Sektor kultury i kreatywny jest jednym z najsilniej dotkniętych konsekwencjami pandemii koronawirusa i w związku z tym niezbędne jest zapewnienie wsparcia dla niego poprzez środki europejskie - uważa wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Wiceminister Lewandowski uczestniczył w środę w nieformalnym spotkaniu ministrów kultury krajów Unii Europejskiej. Odbyło się ono w formie wideokonferencji.

"Jestem wdzięczny Chorwatom, że udało im się szybko i sprawnie zorganizować radę ds. kultury UE, mimo że oprócz koronawirusa muszą mierzyć się ze skutkami trzęsienia ziemi" - zacytowano wiceministra we wpisie na Twitterze resortu kultury. Według Lewandowskiego "to dowód, że kultura jest ważna dla państw narodowych i że państwa te oczekują również włączenia się Komisji Europejskiej w pomoc w walce ze skutkami lockdownu".

W ocenie wiceministra kultury, "instytucje europejskie nie wykazują odpowiedniego zaangażowania i nie widać ich aktywności". "Koncentruje się ona głównie na komunikacji, a nie na prawdziwym działaniu" - uważa Lewandowski. Wyraził nadzieję, że konkluzje środowego spotkania zmienią nastawienie komisarzy unijnych.

Resort podał również, że podczas spotkania Lewandowski podkreślał, iż sektor kultury i kreatywny jest jednym z najsilniej dotkniętych konsekwencjami pandemii koronawirusa i w związku z tym niezbędne jest m.in. zapewnienie wsparcia dla sektora kultury poprzez środki europejskie. Miałoby to odbyć się np. poprzez uelastycznienie zasad programu Kreatywna Europa.

Kreatywna Europa (kreatywna-europa.eu) to unijny program zaplanowany na lata 2014-2020. Oferuje wsparcie finansowe dla sektorów kultury, audiowizualnego i kreatywnych. W ciągu siedmiu lat program przeznaczy 1,46 mld euro na realizacje europejskich projektów.

W środę w komunikacie MKiDN podało, że przedsiębiorcy z sektora MŚP prowadzący swoją działalność w branżach zaliczanych do tzw. sektorów kreatywnych lub sektora kultury mogą skorzystać z opiewającego na ponad 500 mln zł programu gwarancji Kreatywna Europa wdrożonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.