statystyki

Nasi przodkowie? W większości byli chłopami, czyli niewolnikami

autor: Michał Rauszer03.03.2019, 19:30
chłop, żniwa, rolnictwo

„Żniwa" - obraz pędzla Adama Ciemniewskiego (1866-1915)źródło: Domena Publiczna

Przodkowie większej części z nas odrabiali pańszczyznę. Oznacza to, że jesteśmy potomkami niewolników

Z darzyło się, że dwaj ludzie, gospodarze pańszczyźniani ze wsi Wola Pogroszewska, młodzi, żonaci i dzietni, w nocy po żniwach 1863 r. wzięli po kilka snopków zboża z pola dworskiego i przenieśli do swoich stodół. To się wydało, dziedzic zwołał gromadę i tak oskarżonym powiedział: (…) »kto ukradł i zostanie złapany, będzie wisiał, skazuję was obu na szubienicę, karbowy daj postronki«” – opis takiego zdarzenia znajduje się w pamiętniku Tomasza Nocznickiego, posła i senatora w II RP. I dalej: „Gromada struchlała, osądzeni, ich żony z małymi dziećmi rzucili się z lamentem na ziemię, zaczęli prosić, błagać o zmiłowanie, pan nie ustępował. Wtedy najstarsi ludzie (…) powszechnie szanowani uklękli przed dziedzicem na kolanach, poczołgali się do stóp jego i te stopy całując, błagali (…). To pomogło. Obwinieni zostali obnażeni do pasa, musieli wziąć na plecy po snopie zboża i wobec całej gromady prowadzeni na postronkach, którymi powiązano im ręce; następnie byli kładzeni pod każdym z trzech krzyżów (…) i dostali na gołe ciało pod każdym krzyżem po 50 razów. Dwóch karbowych biło, a pan pilnował i wołał: »lepiej bijcie, bo wy będziecie bici«. Toteż pod trzecim krzyżem całe ciała tych ludzi były od nóg poprzez pośladki tak zbite, że krew została na ziemi, a bici już sami wstać nie mogli. Podniesiono ich i musieli na klęczkach ucałować pańskie nogi w podzięce za darowanie im kary śmierci”.

Magazyn DGP z dnia 1 marca 2019 r.

Magazyn DGP z dnia 1 marca 2019 r.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ledwie kilkanaście miesięcy później, 2 marca 1864 r., car Aleksander II wydał ukaz, który znosił pańszczyznę w Królestwie Polskim. W ten sposób chłopi polscy, po 400 latach trwania w systemie półniewolniczym, symbolicznie stali się ludźmi wolnymi.

Ale czym była pańszczyzna? Odpowiednikiem współczesnego podatku? Na pewno wiązała się z wieloma praktykami, od postrzegania chłopa jako gorszego – także rasowo – po wykształcenie się stosunków władzy, których jeszcze nie przepracowaliśmy.

Feudalizm


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (15)

 • Polak(2019-03-03 21:52) Zgłoś naruszenie 2124

  Chłopstwo ma wrócić na rolę, czyli całą warszawke trzeba przesiedlić bo pózniej takich Trzaskowskich wybierają

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • abcd(2019-03-03 21:21) Zgłoś naruszenie 217

  Problemem nie było to, że nasi przodkowie odrabiali pańszczyznę, bo tak funkcjonowała cała Europa. Problem było to, że polska szlachta była gotowa bronić takiego stanu rzeczy bardziej niż niepodległości.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • a to polska właśnie(2019-03-04 05:19) Zgłoś naruszenie 113

  Czyli w Polsce nic się nie zmienia. Znowu mamy oligarchów - magnatów i szlachtę - politycznych kacyków i beneficjentów synekur - oraz półniewolniczą masę - do której zaliczamy się my. Ciężko pracujemy za ochłapy. Co oznacza, że różnicę, przy europejskich cenach, zabiera sobie wyzyskiwacz. W tym układzie jeste też miejsce dla tych tzw. eskimosów, którzy prowadzą arendę dla panów. Wszystko może w wersji bardziej współczesnej - ale mechanizmy dalej takie same.

  Odpowiedz
 • i dziękujemy(2019-03-03 21:32) Zgłoś naruszenie 91

  W 1792 roku Sejm uchwalił Ustawę o sprzedaży królewszczyzn, która oddawała chłopom osiadłym w królewszczyznach użytkowany grunt na własność, nadawała im wolność osobistą (po rozwiązaniu kontraktu z dziedzicem), prawo wychodu i uwolnienie z poddaństwa włościan nieposiadających gruntu – ustawa ta jednak nie weszła w życie na skutek przegranej wojny w obronie Konstytucji 3 maja z Rosją i II rozbioru Polski. W 1794 roku Tadeusz Kościuszko w oparciu o art. IV Konstytucji 3 Maja wydał Uniwersał połaniecki (właśc. Uniwersał urządzający powinności gruntowe włościan i zapewniający dla nich skuteczną opiekę rządową, bezpieczeństwo własności i sprawiedliwość w komisjach porządkowych), w którym zmniejszono ilość pańszczyzny, nadano chłopom wolność osobistą, zakaz rugów i nieusuwalność z gruntu. Niedługo przed III rozbiorem Polski w 1794 roku Hugo Kołłątaj opracował ustawę, na podstawie której gwarantowano chłopom biorącym udział w Powstaniu kościuszkowskim nadanie na własność ziemi przez nich użytkowanej, a w razie ich śmierci – ich synom.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-03-03 22:37) Zgłoś naruszenie 82

  Znaczy pora , by elity wróciły tam , gdzie ich miejsce ... Bo wiosenna orka czeka ... Fraucymer Glapy niech chwilowo się wstrzyma ; na wsi nie ma pracy dla zawodniczek z ich wykształceniem ... I z Ich stawkami ...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • MłodyBiałyZdrowy(2019-03-03 23:39) Zgłoś naruszenie 619

  Zupełnie jakbym czytał Gów.o Wyborcze

  Odpowiedz
 • Historyk(2019-03-04 05:48) Zgłoś naruszenie 415

  Co za bzdury, zwykła propaganda

  Odpowiedz
 • eme(2019-03-04 13:30) Zgłoś naruszenie 311

  Śmierdzi komuną w Der Dzienniku

  Odpowiedz
 • Dlatego mamy rzeszę zwolenników Komunizmu(2019-03-04 09:14) Zgłoś naruszenie 27

  I wiem, że wielu witało wojska radzieckie z kwiatami i witało by gorąco i teraz. Niepodległość jest dla części społeczeństwa nieznośna. Ten typ myślenia powoduje że jesteśmy Niewolnikami Europy i minimalna krajowa to aż za wiele.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Izydor Oracz(2019-03-10 09:51) Zgłoś naruszenie 10

  Jakub Szela - człek niepiśmienny - miał inne nsarzędzia rozwiązywania problemów społecznych. Były to narzędzia stolarkie. Chłopi nie powinni klękać przed panem, tylko owemu panu coś uciąć.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie