Opowieści o przyszłości, naturze, technologii, islamie, ziołach, zbrodni, globalnym ociepleniu, genach, śmiałych dziewczynach, latających balonach, ucieczkach od rzeczywistości i głębokim odczuwaniu świata. Słowem: Siedemnaście powodów do zachwytu. Big Book Festival przedstawia siedemnaście zagranicznych gwiazd. Festiwal rusza 22 czerwca 2018 roku. Międzynarodowemu wydarzeniu towarzyszy hasło: „Ekspedycja. Zapomnij o granicach!".

Gośćmi Big Book Festival będą:
Annie Proulx // Karen McCarthy Woolf // Bernard Stiegler // Antonio Muñoz Molina // Anna Bolavá // Ziauddin Sardar // Bea Uusma // Michel Bussi // Linda Polman // Clémentine Beauvais // Karin Bojs // Eve Ainsworth // Laline Paull // Dan Richards // Lisen Sundgren // Maria Parr // Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Annie Proulx, USA
wybitna pisarka amerykańska, laureatka nagrody Pulitzera i National Book Award.
Jest autorką zekranizowanego przez Anga Lee opowiadania „Tajemnica Brokeback Mountain” oraz „Kronik portowych” nakręconych z udziałem Julianne Moore i Kevina Spacey. Nowa powieść „Drwale”, uznawana za opus magnum autorki, rozgrywa się na przestrzeni 300 lat i jest świadectwem ekologicznej zagłady dokonanej przez ludzi.

Karen McCarthy Woolf, Wielka Brytania
poetka i performerka literacka, debiutowała jako nastolatka. Słynie z przejmujących odczytań swoich wierszy. Prezentowała je w Tate Modern, Victoria & Albert Museum i Barbican Centre, a także w Singapurze, Szwecji, na Karaibach. Ma angielskie i jamajskie korzenie. Nową antologię „An Aviary of Small Birds” poświęciła zmarłemu przy porodzie synowi.

Bernard Stiegler, Francja
znakomity filozof, zajmuje się wpływem technologii cyfrowych na życie społeczne. Założył międzynarodowe towarzystwo Ars Industrialis, a także Instytut Badań i Innowacji przy Centre Pompidou. Napisał kilkanaście książek, w Polsce ukazała się „Wstrząsy. Głupota i wiedza w XXI wieku”.

Antonio Muñoz Molina, Hiszpania
pisarz, dziennikarz i eseista, członek Królewskiej Akademii Hiszpańskiej. Cieszy się międzynarodowym uznaniem. Jego świetne powieści – „Zima w Lizbonie” i „Beltenebros” zostały zekranizowane, a najnowsza – „Jak przemijający cień” otrzymała właśnie nominację do nagrody Man Booker International, wiosną ukaże się w Polsce.

Anna Bolavá, Czechy
ceniona poetka i prozaiczka. W przełożonej na polski powieści „W ciemność” pisze o samotnym, dusznym życiu w postkomunistycznej miejscowości, o ucieczce do świata ziół i natury. Wzruszająco opowiada o obsesji, pokazuje studium rozpadu osobowości.

Ziauddin Sardar, Wielka Brytania
uważany za jednego z najważniejszych intelektualistów muzułmańskich, pisarz, publicysta i krytyk. Współtwórca Instytutu Muzułmańskiego w Londynie i redaktor kwartalnika „Critical Muslim”. Jest autorem ponad 40 książek o islamie, nauce i kulturze współczesnej. W Polsce ukazała się „Mekka. Święte miasto”.

Bea Uusma, Szwecja
jest lekarką i pisarką. Poświęciła kilkanaście lat, by rozwikłać zagadkę zaginionej ekspedycji baloniarskiej na Biegun Północny. Sto lat po zniknięciu szwedzkich eksploratorów, przekopywała archiwa i zmarzniętą ziemię. Owocem tej pasji stała się „Ekspedycja”, książka-śledztwo pełna map i wykresów. Kiedyś ilustrowała książki dla dzieci. Teraz pracuje w szpitalu.

Michel Bussi, Francja
jeden z najpopularniejszych pisarzy europejskich, jego książki zna 5 milionów czytelników w 35 krajach. Akcję powieści osadza w różnych rejonach Francji, łączy elementy kryminalne
z głębią psychologiczną. W czerwcu w Polsce ukaże się jego nowa książka - „Mówili, że jest piękna”, historia zabójstwa rozgrywająca się wśród imigrantów w Marsylii.

Linda Polman, Holandia
nagradzana reporterka, pracowała w strefach konfliktów zbrojnych i w Afryce. Polacy znają jej „Karawanę kryzysu” poświęconą kulisom pomocy humanitarnej. Wiosną ukaże się nowa książka „Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci” pokazująca codzienność osób osadzonych w amerykańskich więzieniach i czekających na wykonanie wyroku pozbawienia życia.

