Premiera spektaklu "Proszę bardzo", powstałego na motywach powieści autobiograficznej Andy Rottenberg, odbędzie się w czwartek w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, którą Rottenberg kierowała w latach 1993–2001. Spektakl przygotował Teatr Żydowski.

Główną rolę w spektaklu, czyli postać Andy Rottenberg, kreuje Tomasz Nosinski, występujący w Teatrze Żydowskim gościnnie.

"Ten wybór był absolutnie intuicyjny. Kiedy już było wiadomo, że będę reżyserował tę sztukę - historię życia kobiety naznaczoną trudnymi doświadczeniami, opowiedzianą otwarcie, szczerze aż do bólu, bardzo osobistą i intymną, wiedziałem, że muszę to przedstawić z pewnego dystansu. I dlatego wybór aktora, a nie aktorki do tej roli wydał mi się oczywisty" - powiedział PAP reżyser spektaklu i autor scenografii Wiktor Rubin podczas poniedziałkowej próby dla mediów w Zachęcie.

Reżyser dodał, że szczególnie ceni sobie to, że spektakl na kanwie powieści autobiograficznej Andy Rottenberg może się rozgrywać w przestrzeni Galerii Zachęta. "Anda Rottenberg była przecież przez wiele lat dyrektorką tej placówki, a wystawy przez nią organizowane przeszły do historii sztuki współczesnej" - powiedział Rubin.

Według reżysera, dyskusje, jakie się przy okazji tych wystaw odbywały, pokazały, "że do rozmowy o sztuce współczesnej polskie społeczeństwo lat 90. nie było gotowe. Debatowano przede wszystkim o nazwisku Andy Rottenberg, jej pochodzeniu, atakowano ją jako skandalizującą kuratorkę i kontrowersyjną dyrektorkę" - mówił reżyser.

"Anda Rottenberg starała się odpowiedzieć na te zarzuty swoją autobiografią "Proszę bardzo", a my klimat tej postaci staramy się pokazać w naszym spektaklu" - zaznaczył.

Spektakl - podobnie jak książka - przywołuje i odkrywa tragiczne losy przodków Andy Rottenberg: ze strony rodziny ojca, zamordowanych przez nazistów w Bełżcu, i syberyjskiej rodziny matki, której losy były równie bolesne i skomplikowane. "Jest to wędrówka po drzewach genealogicznych, odkrywanie gałęzi i próba refleksji nad autobiografią - jako tworzywem naszego tu i teraz" - napisano w nocie zapowiadającej spektakl.

W obsadzie znaleźli się również: Ryszard Kluge, Joanna Rzączyńska, Piotr Sierecki, Barbara Szeliga, Małgorzata Trybalska i Jerzy Walczak.

Spektakl "Proszę bardzo", grany w języku polskim, powstał we współpracy Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Centrum Kultury Jidysz z Zachętą — Narodową Galerią Sztuki.

Premiera odbędzie się 21 czerwca; następne spektakle: 22, 23, 24 czerwca w Zachęcie.