Wśród wielu namiętności żądza bogactwa i pieniądza jest jedną z najbardziej uniwersalnych i znanych pod niemal każdą szerokością geograficzną. Korporacje, giełdy, stan konta, inwestycje i oszczędności - owinięty walutą bożek czasem wymyka się spod kontroli i staje się chorobliwą chciwością. Do klasyki kina przeszło wiele tytułów, w których główną rolę gra kasa. Warto do nich wracać.
ikona lupy />
Media
Wall Street (1987)

Kinowy klasyk o giełdzie. Film opowiada historię Buda Foksa, młodego maklera giełdowego, który za wszelką cenę pragnie dostać się na szczyty świata finansjery. W tym celu podejmuje pracę u bogatego, ale bezwzględnego Gordona Gekko.

Reżyser: Oliver Stone
Występują: Michael Douglas, Charlie Sheen, Daryl Hannah

Szwindel: Anatomia kryzysu (2010)

Pierwszy film, który obnaża szokującą prawdę kryjącą się za kryzysem ekonomicznym 2008 roku. Globalne załamanie rynku na sumę ponad 20 bilionów dolarów przyczyniło się do utraty pracy i domów przez miliony osób. Film, poprzez dogłębne analizy i wywiady z najważniejszymi głowami świata finansów, politykami i dziennikarzami ukazuje nie tylko jak ta nikczemna gałąź przemysłu rosła w siłę, lecz także odkrywa pełne korozji relacje, które skorumpowały polityków, przepisy i środowisko akademickie.

Reżyser: Charles Ferguson
Występują: Matt Damon, William Ackman, Daniel Alpert

Chciwość (2011)

Analityk pracujący dla potężnej firmy inwestycyjnej, mającej swoją siedzibę na słynnym Wall Street, odkrywa niepokojące dane. Uzyskane przez niego informacje wskazują na nieprawidłowości finansowe, które mogą doprowadzić do bankructwa całego przedsiębiorstwa. Gdy statystyki trafiają w ręce najważniejszych członków zarządu, rusza lawina krytycznych, niekoniecznie trafionych decyzji. Jeden niewłaściwy ruch może doprowadzić do finansowej katastrofy. Zagrożona jest nie tylko firma, ale i przyszłość całej globalnej gospodarki.

Reżyser: J.C. Chandor
Występują: Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons

Zbyt wielcy, by upaść (2011)

HBO Films prezentuje ciętą relację z kryzysu gospodarczego roku 2008. Oparty na bestsellerowej powieści A. Rossa Sorkina film zdobywcy OscaraŸ Curtisa Hansona dogłębnie analizuje przenikanie się środowisk Wall Street i Waszyngtonu oraz wpływ ich decyzji na podatników. Historie rzeczywistych postaci zostały wplecione w bieg wydarzeń nieubłaganie zmierzających do finansowej katastrofy. Wybuchowy dramat - Wall Street otrzymało czek, podatnicy ponieśli konsekwencje.

Reżyser: Curtis Hanson
Występują: Topher Grace, Paul Giamatti, Billy Crudup

Żądza bankiera (2012)

Marc Tourneuil (Gad Elmaleh, O północy w Paryżu) zostaje właśnie mianowany dyrektorem wielkiego europejskiego banku inwestycyjnego Phenix. Na początek żąda dla siebie większych przywilejów, chciałby zarabiać więcej niż "nędzne" 1,8 miliona euro rocznie. Gdy żona (Natacha Régnier, Wyśnione życie aniołów) pyta, po co mu aż tyle, odpowiada, że dopiero duże pieniądze sprawiają, że ludzie nabierają szacunku.

Reżyser: Costa-Gavras
Występują: Gad Elmaleh, Gabriel Byrne, Natacha Régnier

Wilk z Wall Street (2013)

Jordan Belfort (Leonardo DiCaprio) był złotym dzieckiem świata amerykańskich finansów. Szybki i oszałamiający sukces przyniósł mu fortunę, władzę i poczucie bezkarności. Pokusy czaiły się wszędzie, a Belfort lubił im ulegać i robił to w wielkim stylu. Najpiękniejsze kobiety. Najdroższe jachty. Najbardziej wyszukane narkotyki. Szalona impreza bez cienia poczucia odpowiedzialności. A w ślad za tym nieuniknione błędy i pragnienie jeszcze większego bogactwa. Korupcja, naginanie prawa i malwersacje podatkowe - w tym także Belfort okazał się mistrzem.

Reżyser: Martin Scorsese
Występują: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie

Big Short (2015)

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, które stały się zarzewiem ogólnoświatowego kryzysu 2007-2010. Zadziwiające, jak zaledwie kilku mężczyzn - poprzez spekulacje, malwersacje, balansowanie na granicy prawa - doprowadziło do gigantycznej zapaści gospodarczo-ekonomicznej właściwie w każdym zakątku globu. Sensacyjne kulisy wydarzeń, które wpłynęły na każdego z nas.

Reżyser: Adam McKay
Występują: Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling

ikona lupy />
Media