Reklama

Od "Noża w wodzie" do "Idy". Polskie filmy nominowane do Oscara

Pierwszą statuetkę w kategorii filmu nieanglojęzycznego przyznano w 1957 roku. Już wtedy polscy filmowcy do rywalizacji zgłosili "Kanał" Andrzeja Wajdy. Następnie rywalizować próbowano "Szatanem z siódmej klasy" i "Krzyżakami", ale dopiero "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego przyniósł nominację. "Dramat psychologiczny, rozgrywający się między trzema osobami w pozasezonowym pejzażu mazurskich jezior. Znany dziennikarz sportowy, jadąc z żoną na jednodniowy rejs jachtem, zabiera młodego autostopowicza. Stara się olśnić chłopaka pozycją materialną, doświadczeniem życiowym, także żoną - zaprasza go na pokład jachtu. Na pozerstwo dziennikarza autostopowicz odpowiada postawą "młodego gniewnego", ukrywając rozpaczliwą zazdrość i pragnie posiadania takiego samochodu, jachtu, dziewczyny i... dużych pieniędzy. Decyduje się na desperacką mistyfikację - udaje, że utonął, a gdy dziennikarz próbuje zawiadomić milicję, uwodzi jego żonę. Rankiem jacht zawija do portu, żona wyznaje mężowi, że go zdradziła, on nie chce wierzyć jej wyznaniu". (opis dystrybutora)
Pierwszą statuetkę w kategorii filmu nieanglojęzycznego przyznano w 1957 roku. Już wtedy polscy filmowcy do rywalizacji zgłosili "Kanał" Andrzeja Wajdy. Następnie rywalizować próbowano "Szatanem z siódmej klasy" i "Krzyżakami", ale dopiero "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego przyniósł nominację. "Dramat psychologiczny, rozgrywający się między trzema osobami w pozasezonowym pejzażu mazurskich jezior. Znany dziennikarz sportowy, jadąc z żoną na jednodniowy rejs jachtem, zabiera młodego autostopowicza. Stara się olśnić chłopaka pozycją materialną, doświadczeniem życiowym, także żoną - zaprasza go na pokład jachtu. Na pozerstwo dziennikarza autostopowicz odpowiada postawą "młodego gniewnego", ukrywając rozpaczliwą zazdrość i pragnie posiadania takiego samochodu, jachtu, dziewczyny i... dużych pieniędzy. Decyduje się na desperacką mistyfikację - udaje, że utonął, a gdy dziennikarz próbuje zawiadomić milicję, uwodzi jego żonę. Rankiem jacht zawija do portu, żona wyznaje mężowi, że go zdradziła, on nie chce wierzyć jej wyznaniu". (opis dystrybutora) / Media
Pierwszego Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego przyznano w 1957 roku. Od tamtej pory Polacy zgłaszają kolejne produkcje w tej kategorii. Czasami rodzime filmy otrzymują nominacje. Czy tegoroczna nominacja"Idy" Pawła Pawlikowskiego wreszcie przyniesie statuetkę?

Powiązane

Mateusz Albin

Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama

Zobacz więcej

image for background

Przejdź do strony głównej