Na początek nowego roku spora dawka kina w najlepszym wydaniu. Co warto zobaczyć? Oto kilka propozycji, które są najbardziej wyczekiwane. Wśród nich m.in. thriller o superbohaterze „Glass", dramat „Dom, który zbudował Jack" Larsa von Triera oraz opowieść o zagubionym synu i bezradnym ojcu, czyli „Mój piękny syn".
Mój piękny syn

Opowieść o chłopaku, który poszukuje swojej drogi i o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści. O miłości mężczyzny, który nie potrafił wypuścić swojego dziecka z objęć. O więzi ojca i syna, która okazała się najtrwalsza wtedy, gdy obaj zaczęli się od siebie oddalać.

Gatunek: dramat (USA)
Reżyser: Felix Van Groeningen
Aktorzy: Steve Carell, Timothée Chalamet, Maura Tierney
Premiera: 4 stycznia 2019


Bumblebee

Rok 1987. Na jednej z kalifornijskich plaż Bumblebee znajduje azyl na złomowisku. Tymczasem Charlie (Hailee Steinfeld), dziewczyna u progu dorosłości, próbuje zrozumieć świat, wciąż szukając w nim dla siebie miejsca i roli. Na wspomnianym złomowisku znajduje zdezelowanego, rdzewiejącego Bumblebee. Kiedy udaje jej się go odrestaurować, szybko orientuje się, że Bumblebee nie jest zwykłym żółtym „garbusem”.

Gatunek: sci-fi, akcja (USA)
Reżyser: Travis Knight
Aktorzy: Hailee Steinfeld, John Cena, Glynn Turman
Premiera: 4 stycznia 2019


Zabawa, zabawa

40-letnia prokurator Dorota (Agata Kulesza) pije, by – jak sama mówi – nie zwariować. Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione pod wpływem. Mąż, znany polityk (Marcin Dorociński), stara się zachować jej problem w tajemnicy i wyciąga ją z rozmaitych tarapatów, ale powoli ma już dosyć. Studentka Magda (Maria Dębska) lubi ostro imprezować, a ponieważ świetnie się uczy i ma super pracę, nikt nie robi jej wyrzutów. Jednak w pewnym momencie dziewczyna traci grunt pod nogami, kiedy na zerwanym filmie dochodzi do tragedii. Z kolei szanowana chirurg dziecięcy – Teresa (Dorota Kolak) przez picie straciła rodzinę, została jej tylko praca w szpitalu, w którym jest ordynatorem. Sytuacja wymyka się spod kontroli, kiedy w ciągu alkoholowym przychodzi na dyżur. Problemy kobiet narastają, wpędzając bohaterki i ich bliskich w poważne niebezpieczeństwa. W końcu każda z nich sięgnie dna, czy jednak każdej uda się od niego odbić?

Gatunek: komedia, dramat (Polska)
Reżyser: Kinga Dębska
Aktorzy: Agata Kulesza, Maria Dębska, Dorota Kolak
Premiera: 4 stycznia 2019


Ralph Demolka w internecie

Ralph, czarny charakter gry wideo wraz z przyjaciółką Wandelopą von Cuks stawiają wszystko na jedną kartę i wyruszają na tułaczkę po sieci w poszukiwaniu części zamiennej, która uratuje grę Wandelopy. Zagubieni w nieznanym świecie bohaterowie zdają się w swojej wędrówce na internetową społeczność, w tym twórcę stron internetowych i biznesmena imieniem Yesss będącego głównym algorytmem i duszą popularnej strony "BuzzzTube".

Gatunek: animowany, familijny (USA)
Reżyser: Phil Johnston, Rich Moore
Aktorzy: Sarah Silverman, John C. Reilly, Gal Gadot
Premiera: 11 stycznia 2019


Vice

„Vice” – historia człowieka, który konsekwentnie przeszedł drogę od poruszającego się zręcznie po waszyngtońskich korytarzach biurokraty do realnej władzy. Wiceprezydent USA za prezydentury George’a W. Busha był jednym z najpotężniejszych ludzi tamtego czasu i zmieniał swój kraj i świat tak skutecznie, że efekty jego działalności obserwujemy do dzisiaj.

Gatunek: dramat biograficzny (USA)
Reżyser: Adam McKay
Aktorzy: Sam Rockwell, Amy Adams, Christian Bale
Premiera: 11 stycznia 2019


Witajcie w Marwen

Film przedstawia poruszającą i prawdziwą historię głęboko nieszczęśliwego mężczyzny, który walczy o powrót do rzeczywistości, odkrywając terapeutyczną moc sztuki.

Gatunek: komedia animowana (USA)
Reżyser: Robert Zemeckis
Aktorzy: Steve Carell, Leslie Mann, Eiza González
Premiera: 11 stycznia 2019


Underdog

Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Na ich podstawie powstał scenariusz autorstwa Mariusza Kuczewskiego. Borys Kosa Kosiński (Eryk Lubos) to zawodnik MMA, który jest u szczytu formy. W najważniejszej walce ze swoim największym rywalem Deni Takaevem (Mamed Khalidov) popełnia błąd, który przekreśla jego karierę. Traci wszystko.

