„Wielki napad na pociąg” to znakomita dwuodcinkowa brytyjska opowieść o jednym z najgłośniejszych rabunków XX wieku

Kiedy weszli do kabiny zauważyłem, że są zamaskowani. Szarpałem się z jednym z nich, a wtedy drugi, który zaszedł z drugiej strony, uderzył mnie od tyłu w głowę. Upadłem na podłogę. Następne co pamiętam, to duża grupa zamaskowanych mężczyzn w kabinie, wszyscy mówiący z londyńskim akcentem” – taki początek jednego z najgłośniejszych rabunków w historii opisał w raporcie maszynista Jack Mills. Tego dnia (8 sierpień 1963) jego pociąg przewoził przez hrabstwo Buckinghamshire ponad dwa i pół miliona funtów. Napastnicy nie używając broni palnej ukradli 120 worków z pieniędzmi i zniknęli. Jeszcze w tym samym roku kilku członków gangu zostało złapanych przez policję. Najsłynniejszym uczestnikiem napadu został Ronald Biggs, który wielokrotnie wymykał się policji, uciekał z więzień. Biggs stał się gwiazdą, pojawił się nawet gościnnie w piosenkach zespołów Sex Pistols oraz Die Toten Hosen. Inny członek gangu Buster Edwards, który uciekł do Meksyku, stał się inspiracją dla twórców filmu „Buster” z 1988 roku, w którym tytułową rolę zagrał Phil Collins.

Na ekrany napad trafił już w 1966 roku za sprawą niemieckiej, trzyczęściowej serii „Die Gentlemen bitten zur Kasse”. Rok później premierę miał film znakomitego reżysera Petera Yatesa (m.in. „Bullit”) „Robbery” oparty na tej historii. W zeszłym roku powróciło do niej BBC. Telewizja zrealizowała dwuczęściowy miniserial „Wielki napad na pociąg”. Pierwsza część skupia się na gangsterach. Głównym bohaterem jest mózg napadu, Bruce Reynolds. Gra go Luke Evans, którego możemy teraz oglądać w kinach w „Hobbicie: Bitwa Pięciu Armii” Petera Jacksona. Akcja obejmuje nie tylko sam napad, ale też przygotowania do niego i scalanie się gangu oraz późniejsze ucieczki przed stróżami prawa. Druga część to historia widziana z policyjnej strony. Tutaj akcja zaczyna się tuż po napadzie, kiedy policja rozpoczyna dochodzenie. Dowodzi nim nadinspektor Tommy Butler, którego gra nagrodzony Oscarem za rolę w filmie „Iris” Jim Broadbent. Obie części przyciągają nie tylko świetnym aktorstwem, momentami brytyjskim humorem, ale też klimatem świetnie oddającym brytyjskie realia lat 60. Miniseria miała premierę 18 grudnia zeszłego roku, w ten sam dzień zmarł wspomniany uczestnik napadu, Ronald Biggs.

Pierwszą część miniserialu „Opowieść gangstera” Ale Kino+ pokaże dzisiaj, drugą „Opowieść gliniarza” jutro o tej samej godzinie.

Wielki napad na pociąg | Ale Kino+ | godz. 20.10