„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to najnowsza propozycja przygotowana przez Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Premiera spektaklu w adaptacji i reżyserii Agaty Biziuk odbędzie się w sobotę.

Zdaniem Ewy Kunickiej z impresariatu gorzowskiego teatru, podczas przestawienia będzie można przekonać się, że dramat Wyspiańskiego po ponad stu latach od jego powstania, nie traci na aktualności. Sztuka została uwspółcześniona, by jeszcze bardziej uwypuklić jej uniwersalny przekaz.

„To co boleśnie dotykało naszych przodków ze smutkiem odkrywamy u siebie dzisiaj. Idea wspólnotowości naszego społeczeństwa leży w gruzach z powodu braku komunikacji i niemożliwości podjęcia wspólnego czynu. Bohaterowie uwięzieni we własnych przywarach, kliszach, nie mają możliwości przełamania wzajemnych uprzedzeń. +Chocholi taniec+, w rytm którego kręcą się sprawy ważne i błahe, wielcy i mali bohaterowie – trwa nadal” - ocenia Agata Biziuk.

Autorzy spektaklu przenoszą akcję „Wesela” w czasy współczesne. Wykorzystują do tego scenografię, kostiumy, muzykę i światło. Nie ma jednak ingerencji w sam styl języka Stanisława Wyspiańskiego. Oprócz tego, przeszłość z teraźniejszością łączą niektóre stroje.

W sztuce wystąpi cały zespół gorzowskiego teatru. Scenografie i kostiumy przygotowała Katarzyna Pielużek, a za ruch sceniczny odpowiada Anita Podkowa. Autorem muzyki jest Piotr Klimek. Adaptacja nie obejmuje całej treści „Wesela”, lecz wybrane tematy dramatu.

To pierwszy spektakl pochodzącej z Białegostoku Agaty Biziuk zrealizowany na gorzowskiej scenie. Do tej pory współpracowała ona m.in. z Teatrem Wytwórnia w Warszawie, Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem im. St. I. Witkiewicza w Zakopanym czy Teatrem Nowym w Poznaniu.