Pokazy dzieł mistrzów światowego kina i debiutantów, seanse pod gołym niebem w Starym Browarze i dyskusje z artystami, urodziny kina i przypomnienie tego, co w nim najlepsze – tak zapowiada się program 16. Edycji Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.
Jedną z honorowych postaci tegorocznej Letniej Akademii Filmowej będzie Carmen. Minęło 170 lat od ukazania się noweli Prospera Mérimée i 140 od premiery opery Georges’a Bizeta. Carmen od tego czasu stała się bohaterką masowej wyobraźni. Cygańska piękność uwiodła nie tylko mężczyzn i operową publiczność, ale też filmowców. Widzowie obecni na festiwalu przekonają się, jak wiele adaptacji tej opowieści powstało w historii kina. W cyklu „Wieczna Carmen” zostanie pokazanych dziewięć filmów – od „Carmen” w reżyserii Cecila B. DeMille’a z 1915 r. do powstałej dwa lata temu „Carmen” F.A. Brabeca.
Kino także obchodzi w tym roku ważny jubileusz. Wynalazek braci Lumiere ma już 120 lat, a to doskonała okazja do przypomnienia filmów powstałych u zarania ery kina. Do zobaczenia m.in. „10 tysięcy narzeczonych” Bustera Keatona (1925), „Czarny pirat” Alberta Parkera (1926), „Ben Hur” w reżyserii Freda Niblo (1925) i „Upiór w operze” Juliana Ruperta (1925). Obok stałych punktów programu w postaci przeglądów pod hasłami „Filmy w sieci”, „Klubowy karnet”, „W polskim obiektywie” czy „Rekolekcje filmowe” pojawi się kilka nowych propozycji. Jedną z nich będzie cykl „Noblista w kinie”, poświęcony zeszłorocznemu laureatowi Literackiej Nagrody Nobla Patrickowi Modiano. Proza francuskiego pisarza kilkakrotnie była adaptowana na potrzeby kina. Modiano był także autorem scenariuszy filmowych. Ciekawie zapowiada się przegląd zatytułowany „Hotele i ludzie”. Znajdą się w nim filmy, których akcja rozgrywa się w pokojach hotelowych, na korytarzach i w restauracjach. Na liście znalazły się m.in.: „Million Dollar Hotel”, „Zaklęte rewiry”, „Barton Fink” i „Grand Budapest Hotel”. W planach również pokazy klasyków i nowości z zakresu kina skandynawskiego, słowackiego, niemieckiego i tureckiego.