Ok. 26 mln zl unijnego dofinansowania na wyposażenie m.in. ścieżki dydaktycznej poświęconej polskiemu kinu, dostanie Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi (NCKF). Przedsięwzięcie prezentujące historię i ewolucję polskiej kinematografii ma być zrealizowane w 2019 r.

"To ważny moment dla NCKF. Po miesiącach prac związanych z przygotowaniem scenariuszy ścieżek edukacyjnych, możemy rozpocząć przygotowania związane z projektem wnętrz i wystaw. Prawie 26 mln zł, pozyskane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, jest niezbędne do realizacji dwóch najbardziej widowiskowych realizacji - wystawy poświęconej kinu polskiemu oraz działań edukacyjnych" - podkreślił dyrektor NCKF Rafał Syska.

Jak zaznaczył Syska, wystawa "Kino Polonia" prezentująca historię i ewolucję polskiego kina ma być jedną z najbardziej imponujących w Europie; będzie to ekspozycja multimedialna, interaktywna i narracyjna.

"Działania edukacyjne również są przez nas projektowane inaczej niż zwykle rozumie się edukację. Nie będą to sale wykładowe, lecz cały kompleks półprofesjonalnych ministudiów związanych z różnymi etapami realizacji filmów. Zwiedzający będą poznawać film poprzez uczestnictwo w jego tworzeniu, a to wymaga zaplecza technologicznego" - dodał Syska.

Kilka dni temu ogłoszony został przetarg na opracowanie projektu przebudowy EC1 Wschód - w którym ma swoją siedzibę NCKF - obejmującego m.in. stworzenie koncepcji plastyczno-przestrzennej wnętrz oraz projekty wystaw stałych.

"Projekt związany ma być z wnętrzami, foyer, trzysalowym kinem, wystawami, pracownią badawczą, która będzie jednocześnie nowoczesną biblioteką. Uczestnicy przetargu będą mieli trzy miesiące na przygotowanie swoich prac. Konkurs zostanie rozstrzygnięty latem" - zaznaczył Syska.

W NCKF do końca 2019 r. powstaną trzy wystawy stałe. Obok ekspozycji "Kino Polonia" prezentującej m.in. eksponaty związane z najistotniejszymi dla polskiej kultury filmowej produkcjami oraz kolekcję plakatów filmowych, powstanie także "Mechaniczne oko", będące multimedialną podróżą w czasie - z ery kina cyfrowego poprzez epokę taśm i projektorów analogowych do początków kinematografii.

Wystawa "Materia kina" będzie interaktywną wędrówką przez kolejne etapy powstawania filmu - od pomysłu i scenariusza, przez montaż finansowy, dobór obsady, przygotowanie kostiumów, budowę dekoracji i pracę na planie zdjęciowym, po postprodukcję.

Z uzyskanego dofinansowania zostanie zakupiony m.in. sprzęt do prowadzenia programów edukacyjnych i warsztatów oraz demonstracji sprzętu filmowego, a także wyposażenie ułatwiające obsługę zwiedzających, w tym osoby niepełnosprawne.