Gatunek: akcja (Polska)
Reżyser: Konrad Niewolski, Maciej Kawulski
Aktorzy: Eryk Lubos, Mamed Khalidov, Aleksandra Popławska
Premiera: 11 stycznia 2019


Glass

Nadludzko silna, diabolicznie bystra i zdolna do przeistoczeń w różne osobowości Bestia ma zamiar nakarmić się śmiercią swoich ofiar. Wszystkie konwencjonalne metody stosowane wobec najniebezpieczniejszych psychopatów-kryminalistów nie są w takich przypadkach skuteczne. Jedyną osobą, która jest w stanie stawić czoła złu nie z tej ziemi jest David Dunn (Bruce Willis).

Gatunek: thriller (USA)
Reżyser: M. Night Shyamalan
Aktorzy: Bruce Willis, Samuel L. Jackson, James McAvoy
Premiera: 18 stycznia 2019


Dom, który zbudował Jack

Tytułowy Jack to nowa postać w popkulturowym klanie psychopatów, obok Kuby Rozpruwacza, Dextera czy Hannibala Lectera. Mistrz światowego kina pokazuje kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy, piekielnie inteligentnego perfekcjonisty, pełnego sprzeczności, słabości i drobnych natręctw. Jack jest estetą, wielbicielem malarstwa, architektury, poezji i wycieczek na łono natury. Zabójca patrzy na swoje zbrodnie jak na mroczne dzieła sztuki. Jaki kształt nada swojej zbrodni doskonałej?

Gatunek: dramat
Reżyser: Lars von Trier
Aktorzy: Matt Dillon, Riley Keough, Uma Thurman
Premiera: 18 stycznia 2019


Maria, królowa Szkotów

Barwna opowieść o burzliwym życiu charyzmatycznej Marii Stuart. W wieku 16 lat została królową Francji, dwa lata później owdowiała. Sprzeciwiając się tradycji, odmówiła ponownego zamążpójścia. Wróciła do Szkocji, gdzie odzyskała należny jej tron. Ale Szkocja i Anglia była wówczas pod władaniem królowej Elżbiety I. Obie królowe obserwowały swe poczynania z lękiem i fascynacją. Rywalki w miłości i władzy, silne kobiety w męskim świecie, toczyły podstępną grę, w której stawką była władza. I niezależność. Żadna z nich nie godziła się na rolę marionetki. Maria utrzymywała, że tron Anglii należy się jej, uznając suwerenność Elżbiety. Zdrada, rebelia i spiski na obu tronach zmieniły bieg historii.

Gatunek: dramat biograficzny
Reżyser: Josie Rourke
Aktorzy: Margot Robbie, Saoirse Ronan, Jack Lowden
Premiera: 25 stycznia 2019


Złe wychowanie Cameron Post

Cameron jest nastolatką, która po utracie rodziców w wypadku samochodowym, trafia pod opiekę bliskich krewnych. Rodzina dowiaduje się, że nastolatka ma intymną relację ze swoją przyjaciółką. W konserwatywnej rodzinie skutkuje to przymusowym wysłaniem do ośrodka terapii i reedukacji, gdzie niewłaściwie prowadząca się młodzież ma nauczyć się poprawnych ról i zachowań. W ośrodku Cameron znajduje pokrewne dusze, z którymi razem próbuje nie tylko przetrwać, ale też zawalczyć o prawo do życia według własnych przekonań.

Gatunek: dramat, romans (USA)
Reżyser: Desiree Akhavan
Aktorzy: Chloë Grace Moretz, Sasha Lane, Forrest Goodluck
Premiera: 25 stycznia 2019


Lista Schindlera (25 lat od premiery)

Z okazji 25. rocznicy premiery wstrząsająca i obsypana Oscarami „Lista Schindlera” Stevena Spielberga wraca do kin.

Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń. Tanią, wręcz darmową siłę roboczą stanowią okoliczni Żydzi zmuszani do pracy przez hitlerowców. W 1943 roku wchodzi w życie plan Endlosung czyli ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Krakowskie getto zostaje zlikwidowane, ludzie wyrzuceni na bruk i wywożeni do obozu do Płaszowa. Schindler widząc ten dramat postanawia uratować Żydów od zagłady wykupując nieefektywnych pracowników do swojej fabryki. "Lista Schindlera" to niewątpliwie największy triumf kinowy wybitnego hollywoodzkiego reżysera Stevena Spielberga. Wydanie DVD zawiera obrazy poprawione techniką cyfrową, cyfrową jakość dźwięku 5.1 oraz zupełnie nowe dodatki specjalne. "Lista Schindlera", w której występują między innymi Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, oraz Embeth Davidtz, to prawdziwa historia, której nigdy nie da się wymazać z pamięci. Opowieść o człowieku, który nie był obojętny, ocalił setki istnień ludzkich w najczarniejszym rozdziale naszej historii. "Lista Schindlera" Stevena Spielberga, zdobywca, aż siedmiu Oscarów, to jeden z najważniejszych i najbardziej cenionych filmów wszech czasów.

Gatunek: dramat wojenny (USA)
Reżyser: Steven Spielberg
Aktorzy: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes
W kinach od 27 stycznia 2019