Premiery hollywoodzkich hitów często przesłaniają wartościowe produkcje, które choć dysponowały znacznie mniejszym budżetem, warte są obejrzenia. Prezentujemy zestawienie najciekawszych filmów, które mogły umknąć wam w 2014.
.
1
Geograf przepił globus, reż. Aleksandr Veledinsky
Wiktor jest z wykształcenia biologiem. Sytuacja finansowa zmusza go jednak do podjęcia pracy jako geograf, chociaż nie zna się na mapach, globusie ani kompasie. Wyjeżdża z rodziną do odległego Permu. Początki w szkole nie są łatwe. Uczniowie okazują się niesforni, a koledzy po fachu wyjątkowo niesympatyczni. Nie mówiąc już o kierownictwie placówki, z którym Wiktor szybko wchodzi w konflikt. Mężczyzna ukojenie znajduje jedynie w domu u boku córki i ukochanej żony. Ale nawet ten azyl okazuje się tymczasowy. Nieoczekiwanie kobieta jego życia informuje go bowiem, że żąda rozwodu.
Media
2
Wilgotne miejsca, reż. David Wnendt
Helen nie chce pogodzić się z rozwodem rodziców i marzy, żeby znów zamieszkali razem. Łamie jedno tabu za drugim i nie próbuje wcielać się w męskie fantazje, bo z oddaniem realizuje własne. Przy goleniu miejsc intymnych, zacina się i trafia do szpitala. Ma nadzieję, że zmieni to jej życie. Czy odnajdzie prawdziwą miłość?
"Wilgotne miejsca" Davida Wnendta to inteligentna adaptacja nieprzekładalnej na filmowy język prowokacyjnej i skandalizującej powieści Charlotte Roche ("Modlitwy waginy") pod tym samym tytułem, przetłumaczonej na 27 języków.
Media
3
Mandarynki, reż. Zaza Urushadze
Jesień – ulubiona pora roku poetów i melancholików – to też czas, w którym w jednych z sadów w Abchazji dojrzewają mandarynki. Od morza wieje jeszcze ciepły wiatr, lasy na wzgórzach pokrywają się złotymi liśćmi. Jest rok 1992, więc ciszę przerywają odgłosy toczącej się wokół wojny. Mało kto je słyszy, bo okolica zagrożona wojenną pożogą jest już praktycznie wyludniona. Swoich domów nie opuścili tylko bezstronni Estończycy – Markus (Elmo Nueganen) i jego sąsiad Ivo (Lembit Ulfsak). Córka Iva wróciła do Estonii, uciekła przed wojną. Mężczyzna nie ma w sobie siły, by zerwać więź z przeszłością i opuścić miejsce, w którym została pochowana jego żona. Markus pielęgnuje sad mandarynkowych drzew, Ivo wyplata kosze, w których obaj plantatorzy sprzedają owoce regularnie pojawiającym się w okolicy żołnierzom. Konflikt zbrojny w okolicy nabiera jednak na sile. Po jednej z bitew Ivo znajduje ocalałego z potyczki, rannego Czeczena Ahmeda (Giorgi Nakashidze). Nie zważając na niebezpieczeństwo zabiera go do swojego domu. Grzebiący zmarłych Gruzinów Markus znajduje tymczasem młodego rannego Gruzina o imieniu Niko (Mikhail Meskhi). Bezstronni plantatorzy mają teraz pod swoim dachem żołnierzy wrogich sobie armii. Czy mężczyźni będą potrafili się porozumieć i w małej abchaskiej wiosce nie rozleje się więcej krwi?
Media
4
Tylko kochankowie przeżyją, reż. Jim Jarmush
Bohaterowie "Tylko kochankowie przeżyją" to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.
Media
5
We are the best!, reż. Lukas Moodysson
Sztokholm, 1982 rok. Bobo, Klara i Hedvig to zbuntowane 13-latki, które włóczą się po mieście i uważają, że ćwiczenia na w-fie to nuda. Są jednocześnie odważne, silne i bezkompromisowe, ale też niepewne siebie, dziwne i delikatne. Kiedy mama wychodzi do pubu, odgrzewają sobie paluszki rybne w tosterze, stawiają irokezy i piszą piosenki. Zakładają zespół punkowy, mimo że nie potrafią grać na żadnym instrumencie, a wszyscy twierdzą, że punk is dead.
Media
6
Ona, reż. Spike Jonze
Samotny, uduchowniony człowiek wkracza w świat zaawansowanych technologii. Trafia na program, z którym nawiązuje relacje bliską prawdziwej miłości. Czy ludzkość czeka era cyfrowych romansów? Film nagrodzony Oskarem za najlepszy oryginalny scenariusz. Polska premiera miała miejsce 14 lutego 2014.
Media
7
Zaginiona dziewczyna, reż. David Fincher
David Fincher podjął się ekranizacji trzymającego w napięciu thrillera, będącego jednym z największych bestsellerów ostatnich lat - „Zaginionej dziewczyny” Gillian Flynn. Historia opowiada o wzlotach i upadach pewnego małżeństwa – złamane obietnice, wszechobecne kłamstwa. Wszystko podane z czarnym humorem.
Główni bohaterowie to były nowojorski pisarz Nick Dunne i jego żona Amy – próbują wiązać koniec z końcem i odnaleźć w małżeństwie to, co najpiękniejsze, mimo coraz liczniejszych problemów. Tuż przed piąta rocznicą ślubu Amy znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a problemy okazują się poważniejsze niż się wszystkim wydawało. Nick staje się głównym podejrzanym, a jego zachowanie wskazuje, że coś ukrywa. Media śledzą sprawę zaginięcia z zapartym tchem i rodzinny dramat rozgrywa się na oczach całego świata.
Nick i Amy wydają się być parą idealną, ale zaginięcie kobiety budzi podejrzenia – czy w ich domu dochodziło do przemocy? Na jaw wychodzą sekrety, które nie prowadzą do wyjaśnienia sprawy, a odkrywają coraz więcej tajemnic. Im więcej się dowiadujemy, tym bardziej jesteśmy zszokowani i nasuwa się pytanie – kim tak naprawdę są Nick i Amy? Kim jesteśmy my, tworzący swój obraz w oparciu o kreacje i maski?
Media
8
Dzikie historie, reż. Damián Szifrón
Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą „dość!” i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem.
Film oficjalnie zagości w polskich kinach na początku 2015 roku.
Media
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję