W Zakopanem 2018 został ogłoszony Rokiem Władysława Hasiora oraz Rokiem Twórczości Rodzimej. Rada miasta przyjęła stosowną uchwałę w tej sprawie.

Jak wyjaśniła PAP rzeczniczka zakopiańskiego urzędu miasta Anna Karpiel-Semberecka, w tym roku przypada 90. rocznica urodzin słynnego zakopiańskiego artysty Władysława Hasiora. Rok Twórczości Rodzimej związany jest z jubileuszem największego festiwalu pod Giewontem – Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, którego 50. edycję zaplanowano na sierpień.

Uchwała dotycząca Roku Władysława Hasiora została podjęta na wniosek Muzeum Tatrzańskiego, którego filią jest m.in. Galeria Władysława Hasiora - autorska galeria prac artysty. Galeria artysty znajduje się przy ul. Piaseckiego w Zakopanem w dawnej leżakowni sanatorium „Warszawianka”, gdzie w 1984 r. zamieszkał i tworzył Hasior.

Władysław Hasior urodził się 14 maja 1928 roku w Nowym Sączu. W 1947 r. rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem pod kierunkiem Antoniego Kenara. Po ukończeniu szkoły podjął studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Mariana Wnuka. Jego artystyczny debiut przypadł na początek lat sześćdziesiątych XX wieku. Był artystą wykorzystującym w swojej pracy różnorodne materiały i techniki. Tworzył zarówno kolaże, jak i asamblaże, czyli trójwymiarowe odmiany kolażu. Znany jest również ze swoich realizacji plenerowych oraz pomników m.in. poświęconych ratownikom górskim, rozstrzelanym partyzantom; był także twórcą monumentów: Żelazne Organy i Słoneczny Rydwan.

Swoje prace Hasior prezentował w muzeach i galeriach na całym świecie m.in. w Centre Georges Pompidou w Paryżu, Konsthall w Soedertaelje, Museum Louisiana w Humlebaek pod Kopenhagą, Instytucie Polskim w Londynie. Brał udział w wielu prestiżowych wydarzeniach związanych ze sztuką np. Biennale Sztuki w Wenecji, Biennale Rzeźby Plenerowej w Montevideo, na którym otrzymał Grand Prix za wielofigurową kompozycję „Golgota”, Biennale w Sao Paulo. Artysta zmarł 14 lipca 1999 roku w Krakowie.

Rada Artystyczna 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i instruktorzy zakopiańskich zespołów regionalnych zawnioskowali z kolei o uchwalenie Roku Twórczości Rodzimej.

„Ta inicjatywa ma podkreślić rangę jubileuszowego festiwalu oraz ważną rolę rodzimej twórczości dla zachowania bogatego kulturowego dziedzictwa naszego regionu” – podkreśliła rzeczniczka.

„Przez pięćdziesiąt lat uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich stali się jedną wielką rodziną, tworzącą co roku niepowtarzalną atmosferę. Nadchodzący Festiwal, który odbędzie się już po raz pięćdziesiąty, będzie dla nas, zakopiańskich zespołów regionalnych, wydarzeniem szczególnym. Mamy nadzieję, że złoty jubileusz stanie się okazją do jeszcze lepszego poznania kultury i tradycji naszych przodków – czytamy w uzasadnieniu wniosku.