszek... Leopold Socha, Polak ze Lwowa - przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ludzkie życie - opis dystrybutora.
Katolik... grzesznik... drobny złodziejaszek... Leopold Socha, Polak ze Lwowa - przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ludzkie życie - opis dystrybutora.">
Media
7
W tym roku polskie nadzieje na statuetkę budzi kontrowersyjna Ida Pawła Pawlikowskiego. To dziesiąty polski film nominowany w tej kategorii. Szansę na statuetkę mają także autorzy zdjęć. Do tej pory obraz przyniósł nagrodę Parlamentu Europejskiego Lux Prize, oraz 5 Europejskch Nagród Filmowych. Nominowano go m. in. do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, oraz do Złotego Globu.
Lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są. Poruszający, kameralny, wybitny w obrazie dramat, którym reżyser wraca do rodzinnego kraju. Z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem. (opis dystrybutora)
Media
8 Pomimo braku zwycięzców w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego Polacy przywieźli z USA wiele statuetek. W 1942 nagrodę dostał Leopold Stokowski za muzykę do disneyowskiej "Fantazji". W 1954 roku Bronisław Kaper otrzymał nagrodę za muzykę do "Lili". W 1983 roku Zbigniew Rybczyński został nagrodzony za krótkometrażową animację "Tango". Rok 1994 to liczne nagrody dla Polaków pracujących przy "Liście Schindlera". Janusz Kamiński - za zdjęcia, Allan Starski i Ewa Braun za scenografię. W 1999 roku Kamiński otrzymał nagrodę za zdjęcia do "Szeregowca Ryana". Rok 2000 to wielki sukces Andrzeja Wajdy, którego uhonorowano Oscarem za całokształt. W 2003 roku Roman Polański zostałnagrodzny za reżyserię "Pianisty". W 2005 roku Jan A.P. Kaczmarek zwyciężył w kategorii muzyka, za ścieżkę do "Marzyciela" a w 2008 roku polsko brytyjska animacja Piotruś i wilk została najlepszą krótkometrażową animacją.
Bloomberg / FRANK POLICH
Powiązane
Reklama
Reklama