Dwa spektakle Pożaru w Burdelu - "Duszpasterz hipsterów" i "Cześć i Chwała Bohaterkom", "Niepodległość słoików" Teatru PAPAHEMA, "Miłość szuka mieszkania" wg Jurandota i polska prapremiera sztuki "Beginning" Eldridge'a - to propozycje Teatru WARSawy w nowym sezonie.

"Pomyślałem, że trzeba zbudować jakąś alternatywę wobec głównych, mainstreamowych obchodów. Komedianci, aktorzy zajmujący się rozrywką i nie tylko, warto, żeby może mieli możliwość wypowiedzieć się i zbudować jakąś formę celebracji tego stulecia niepodległości" - powiedział w środę PAP reżyser grupy Pożar w Burdelu. "Uważam, że to dobry moment, by uruchomić refleksję: czy mamy dystans do samych siebie i jak umiemy opowiadać o naszej historii w kontekście humoru, komedii?" - mówił. "Czy umiemy ten patriotyzm w rozrywce odnaleźć czy nie?" - dodał.

Zapowiedział, że na scenie Teatru WARSawy w dniach 5-10 października odbędzie się Festiwal Komedii Narodowej.

"19 września odbędzie się premiera drugiej odsłony spektaklu w mojej reżyserii, czyli +Duszpasterza hipsterów+, który zrobi tutaj rekolekcje narodowe. To będzie takie +koncertokazanie+ Andrzeja Konopki z zespołem Zryte Banie. Potem Żelazne Waginy, czyli ten odłam feministyczny Pożaru w Burdelu, retro-punkowy hołd złożą kobietom walczącym o niepodległość 7 listopada premiera spektaklu +Cześć i Chwała Bohaterkom+. I te dwa przedstawienie plus recital +Niewarszawa+, który został na tej scenie zrobiony z Leną Piękniewską, stworzą rdzeń takiej idei, żeby zaprosić ludzi do dyskusji o humorze i komedii w kontekście patriotyzmu, polityki historycznej" - wyjaśnił Walczak.

"Pomysł na to miejsce, który od paru lat próbujemy realizować z różnym skutkiem, jest taki, by stworzyć tutaj swego rodzaju Centrum Kultury Niezależnej - Teatru Niezależnego" - powiedział w środę podczas konferencji prasowej dyrektor Teatru WARSawy Adam Sajnuk. "Współpracujemy na stałe od lat z Pożarem w Burdelu, z Teatrem Montownia. Teraz zaprosiliśmy dwa młode teatry - Teatr PAPAHEMA i Teatr Ekipa. (...) To jest pięć niezależnych grup, które w ramach tego budynku tutaj działają, dają swoje premiery i grają na stałe spektakle" - wyjaśnił.

Sajnuk poinformował, że wspólnie z Michałem Walczakiem i Rafałem Rutkowskim z Teatru Montownia przygotowali projekt kilkunastu premier teatralnych w roku pod hasłem Społeczna Scena Debiutów. "Startujemy z nim w konkursie, który ogłosiło Biuro Kultury m.st. Warszawy" - powiedział. "Ten dość rozbudowany projekt chcemy realizować także przy współpracy i partnerstwie Akademii Teatralnej i Akademii Sztuk Pięknych, Teatru Montownia, Teatru Porywacze Ciał, Stowarzyszenia Teatru Konsekwentnego być może również Muzeum Warszawy czy Muzeum Pragi" - dodał.

Rafał Rutkowski z Teatru Montownia przypomniał, że od zeszłego roku we foyer prezentuje stand-upy, które często pokazywane są po zakończeniu spektakli na scenie Teatru WARSawy. "Po roku działalności jest szansa, że powstanie tu taka scena stand-upowa z prawdziwego zdarzenia, tzn. będzie ona kierowana przeze mnie, ale wystąpią tu też inni artyści i debiutanci" - powiedział Rutkowski, który w tym sezonie zagra gościnnie w przygotowanym we współpracy z Teatrem PAPAHEMA nowym spektaklu pt. "Niepodległość słoików". Premierę tej stand-up comedy z lalkami zaplanowano na 28 września.

"Za tekst +Niepodległości słoików+ odpowiedzialna jest Agata Biziuk (...), za muzykę odpowiedzialna jest niezwykle utalentowana Natasza Topor, białostocka kompozytorka (...) za lalki odpowiedzialna jest aktorka Teatru Lalka, scenografka Olga Ryl-Krystianowska" - poinformował szef Teatru PAPAHEMA Mateusz Trzmiel.

Na 15 grudnia zaplanowano premierę koprodukcji Teatru WARSawy i Teatru Ekipa. Będzie to komedia Jerzego Jurandota pt. "Miłość szuka mieszkania". Reżyseruje - Jan Naturski.

"Niewiele jest komedii o getcie. Myślę, że nie znam takiej. (...) To jest komedia Jerzego Jurandota, która powstała w trakcie okupacji, była grana w trakcie okupacji" - mówił prezes Teatru Ekipa, aktor Jędrzej Taranek. "Ten tekst został wykopany spod ziemi dosłownie, bo autor podczas wielkiej likwidacji getta w 1942 r. uciekł z Warszawy, a tekst zakopał w słoju" - dodał.

6 grudnia odbędzie się polska prapremiera sztuki Davida Eldridge'a "Beginning" w reżyserii Adama Sajnuka. "To jest dwuosobowa sztuką z Marią Seweryn i Tomaszek Kotem. (...) Prapremierę to miało na West Endzie w lutym tego roku. Tekst zrobił olbrzymią furorę, zdobył bardzo dużo nagród" - mówił dyrektor Teatru WARSawy. "Kapitalny, piękny tekst o ludziach po przejściach w dużym mieście. O tym, czym dziś jest singielstwo, o spotkaniu, próbie zbliżania się ludzi. I piękny, i straszny" - dodał Sajnuk.

Na 22-24 października zaplanowano przygotowany we współpracy z Agencją Dramatu i Teatru ADiT Festiwal Sztuk Czytanych. Pierwszy dzień będzie poświęcony dramaturgii ukraińskiej, drugi - austriacko-niemieckiej, a trzeciego czytane będą sztuki duńskie.