Kontrakt gruzińskiego artysty z orkiestrą PFB został podpisany na 3,5 roku.
„W kulturze muszą być zmiany, ponieważ poszczególni dyrektorzy artystyczni mają swoje własne kierunki, umiłowania, kontakty i idee. Kulturze zawsze potrzebna jest rewolucja, w pozytywnym sensie” - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Roman Perucki.
Tchitchinadze przyznał, że jest szczęśliwy z faktu podjęcia pracy z gdańską orkiestrą. „Ma ona za sobą wielką przeszłość i jest doświadczonym zespołem. Zrobię wszystko, aby zbudować tu dobrą atmosferę, która – moim zdaniem – jest podstawą każdego sukcesu” – zadeklarował.
Gruziński artysta liczy na to, że muzycy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej będą mieli okazję prezentować swoje umiejętności również poza salą koncertową.
„Chciałbym także dotrzeć do uczniów i studentów, pacjentów szpitali, mieszkańców domów seniora i pracowników fabryk. Chciałbym, aby orkiestra dotarła do wszystkich mieszkańców, także tych, którzy z różnych powodów nie mogą trafić do siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej” – wyjaśnił.
Mówiąc o repertuarze Tchitchinadze zapowiedział, że zamierza stworzyć szeroką ofertę muzyczną. „Będzie np. dużo powrotu do dzieł klasycyzmu, takich twórców jak Mozart czy Haydn, które zawsze dobrze sprawdzają się w orkiestrach. W programie znajdą się także utwory romantyczne i rozbudowane kompozycje, które wymagają starannego przygotowania” – dodał.
George Tchitchinadze rozpoczął swoją karierę w 1998 r. jako dyrygent operowy, prowadząc koncert galowy podczas Międzynarodowego Festiwalu Operowego w stolicy Gruzji, Tbilisi.
Odbył wiele tras koncertowych m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem z Tbilisi. Prowadził m.in. Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną, Litewską Narodową Orkiestrę Kameralną, Państwową Orkiestrę Symfoniczną Azerbejdżanu i Syryjską Narodową Orkiestrę Symfoniczną.
Pełniąc funkcję zastępcy dyrektora artystycznego Państwowej Opery i Baletu w Tbilisi artysta wykonywał m.in. "Aidę" Verdiego i "Don Giovanniego" Mozarta. Był też dyrektorem muzycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga (Rosja).
Tchitchinadze współpracował też z kilka polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tbilisi.
Podczas piątkowego koncertu w PFB, podczas którego wykonane zostaną m.in. utwory Beethovena, Mozarta i Czajkowskiego, Ernst van Tiel symbolicznie przekaże batutę swojemu następcy Georgowi Tchitchinadze.
Ernst van Tiel pełnił stanowisko dyrektora artystycznego PFB od 2012 r. W czasie swojej kadencji wprowadził do repertuaru m.in. muzykę musicalową i filmową. Zorganizował też koncertowe promenadowe, wzorowane na angielskich BBC Proms. Gdańska orkiestra pod jego kierownictwem odbyła trasy koncertowe po Chinach i USA. Amerykańskie występy były ukoronowaniem 70-letniej działalności orkiestry symfonicznej PFB. Za oceanem muzycy z Gdańska zagrali 43 koncerty w 19 stanach.
W 2016 r. orkiestra PFB wystąpiła też m.in. na Festiwalu Morza Bałtyckiego w Sztokholmie, będącym największym i jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzyki poważnej w Skandynawii.