Pan Wojciech Drewniak, znany youtuber, będzie rozmawiał między innymi o Witoldzie Pileckim językiem młodych ludzi, więc mam nadzieję, że to ich zainteresuje - powiedziała PAP Anna Mizińska, prowadząca projekt Młodzi dla Historii realizowany w ramach Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Anna Mizińska powiedziała, że prowadzone od kilku lat działania w ramach projektu Młodzi dla Historii mają na celu stworzenie w ramach festiwalu filmowego programu, który zainteresuje młodych. "W tym roku siódma edycja, więc projekt dobrze się ma, zapraszamy młodych ludzi w wieku 9-19 lat".

Mizińska przypomina, że początek projektu stanowił konkurs filmowy. "Dziś już te konkursy są trzy. Jest to konkurs filmowy, konkurs na stylizacje modowe i konkurs teatralny" - wymieniła.

Według prowadzącej projekt młodzi ludzie chętnie w nim biorą udział. "Mogą wzajemnie wymieniać doświadczenia, mają również warsztaty, gdzie szlifują swoje możliwości artystyczne, ale są też ciekawe spotkania z ciekawymi ludźmi" - stwierdziła.

Dodała, że charakter propozycji festiwalowych ma działanie aktywizujące. "W warsztatach filmowych biegają po ulicach, rozmawiają z ciekawymi ludźmi, tworzą kolejny nowy film, nabierają doświadczenia, są to również spotkania z paniami scenografkami, kostiumolożkami, które stylizatorom mody mówią, jak należy do tematu podejść, a poza tym jest bardzo dużo dodatkowych rzeczy, wydarzeń, które ich bardzo interesują" - oceniła.

"Musimy wiedzieć, kim jesteśmy, gdzie są nasze korzenie, skąd pochodzimy" - powiedziała, tłumacząc skąd tegoroczna propozycja lekcji historii. "Pan Wojciech Drewniak, znany youtuber, będzie rozmawiał między innymi o Witoldzie Pileckim językiem młodych ludzi, więc mam nadzieję, że to ich zainteresuje" - zapowiadała.

Anna Mizińska poinformowała także, że na festiwal zaproszono młodzież z USA związaną ze stowarzyszeniem National History Day zajmującym się propagowaniem historii i organizacją międzystanowego konkursu historycznego dla młodzieży. "Przyjadą tutaj, żeby porozmawiać. Jest to ćwiczenie i językowe, i historyczne" - zapowiedziała Mizińska.

IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbywa się w dniach 27-30 września w Gdyni. Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Podczas festiwalu zostaną przyznane nagrody dla twórców podejmujących tematykę historyczną m.in. Złoty i Platynowy Opornik. Gościem specjalnym wydarzenia jest uczestniczka powstania węgierskiego w 1956 r. Maria Wittner, skazana na karę śmierci, zamienioną na dożywocie.

Polska Agencja Prasowa objęła patronatem to wydarzenie.