W Nowej Soli (Lubuskie) w środę startuje offowy Solanin Film Festiwal. W tym roku do konkursu o miano najlepszych filmów niezależnych stanie 35 obrazów wykonanych przez profesjonalistów i pasjonatów kina.

„Przez pięć dni w Nowej Soli rządzić będzie Solanin - mocarny kulturysta, który +pakuje+ wyłącznie kulturę i to dzięki niej ma tak ogromną siłę. Zależy nam na tym, aby publiczność w Nowosolskim Domu Kultury mogła zobaczyć najlepsze, starannie wyselekcjonowane obrazy kina niezależnego” - powiedział dyrektor festiwalu Konrad Paszkowski.

Polscy twórcy przysłali na festiwal 248 produkcji. Po wstępnej selekcji organizatorzy wybrali 35 filmów, o nagrode będą się one ubiegały w dwóch kategoriach: kina niezależnego i kina offowego.

W jury zasiądą aktorzy Gabriela Muskała, Szymon Bobrowski, Łukasz Simlat, reżyser i scenarzysta Kuba Czekaj, a także Michał Wiraszko – lider zespołu Muchy.

Reklama

Kino niezależne przeznaczone jest dla samouków, amatorskich grup filmowych, studentów oraz zapaleńców, którzy sami realizują filmy bez dotacji państwowych i wielkich budżetów. Natomiast druga z kategorii jest skierowana dla studentów i absolwentów szkół filmowych oraz profesjonalnych grup filmowych, którzy realizują filmy przy współpracy ze szkołą, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej bądź z dużym wsparciem sponsorskim.

Solanin Film Festiwal to nie tylko konkurs kina offowego. Podczas imprezy zostaną pokazane m.in. filmy Jana Jakuba Kolskiego – „Pogrzeb kartofla", „Historia kina w Popielawach", „Jasminum" oraz „Serce, serduszko". Publiczność będzie miała okazja obejrzeć również krótkie metraże reżysera.

Reklama

Dodatkową, filmową atrakcją będą niemieckie filmy z Cottbus FilmFestival oraz Neisse FilmFestival, czeskie z 3KINO w Pradze oraz francuskojęzyczne z FrankoFilm, który odbywa się w Zielonej Górze.

W tym roku przyznane zostaną także dwie nagrody specjalne: Super Solanin i Mocny Solanin. Super Solanin powędruje do zielonogórskiej grupy filmowej SKY Piastowskie. Mocnego Solanina otrzyma reżyser Jan Jakub Kolski. Ta nagroda jest przyznawana najlepszym polskim reżyserom. Dotychczas otrzymali ją: Wojciech Smarzowski (2012), Ryszard Bugajski (2013) i Marek Koterski (2014).

W siedmioletniej historii Solanin Film Festiwalu do konkursów zgłoszono ponad 1500 filmów, w tym 248 - w 2016 r. Imprezę odwiedziło 300 gości i twórców filmowych, a 15 tys. osób wzięło udział w 500 pokazach filmowych.

Zdaniem organizatorów, główną grupą odbiorców nowosolskiego Festiwalu stanowią młodzi, kreatywni, pełni pasji miłośnicy kina, ale Solanin trafia do każdego kinomana, bez względu na wiek, wykształcenie czy zawód.

Pierwsze pokazy festiwalowe rozpoczną się w środę o 13:00, a o 15:00 wystartuje pierwszy blok konkursowy. Uroczyste otwarcie imprezy nastąpi o 19:30 w Nowosolskim Domu Kultury.

Festiwal potrwa do 21 sierpnia br. Harmonogram projekcji znajduje się na stronie www.solanin-film.pl