Barwny korowód kilkunastu folklorystycznych zespołów z różnych stron świata przeszedł w niedzielę ulicami Zakopanego rozpoczynając 48. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Pod Giewontem wystąpią m.in. grupy z Turcji, Meksyku i Indonezji.

Wzdłuż całej trasy korowodu wiodącej przez Krupówki, ustawiły się tłumy turystów chcących choć na chwilę zobaczyć uliczne prezentacje zespołów. Wieczorem w wielkim festiwalowym namiocie na Dolnej Równi Krupowej odbędzie się koncert inauguracyjny.

„To dla nas sztandarowa impreza pod Giewontem i jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w całej Polsce o wysokim, europejskim prestiżu. Ten festiwal zawsze wzbudzał w naszym regionie ogromne emocje. To święto łączy górali z całego świata. Pokazuje jak wspólnie bawią się i przyjaźnią różne kultury i odmienne religie” – mówił burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

W trakcie festiwalu zespoły rywalizują o główną nagrodę – Złotą Ciupagę, którą międzynarodowe jury przyzna w trzech kategoriach: autentycznej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Jak zaznaczyła przewodnicząca festiwalowego jury dr Bożena Lewandowska, bardzo cenny jest autentyczny przekaz obrzędów, zwyczajów i sięganie do najdawniejszych źródeł.

Reklama

„Wysoko cenimy również tradycyjne instrumentarium i oczywiście poprawne i zgodne z tradycją regionu wykonanie tańców i śpiewów” – wyjaśniła Lewandowska.

Do Zakopanego przyjechały zespoły z Albanii, Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Indonezji, Meksyku, Norwegii, Rosji – Buriacji, Rumunii, Słowacji, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Węgier i Włoch. Polskę będą reprezentowały grupy wyłonione podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu i są to: Studencki Zespół Góralski „Skalni” z Krakowa, „Spod Kicek” z Mordarki, „Słopnicki Zbyrcok” ze Słopnic i „Przyszowianie” z Przyszowej.

W tym roku na zakopiański festiwal przyjechał zespół góralski „Śumni” z Chicago, w którym tańczą, śpiewają i grają potomkowie podhalańskich imigrantów. Mimo trudnej sytuacji politycznej do Zakopanego dotarł także zespół z Turcji prezentujący tańce z południowo-wschodniej Anatolii i z regionu Morza Czarnego. Atrakcyjnie zapowiada się występ zespołu z Meksyku, który zaprezentuje muzykę i tańce odnoszące się do tradycji i mitologii azteckiej. Najbardziej egzotycznym zespołem tegorocznego festiwalu będzie grupa z Indonezji, która zaprezentuje grę na angklungach – bambusowych idiofonach.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich potrwa do przyszłej niedzieli. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

Szymon Bafia

Wideo relacja z poprzedniej edycji festiwalu: