"Zmiana struktury lub funkcji organizmu zwiększająca szanse przeżycia", "przyzwyczajanie wzroku do widzenia w ciemności" - m.in. te definicje stosują twórcy "Adaptacji", która pokazana będzie na 64. festiwalu w San Sebastian. Reżyserem filmu jest Bartosz Kruhlik.

"W kinie najbardziej interesuje mnie psychologia" - powiedział PAP Kruhlik.

Jak tłumaczył, w "Adaptacji" chciał opowiedzieć o tym, co dzieje się z człowiekiem postawionym w sytuacji granicznej, sytuacji bardzo silnego stresu. "Gdzie są granice wytrzymałości na stres. Jak broni się organizm" - mówił reżyser, który tytułową "adaptację" uznaje za termin biologiczny.

Bohaterowie "Adaptacji" muszą zmierzyć się ze stratą ukochanych osób.

"Adaptacja: zmiana struktury lub funkcji organizmu zwiększająca szanse przeżycia; przystosowanie się jednostki do życia w nowych warunkach lub zewnętrznego stresu; przyzwyczajanie się wzroku do widzenia w ciemności" - tak krótkometrażową, trwającą niespełna 25 minut fabułę opisuje Szkoła Filmowa w Łodzi, która jest producentem "Adaptacji", filmu dyplomowego Kruhlika.

64. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian w Hiszpanii, zaliczanego do najważniejszych na świecie dorocznych wydarzeń poświęconych kinematografii, odbędzie się w dniach 16-24 września.

Fabuła Kruhlika zakwalifikowała się do festiwalowej sekcji International Film Students Meeting, w której pokazanych będzie kilkanaście filmów autorstwa studentów szkół z całego świata, także m.in. z Meksyku, Argentyny, Izraela i Litwy.

Za zdjęcia do "Adaptacji" odpowiada student Wydziału Operatorskiego łódzkiej filmówki Michał Dymek. Opiekunami artystycznymi filmu Kruhlika są Filip Bajon i Jolanta Dylewska.

Bartosz Kruhlik (ur. 1985) ma w dorobku m.in. krótkometrażowe filmy "Wycieczka" (2010), "Zniknięcie" (2011) i "Żar" (2013). Zdobył już kilkadziesiąt nagród, np. na festiwalach w Brnie, Bukareszcie, Tallinie, New Delhi. W 2013 r. otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych.