statystyki

Englert: Jestem zbyt zarozumiały, żeby się obrażać

autor: Piotr Zaremba29.12.2017, 07:04; Aktualizacja: 06.01.2018, 11:41
Jan Englert Aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, jej były rektor. Od 2003 r. piastuje stanowisko dyrektora artystycznego w Teatrze Narodowym

Jan Englert Aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, jej były rektor. Od 2003 r. piastuje stanowisko dyrektora artystycznego w Teatrze Narodowymźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Jacek Lagowski Agencja Gazeta

Nie lubię teatru interwencyjnego, mnie teatr jako trybuna nie interesuje – ani jako twórcy, ani jako człowieka. Ale przecież to jest konwencja, umowa między twórcą i odbiorcą, więc siłą rzeczy mówi także o polityce. Z Janem Englertem rozmawia Piotr Zaremba.

W monografii Teatru Narodowego autorstwa Magdaleny Raszewskiej widać, że w PRL-u pana odlegli poprzednicy: Krasnowiecki, Dejmek, nawet Hanuszkiewicz, wciąż inicjowali debaty, na czym „teatr narodowy” ma polegać. To nadal aktualna dyskusja?

W zaborze rosyjskim po polsku mówiło się publicznie w dwóch miejscach: w kościele i w teatrze. Nic dziwnego, że obie instytucje wychodziły daleko poza swoje powołanie. Do kościoła i do teatru nie szło się tylko po modlitwę i rozrywkę. Ludzie gromadzili się w sprawie Polski. Tak było także w PRL-u, więc po 1990 r. obie instytucje zaczęły przechodzić poważny kryzys. Odebrano im dodatkową siłę.

A dziś?

Na pewno potrzebna jest jakaś polityka kulturalna. Kultura w Polsce poddaje się inercji, czasem posuwa się do przodu, ale kogoś, kto naprawdę ma jej wizję, znaleźć trudno. Ja przeżyłem jako rektor i dyrektor teatru 14 ministrów kultury, więc wiem.


Pozostało jeszcze 95% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie