Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zakupiło w sierpniu pastelowy portret autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza, przedstawiający Olimpię Ślizowską. W zakopiańskim muzeum znajduje się trzecia co do wielkości w Polsce kolekcja prac Witkacego.

„Nasze Muzeum stara się o sukcesywne powiększanie zbioru +witkacjanów+ o nowe przykłady działalności tego wybitnego polskiego artysty, zarówno poprzez zakupy, jak też i depozyty. Dwa lata temu pozyskaliśmy niezwykle cenny portret rodzeństwa Fischerów. Teraz w naszych zbiorach znalazł się kolejny ważny okaz, który podobnie jak inne nasze obrazy, nierozerwalnie wiąże się z historią Zakopanego” – powiedziała PAP dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende–Surmiak.

Pastelowy portret przedstawiający Olimpię Ślizowską zakupiono ze zbiorów prywatnych za kwotę 44,5 tys. zł, dzięki dofinansowaniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Dzieło można podziwiać na ekspozycji stałej prac Witkacego w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza.

Modelka - Olimpia Ślizowska, z domu Burnat (1913-1987) była córką znanego zakopiańskiego introligatora Wojciecha Burnata. Witkacy często korzystał z jego usług przy oprawie portretów wykonywanych przez swoją jednoosobową Firmę Portretową S. I. Witkiewicz.

Witkacy portretował Olimpię Ślizowską czterokrotnie - w 1928, 1931, 1936 i 1938 roku. „Wizerunki te pozwalają prześledzić, jak na oczach artysty modelka przerodziła się z lekko naburmuszonej nastolatki w interesującą i zadbaną młodą kobietę, która spogląda na widza z portretu powstałego w 1938 roku, nabytego właśnie do Muzeum Tatrzańskiego” – wyjaśniła Wende–Surmiak.

W latach 20. Witkacy założył w Zakopanem Firmę Portretową, w której on sam wykonywał obrazy według zasad ściśle określonych w regulaminie, pobierając honoraria według ustalonego przez siebie cennika. Witkacy swoje portrety kategoryzował w pięciu typach, od najbardziej realistycznych poprzez karykatury, do tak zwanej czystej formy i sygnował je literami A, B, C, D, E.

Portret Ślizowskiej został przez autora zakwalifikowany do typu B, który według regulaminu Firmy Portretowej był „charakterystyczny, jednak bez cienia karykatury, z pewnym podcięciem cech charakterystycznych, co nie wyklucza +ładności+ w portretach kobiecych”.

Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy – syn twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego. Malarz, fotografik, pisarz, dramaturg i filozof - urodził się 24 lutego 1885 r. Dzieciństwo i młodość spędził w Zakopanem. W wieku ośmiu lat pisał pierwsze utwory dramatyczne. Jako malarz zadebiutował w 1901 r. na wystawie w Zakopanem, gdzie zaprezentował dwa pejzaże. Po zdaniu matury w 1903 r. rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Witkacy stał się głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Założył w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. 18 września 1939 r. Witkacy popełnił samobójstwo.

Szymon Bafia