Prace francuskiej artystki Laure Prouvost, laureatki jednej z najważniejszych nagród w dziedzinie sztuk plastycznych - Nagrody Turnera, pokaże Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Będzie to pierwsza indywidualna prezentacja jej twórczości w Polsce.

Wernisaż wystawy zatytułowanej "Wot Hit Talk" odbędzie się w piątek.

"Tytuł wystawy jest nieprzetłumaczalny. Bardziej chodzi w nim o odczucie, jakie on wywołuje. Artystka sprawdza bowiem w swojej twórczości, co dzieje się gdy do zdań lub słów wkradnie się jakaś literówka czy przejęzyczenie, a może nawet świadome przekłamanie lub nadinterpretacja. W swoich pracach stara się badać granice języka i sposobów komunikacji międzyludzkiej oraz granice między tym, co wizualne, a zmysłowe i emocjonalne" - powiedziała PAP kuratorka wystawy, Jolanta Woszczenko.

Jak mówi sama Prouvost: "rzeczywistość nigdy nie jest dokładnie tym o czym marzymy, zaskakuje nas w dobry lub zły sposób. Ludzie mają w sobie pragnienie, by wszystko było lepsze od tego, co w rzeczywistości mają. Wyobraźnia może nam dać to, czego chcemy" – wyjaśnia artystka w zapowiedzi wydarzenia na stronie CSW.

Woszczenko powiedziała, że francuska artystka tworzy "na pograniczu filmu, instalacji i kolażu".

Na wystawie w Gdańsku Prouvost zaprezentuje instalacje, obiekty, prace malarskie i wideo.

"Dla przykładu, w pracy wideo pt. +Heat hit it+ artystka zastosowała szybko zmieniające się sekwencje ze zdarzeń codziennego życia. Towarzyszy temu ustna narracja autorki, a także tablice z różnego rodzaju tekstami, stanowiące zabawny komentarz do tego, co widać na ekranie. Sam nastrój filmu stopniowo staje się coraz bardziej niepokojący. Podobnie jak w innych pracach wideo Prouvost ukazuje niejednoznaczność znaczenia i pojęcia rzeczywistości" – wyjaśniła kuratorka.

Film ten będzie prezentowany na ekranie w białej ramce, w zaaranżowanej przestrzeni instalacyjnej, którą stanowić będzie pokój pomalowany na czarno z szarą wykładziną.

"Prace wideo artystki charakteryzują się zaskakującymi scenariuszami i absurdalnym humorem" – dodała Woszczenko.

Po wernisażu wystawy odbędzie się dyskusja poświęcona m.in. znaczeniu słowa i języka oraz sposobom komunikacji w życiu codziennym; z udziałem Laure Prouvost, dyrektora i kuratora Flat Time House w Londynie Garetha Bell-Jonesa, oraz pisarza i tłumacza z Uniwersytetu Gdańskiego Tomasza Swobody.

Laure Prouvost (ur. 1978 r.) jest francuską artystką, obecnie mieszkającą i tworzącą w Antwerpii (Belgia). Studiowała film w Central Saint Martins, a także uczęszczała do Goldsmiths, University of London. Po ukończeniu Central Saint Martins pracowała jako asystentka brytyjskiego artysty konceptualnego Johna Lathama.

Artystka wystawiała swoje prace m.in. w Tate Britain, ICA, Serpentine, BFI Galleries, Biennale w Lyonie. Prace wideo i filmy pokazywała na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Oberhausen, gdzie dwukrotnie zdobyła nagrodę główną. W 2011 r. Provoust zwyciężyła w organizowanym przez Whitechapel Gallery konkursie Max Mara Art Prize.

W 2013 r. Prouvost zdobyła nagrodę Turnera, jedną z najważniejszej nagród w dziedzinie sztuk plastycznych na świecie, przyznawaną przez Tate Britain. Laur ten otrzymała za wystawę "FarFromWords" w Whitechapel Gallery oraz pracę "Wantee".

Wystawa dzieł Prouvost w CSW Łaźnia będzie czynna do 30 kwietnia.