10 koncertów zaplanowano podczas rozpoczynającego się w środę w Gdańsku Actus Humanus Resurrectio. To pierwsza, poprzedzająca Wielkanoc, wiosenna odsłona tego festiwalu muzyki dawnej. Wcześniejsze edycje, organizowane od 2011 r., odbywały się w grudniu przed Bożym Narodzeniem.

"Festiwal Actus Humanus Resurrectio zaprezentuje arcydzieła muzyki od średniowiecza po późny barok, wprowadzające w nastrój i zadumę Wielkiego Tygodnia oraz radość Wielkiej Nocy. Dzieła te będą rozbrzmiewać w najlepszych wykonaniach na świecie" - powiedział we wtorek PAP rzecznik prasowy festiwalu Piotr Matwiejczuk.

Wśród tegorocznych, zagranicznych gwiazd festiwalu są m.in. William Christie, Rene Jacobs, Rinaldo Alessandrini, Ottavio Dantone i Bjorn Schmelzer z zespołami.

"W pierwszy dzień festiwalu wykonana zostanie Pasja wg św. Mateusza Johanna Sebastiana Bacha. Z tym utworem po raz pierwszy do Polski przyjeżdża Rene Jacobs, jeden z pięciu najważniejszych dziś na świecie dyrygentów nurtu historycznego. Muzyk ten wzbudza skrajne emocje, stąd nazywany jest artystą kontrowersyjnym. Jedni twierdzą, że to, co robi jest wyssane z palca i nazywają go szarlatanem, a inni wręcz odwrotnie, uważają go za geniusza" - dodał rzecznik prasowy Actus Humanus.

Jacobsowi towarzyszyć będzie chór RIAS Kammerchor oraz orkiestra Akademie fuer Alte Musik z Berlina.

Rene Jacobs - śpiewak, dyrygent, badacz i pedagog - posiada na swoim koncie ponad 250 nagrań i należy do najznakomitszych osobistości świata muzyki dawnej. W 1977 r. założył zespół Concerto Vocale, z czasem rozbudowując grupę do składu pełnej orkiestry, będącej w stanie prezentować opery.

Po raz pierwszy po 20 latach od ostatniej wizyty w Polsce pojawi się w Gdańsku dyrygent William Christie, założyciel zespołu Les Arts Florissants.

"Muzycy zaprezentują podczas koncertu specjalnie ułożony program składający się z kompozycji Marca-Antoine Charpentiera" - wyjaśnił rzecznik festiwalu.

William Christie, dyrygent i klawesynista, uważany jest za najważniejszego propagatora i interpretatora muzyki francuskiego baroku, repertuaru od XVI do XVIII wieku. Urodził się w Stanach Zjednoczonych; po studiach na Harvardzie i Yale w 1971 r. opuścił Amerykę, przenosząc się do Paryża, gdzie wstąpił do Konserwatorium. Zespół Les Arts Florissants zawiązał w 1979 r.

Podczas festiwalu Actus Humanus Resurrectio na szczególną uwagę zasługuje też "Concerto Italiano" pod dyrekcją Rinaldo Alessandrini. "Podczas tego występu usłyszeć można będzie zbiór utworów Claudio Monteverdiego, specjalnie przygotowany na gdański festiwal z okazji 450. rocznicy urodzin tego twórcy" - wytłumaczył rzecznik Actus Humanus.

Tak jak w poprzednich edycjach Actus Humanus zaplanowano koncerty wieczorne, ale też po raz pierwszy w dotychczasowej historii festiwalu melomani mogą też uczestniczyć w koncertach w godzinach popołudniowych.

"I to będzie pięć kameralnych recitali czołówki polskich wykonawców muzyki dawnej. Mamy już bowiem w kraju liczne grono znakomicie wykształconych, przeważnie za granicą, wykonawców nurtu historycznego. Warto się nimi pochwalić i zestawiać z największymi gwiazdami z Francji, Niemiec czy Włoch" - zaznaczył Matwiejczuk.

Podczas festiwalu zaprezentują się słuchaczom Marcin Świątkiewicz, Adam Strug, Mateusz Kowalski, Michał Gondko, Agnieszka Budzińska-Bennett i Robert Bachara.

Podczas wiosennej edycji Actus Humanus do dotychczasowych miejsc koncertowych festiwalu tj. gotyckiego kościoła św. Jana oraz XIV-wiecznego Dworu Artusa na Długim Targu - dojdą XVII-wieczna Wielka Zbrojownia oraz dwa zabytkowe Ratusze - Głównomiejski i Starego Miasta.

Actus Humanus Resurrectio 2017 potrwa do 16 kwietnia.