Clémentine Beauvais, Francja
Nowa gwiazda literatury młodzieżowej. Ma 28 lat, napisała kilkanaście książek, zdobyła wiele nagród i czytelników w różnych krajach. Polacy znają „Pasztety, do boju!” arcyzabawną opowieść o dojrzewaniu i akceptacji siebie. Beauvais jest wykładowczynią, ma doktorat z pedagogiki, pisze po francusku i angielsku.

Karin Bojs, Szwecja
znakomita dziennikarka naukowa i pisarka. Otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Sztokholmskiego i wiele nagród. W świecie zasłynęła książką „Moja europejska rodzina – ostatnie 54 000 lat”, która wiosną ukaże się w Polsce. To fascynujący zapis wyprawy genetycznej, jaką odbyła do kilkunastu krajów, by ustalić swe prehistoryczne i biologiczne korzenie.

Eve Ainsworth, Wielka Brytania

pisze o młodzieży i dla nastolatków, w zaskakujący i pełen wyczucia sposób podejmuje trudne tematy. W powieściach „7 dni”, „Krzywda” czy „Zadurzenie” zajęła się m.in. samookaleczeniami, przemocą rówieśniczą, seksualnością. W jej książkach młodzi odnajdują siebie. Pracuje w szkole, ma rodzinę i stukniętego kota.

Laline Paull, Wielka Brytania
pisarka, autorka scenariuszy i sztuk teatralnych. Urodziła się w Londynie jako dziecko indyjskich imigrantów, zdobyła stypendium na Oxfordzie i w Los Angeles. Powieściami zajęła się późno, ale z sukcesem. Opublikowała „Rój” - thriller rozgrywający się w pszczelim ulu. Nowa książka — „Lód” opowiada o przyszłości i topnieniu Arktyki, ukaże się po polsku wiosną.

Dan Richards, Wielka Brytania
jest Walijczykiem, autorem subtelnych opowieści o pejzażach, naturze, relacji z otoczeniem. Z Robertem Macfarlane'em i Stanleyem Donwoodem pieszo wędrował przez Dorset, razem napisali „Holloway”. Przygotował antologię rozmów z wybitnymi artystami, jak Judi Dench i Bill Drummond. Podczas Big Book Festival przybliży historię Dorothy Pilley, swej pra-pra-ciotki i uznanej alpinistki, której poświęcił książkę „Climbing Days”.

Lisen Sundgren, Szwecja
pasjonatka natury — zgłębia i praktykuje wiedzę o tym, w jaki sposób bliskość przyrody pozwala utrzymać ciało w sprawności i sile. Jest botanikiem, zdobyła wykształcenie
w dziedzinie zielarstwa i homeopatii. Organizuje warsztaty i spacery naukowe, współpracuje z szefami kuchni. Wiosną w Polsce ukaże się jej „Zielnik”.

Maria Parr, Norwegia
gwiazda literatury dziecięcej, porównywana do Astrid Lindgren. Dwukrotnie już zdobyła najważniejsze norweskie wyróżnienie przyznawane autorom książek dla najmłodszych. Zasłynęła bestsellerowym „Gofrowym sercem”, opowieścią o prawdziwej przyjaźni. W czerwcu polscy czytelnicy poznają kontynuację tej historii - „Bramkarkę i morze”.

Sigríður Hagalín Björnsdóttir, Islandia
ważna dziennikarka radiowa, komentatorka i autorka wywiadów. Dobrze zna mechanizmy władzy i polityki. Jako autorka debiutowała książką „Wyspa” – połączeniem antyutopii
z political fiction, w której konfrontuje nas z wizją przywrócenia granic i odcięcia od świata.

Jeden z tegorocznych gości zagranicznych zostanie uwieczniony w wyjątkowy dziele sztuki. W Warszawie powstaje wielki literacki mural Big Book Festival. Na powierzchni 150 metrów kwadratowych sportretowani są pisarze wybrani w plebiscycie przez tysiąc czytelników. Na muralu znaleźli się: Zadie Smith, Swietłana Aleksijewicz, Sylwia Chutnik, Zygmunt Miłoszewski, Magdalena Parys, Karl Ove Knausgård oraz… Ostatnie miejsce wypełni gość Big Book Festival 2018 wybrany przez internautów.

Wejdź na profil facebook.com/bigbookfestival i zagłosuj! Plebiscyt rusza w piątek 23 marca i potrwa do 1 kwietnia.
Autorem muralu literackiego jest Wojciech Taki Myk Wiśniewski — artysta graffiti, który malował w Barcelonie, Londynie, Paryżu, Berlinie i Pradze. Mural powstaje w Parku Morskie Oko - Promenada na warszawskim Mokotowie.

Big Book Festival odbędzie się po raz szósty w dniach 22 – 24 czerwca.
Towarzyszy mu hasło: „Ekspedycja. Zapomnij o granicach!".
Miejscem wydarzeń będzie Fun Park & Arena Wspinaczkowa przy Merliniego 2.
Więcej na www.bigbookfestival.pl