Wnętrza i meble Barbary Brukalskiej, projekt przedszkola Katarzyny Kobro, filmy Themersonów prezentowane są na nowej wystawie „Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918” w Galerii Zachęta w Warszawie. Wernisaż 23 lutego.

Blisko 500 obiektów eksponowanych w siedmiu salach Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki składa się na opowieść o najważniejszych społecznych i kulturalnych ideach epoki XX-lecia międzywojennego, takich jak ochrona najsłabszych warstw ludności, rozwój spółdzielczości – spółdzielni mieszkalnych, filmowych, oświatowych, ułatwienie dostępu do kultury, emancypacja niedostrzeganych wcześniej grup społecznych — kobiet, dzieci, robotników czy mniejszości narodowych.

„Wystawa jest wielowątkowa i ma charakter interdyscyplinarny. Na przykładzie różnych dziedzin: architektury, urbanistyki, modernistycznego wzornictwa, przedstawiamy te idee i koncepcje, ich ciągłość oraz wskazujemy, uniwersalny i aktualny po dziś charakter" – powiedziała PAP kuratorka Joanna Kordjak. "Intencją naszą było ukazanie rozmaitych oblicz niepodległościowych przemian postulowanych przez artystów i społeczników po 1918 roku” – dodała.

Najszerzej na wystawie jest reprezentowany dział architektury i urbanistyki, ale także architektura wnętrz. Są to projekty i ich modelowe realizacje, jak np. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa na Żoliborzu i na Rakowcu. "Przedstawiamy różne sposoby myślenia o najbliższym otoczeniu człowieka, czyli architekturę wnętrz. Publiczność ma okazję obejrzenia projektu kuchni przeznaczonej dla rodziny pięcio-siedmioosobowej, zrealizowanej na osiedlu WSM na Żoliborzu, autorstwa Barbary Brukalskiej. Przypominamy też przykłady wzornictwa tego okresu, szczególnie prace projektantek, architektek, ponieważ udział kobiet w artystycznej awangardzie był bardzo był znaczący; są to m.in. takie postaci jak właśnie Barbara Brukalska, Krystyna Tołłoczko-Różyska i jej kinoteatr czy Katarzyna Kobro, której projekt przedszkola, wyrażający nowe koncepcje pedagogiczno-wychowawcze pokazujemy na wystawie" – zaznaczyła Kordjak.

Kluczowym medium wystawy, zdaniem jej organizatorów, będzie film - prawdziwa „maszyna nowoczesności” - zarówno artystyczny, eksperymentalny, jak i dokument czy kino popularne. Zwiedzający obejrzą m.in. fragmenty filmów Franciszki i Stefana Themersonów czy członków Stowarzyszenia Miłośników Filmu Artystycznego START. Obok filmów tamtej epoki, prezentowane są fotografie m.in. Janiny Mierzejewskiej czy Zofii Chomętowskiej.

Wystawa - „pokazująca niektóre z idei ważnych w dwudziestoleciu międzywojennym, które po odzyskaniu niepodległości dawały Polakom nadzieję na nową, lepszą przyszłość” - została zrealizowana przez Galerię Zachęta w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Współorganizatorami wystawy są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Narodowe Archiwum Cyfrowe; partnerem naukowym - Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Ekspozycji, która będzie czynna od 24 lutego do 27 maja 2018 towarzyszy cykl spotkań, seminariów i dyskusji z udziałem historyków sztuki, socjologów, historyków.