Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Kayah i Perfect to niektórzy z artystów, którzy wystąpią 27 grudnia na poznańskim stadionie w ramach uroczystego koncertu „Muzyka Wolności”. Wydarzenie będzie jednym z głównych elementów obchodów 100. rocznicy powstania wielkopolskiego.

Główne obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się 27 grudnia w Poznaniu przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, o godz. 16.40, czyli o symbolicznie przyjętej godzinie wybuchu powstania. Na placu Wolności z kolei, w miejscu, gdzie powstańcy składali przysięgę wojskową, stanie rekonstrukcja obozu powstańców. Kolejnego dnia, 28 grudnia, uroczystości upamiętniające powstańców wielkopolskich odbywać się będą w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza, oraz na Cmentarzu Powązkowskim.

Obchodom towarzyszył będzie koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się także utwory skomponowane specjalnie na tę uroczystość. Przed publicznością wystąpią m.in. Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Kayah, Andrzej Piaseczny, Anna Wyszkoni, Lombard, Perfect oraz Kamil Bednarek.

„Koncert będzie jednym z tych elementów, by cała Polska dowiedziała się o powstaniu, bo ono będzie mocno na tym wydarzeniu obecne. Aczkolwiek chcę zwrócić uwagę, że to w żadnej mierze nie ma być akademia; to nie ma być coś, co ma mieć bardzo podniosłe tony. Na te podniosłe tony będzie czas wcześniej, po to też są oficjalne obchody z całym należnym ceremoniałem. Tu ma być ten element radości, której nam czasem brakuje w tych obchodach historycznych w Polsce. Chcielibyśmy cześć tej radości uzyskać, wnieść poprzez ten układ tej oferty, tych obchodów, ale równocześnie w tej czystej radości zawarte będą też elementy refleksji” – podkreślił we wtorek na konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Scenariusz koncertu składa się z trzech części: Wiara, Nadzieja, Wolność. W trakcie wydarzenia wyświetlane będą m.in. archiwalne materiały filmowe, zdjęciowe i graficzne. Jak tłumaczył prezes zarządu Festival Group Marcin Perzyna, artystom towarzyszyć będzie na scenie ponad 65-osobowa orkiestra.

„Chcemy, aby ten koncert odnosił się do rzeczy niezwykle istotnej, a mianowicie do odzyskiwania niepodległości w kontekście wielkopolskim, czyli powstania wielkopolskiego. Ważny jest więc tu język i taka forma, aby ten koncert nie był adresowany tylko do widzów, którzy tę historię dobrze znają i pielęgnują patriotyzm w domu, ale też do widzów, u których ta pielęgnacja patriotyzmu nie jest – powiedzmy - wystarczająca. Dlatego też do udziału w koncercie zostali zaproszeni wykonawcy z każdej grupy wiekowej” - mówił Perzyna.

Dodał, że scena, na której występować będą artyści zajmie niemal całą szerokość murawy stadionu. Pośrodku sceny znajdzie się również motyw, nawiązujący do powstańczej rozety, jaką przypinali sobie do płaszczy, czy mundurów powstańcy wielkopolscy.

Bilety na koncert były bezpłatne, dostępne za pośrednictwem internetu. We wtorek, jak podano na konferencji, w ciągu 39 minut rozdano 6 tys. wejściówek.

Koncert będzie transmitowany na antenie telewizji TVN. Zastępca dyrektora programowego TVN Bogdan Czaja powiedział na konferencji, że wieczorny koncert na poznańskim stadionie będzie „tylko zwieńczeniem tego dnia, bo chcielibyśmy by cały dzień był bardzo mocno obecny w świadomości ludzi nie tylko w Poznaniu i Wielkopolsce, ale i w całym kraju”.

„Przez cały dzień w naszych programach informacyjnych, na różnych antenach będziemy przedstawiać te wszystkie wydarzenia z Poznania i następnego dnia także z Warszawy. (…) Przez cały dzień będziemy dbać o to, żeby Poznań był naprawdę najważniejszym miejscem na mapie Polski. Ciągle mam wrażenie, że powstanie wielkopolskie - chociaż już coraz bardziej znane - wciąż jednak nie jest doceniane w Polsce wystarczająco, więc taka okazja jak 100. rocznica będzie dobrą okazją, żeby by o tym wydarzeniu mówić i by było bardzo mocno obecne na antenie” – dodał Czaja.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.