W sobotę w Kazimierzu i Janowcu nad Wisłą już po raz dziewiąty wystartuje festiwal Dwa Brzegi. Organizatorzy proponują w tym roku pokazy premierowe i obrazy dobrze już znane; będzie kino polskie i zagraniczne, autorskie i artystyczne, zaangażowane społecznie i młode.
Stali bywalcy wiedzą już, że po letniej imprezie nie należy spodziewać się parady gwiazd ani blichtru na czerwonym dywanie. Jest za to kawiarnia festiwalowa, która mistrzom kina umożliwia nieformalne spotkania z ich wielbicielami. Dwa Brzegi od lat stanowią konkurencję dla wrocławskich Nowych Horyzontów. Obie imprezy skierowane są dla koneserów kina poszukujących propozycji spoza filmowego mainstreamu. Dwa Brzegi wolą się jednak uważać za przedsięwzięcie interdyscyplinarne, obejmujące nie tylko film, ale i literaturę, teatr oraz sztuki wizualne. Organizatorzy proponują w tym roku pokazy premierowe i obrazy dobrze już znane; będzie kino polskie i zagraniczne, autorskie i artystyczne, zaangażowane społecznie i młode.
Wśród premier znajdzie się m.in. nagrodzone dwoma Srebrnym Niedźwiedziami w Berlinie „45 lat” Andrew Haigha – opowieść o małżeństwie z długim stażem, które na kilka dni przed hucznymi obchodami rocznicy ślubu odkrywa niewygodną dla siebie prawdę. „Powrót do Itaki” Laurenta Canteta to z kolei rzecz o pisarzu powracającego po latach życia w Madrycie do rodzinnej Hawany. Do zobaczenia będzie także kilka klasyków w odświeżonej wersji. Po cyfrowej odnowie zostaną pokazane filmy „Mój Nikifor” Krzysztofa Krauzego, „Proszę słonia” Witolda Giersza i serial „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego. Znane widzom produkcje zostały poddane korekcji kolorów i stabilizacji obrazu. Dźwięk jest teraz czystszy i lepiej zsynchronizowany. Pokaz „Mojego Nikifora” z niezapomnianą Krystyną Feldman w roli głównej uzupełni dokument „Mistrz Nikifor” w reżyserii Jana Łomnickiego.
Ważnym blokiem będzie pokaz filmów z konkursu głównego 68. Festiwalu w Cannes. Pokazanych zostanie pięć tytułów kandydujących do lauru Złotej Palmy, w tym zwycięski „Dheepan” w reżyserii Jacques’a Audiarda. Nie zabraknie spotkań z wybitnymi twórcami kina. Jak do kontrowersyjnych tematów społecznych w sztuce filmowej próbują podchodzić artyści różnych pokoleń? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć uczestnicy debaty zatytułowanej „Kino wolność” – prof. Tadusz Lubelski, prof. Jerzy Stuhr, Leszek Bugajski i ks. Andrzej Luter. Na pytania festiwalowej publiczności odpowie również Ewa Puszczyńska, producentka nagrodzonej Oscarem „Idy”.
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi | 1–9.08, Kazimierz i Janowiec nad Wisłą | DwaBrzegi.pl