Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy” z Milówki na Żywiecczyźnie otrzymał w sobotę Grand Prix 27. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Żywcu. Impreza była jednym z głównych wydarzeń kończącego się w niedzielę 53. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Laureaci zaprezentowali podczas Spotkań program „Kurki”. „W przeddzień wesela, pod wieczór, do domu pani młodej schodzą się drużki i drużbowie. Trwa ubieranie domu weselnego. (…) To wieczór pożegnania z panieństwem i kawalerstwem. Z tej okazji w domu pojawiają się też goście i muzykanci” – powiedział rzecznik żywieckiej sceny Tygodnia Kultury Beskidzkiej Mariusz Hujdus.

Zespół z Milówki istnieje od 45 lat. Zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Złote Żywieckie Serce podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbywa się pod auspicjami TKB, a także Złotą Ciupagę Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Najczęściej prezentuje program składający się z pieśni i tańców górali żywieckich. Ich występy charakteryzuje duża dbałość o każdy szczegół tańca, muzyki oraz stroju.

W Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych, których celem jest przybliżenie dziedzictwa kulturowego różnych narodów, uczestniczyło 14 zespołów z 12 krajów, w tym trzy z Polski. Oprócz „Wierchów” były to także „Mały Śląsk” z Radzionkowa i „Wesele Krzemienickie” z Krzemienicy na Podkarpaciu.

„Poziom artystyczny zespołów był różny. Część skupiła się na pielęgnowaniu każdego szczegółu ich rodzimego folkloru, inne zdecydowały się na radosny, miły dla oka, świetnie odbierany przez publiczność występ pełen technicznych fajerwerków. Jednak od początku trwania Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych jury promuje te zespoły, które nawiązują do tradycji i pozwalają widzom na poznanie rdzennej kultury krajów, z których zespoły pochodzą” – powiedział szef komitetu organizacyjnego TKB Leszek Miłoszewskia.

W niedzielę wieczorem w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu odbędą się ostatnie koncerty Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W Ujsołach zakończą się towarzyszące TKB Wawrzyńcowe Hudy, a w Jabłonkowie na Zaolziu 69. „Gorolski Święto”, które organizują Polacy mieszkający w Republice Czeskiej.

W Tygodniu Kultury Beskidzkiej wzięło udział około stu zespołów. W blisko 70 koncertach wystąpiło ok. 4 tys. wykonawców.

Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta.