Gaba Kulka, Agata Zubel, Jakub Jakowicz i Arte dei Suonatori, czyli muzyczna wieża Babel. Rusza druga edycja Festiwalu 3x3. 30 października koncert w Poznaniu. Festiwal 3x3 to wielki zderzacz muzycznych cząsteczek, w którym już po raz drugi przeprowadzane będą kolizje barokowej orkiestry Arte dei Suonatori z najciekawszymi osobowościami polskiej sceny muzycznej.
Festiwal 3x3 / Media

Główną ideą festiwalu jest współpraca artystów posługujących się różnymi językami muzycznymi, oraz poszukiwanie nowych brzmień i nowych kontekstów
dla instrumentów dawnych.

3x3 to trójka solistów występująca w trzech miastach. Bohaterami pierwszego cyklu byli Marcin Masecki, Czesław Mozil i Dj Lenar. Tym razem do muzycznego dialogowania zaprosiliśmy Gabę Kulkę, Agatę Zubel oraz Jakuba Jakowicza. Wspólnie z Arte dei Suonatori konfrontować oni będą Bacha współczesnego
i dawnego (Jakowicz), sprawdzą, czy Mozart i Stockhausen są antymaterią (Zubel), oraz wzbogacą mieszankę gatunków o niebezpieczne barokowe składniki (Kulka).

Koncerty odbywać się będą w warszawskim Studio Teatrgaleria, poznańskim CK Zamek, festiwal zawita też po raz pierwszy do Gorzowa Wielkopolskiego (Jazz Club Pod Filarami).

Terminy koncertów:

Jakub Jakowicz - 28.10. 2016 Warszawa, 30.10.2016 Poznań
Agata Zubel - 25.11.2016 Warszawa
Gaba Kulka - 6.12.2016 Gorzów Wielkopolski, 7.12.2016. Warszawa

Program i bohaterowie festiwalu

Arte dei Suonatori & Jakub Jakowicz
Bach dawny, Bach współczesny - konfrontacja, inspiracja, innowacja.

Jeden z najbardziej utytułowanych polskich skrzypków młodego pokolenia i barokowa orkiestra Arte dei Suonatori wezmą na warsztat utwory J. S. Bacha. Czy to w ogóle możliwe, by instrumenty – współczesny i historyczne – mogły zagrać razem? Czy da się pogodzić tak różne estetyki wykonawcze i stworzyć oryginalną, pulsującą barwami, interpretację?

Jakub Jakowicz to skrzypek odważny i wszechstronny. Solista i kameralista, koncertujący od 11 roku życia w Polsce i zagranicą. Zdobywca wielu znaczących nagród, występujący z renomowanymi zespołami orkiestrowymi i kameralnymi. Muzyk doświadczony, a jednak niechętny bezpiecznym postojom i wciąż będący w drodze. Zwolennik repertuarowych parkourów po muzyce XX wieku i współczesnej, pozwalających zachować świeżość w wykonywaniu klasyki. Miłośnik ping-ponga oraz wszelkich sportów, pozwalających przewietrzyć głowę i żyć zdrowo. W każdej grze waleczny i wytrwały. Muzyczny partner, na którym zawsze można polegać.

Jest przekonany, że w wykonawstwie, które uprawia, zawsze chodzi o zagranie „czegoś ponad nutami” – o swobodne „mówienie muzyką”. Jak na wirtuoza przystało, nie boi się nowych wyzwań. Nie stosuje taryfy ulgowej. Chce grać po swojemu, inaczej niż dotąd. I pewnie dlatego postanowił na swych nowoczesnych skrzypcach, uzbrojonych w metalowe struny, zagrać Bacha z Arte dei Suonatori – orkiestrą instrumentów historycznych. Zanosi się na frapującą rozmowę. Ciekawe, jak jej uczestnicy zdołają znaleźć wspólny język…

28 października, godz. 20.00 / STUDIO Teatrgaleria, Warszawa
30 października, godz. 19.00 / CK Zamek, Poznań

Arte dei Suonatori & Agata Zubel
Historia muzyki według A.Z., czyli Mozart i Stockhausen w jednym stali domu.

Znana w świecie polska kompozytorka i wokalistka. Podobno muzyka dawna i współczesna mają ze sobą wiele wspólnego. Postanowiliśmy to sprawdzić, zapraszając artystkę, którą “New York Times” zaliczył do „grona najlepszych kompozytorów współczesnych w Europie”. Wokalistka o niezwykłej charyzmie. Twórca i wykonawca (a to wizytówka na wskroś barokowa!). Razem z AdS przedstawi nową wersję historii muzyki.

Agata Zubel bezceremonialnie łamie twórcze i wykonawcze szablony. Zawsze gotowa do wypadów na nieznane terytoria dźwiękowe, nieobjęte jeszcze rządami reguł i kanonów. Zajmuje się poszerzaniem możliwości wykonawczych ludzkiego głosu – instrumentu wciąż nie w pełni wykorzystanego – znajduje frajdę w eksperymentach sonorystycznych oraz w zabawie sylabami i głoskami. Niedościgła interpretatorka utworów współczesnych. Zafascynowana scalaniem słów z muzyką, własne kompozycje opiera na starannie wybranych tekstach literackich (m.in.: Szymborskiej, Miłosza, Becketta, Saint-Exupery’ego). Z reguły zajęta jednocześnie kilkoma projektami, zdobyła umiejętność pracy w podróży. Podczas każdej zawsze szuka pomysłów na nowe kompozycje i… kupuje koncertowe suknie i sukienki.

Uważa, że łączenie dwu profesji – kompozytora i wykonawcy – jest dla niej fantastycznym doświadczeniem. Dzięki temu podczas wykonania kompozycji innego twórcy instynktownie poszukuje tego, co „może być ukryte za nutami”. Współkreowanie dzieła muzycznego to dla niej fascynujące przedsięwzięcie. Podobnie jak łączenie różnych stylów wykonawczych i kierunków w muzyce. Tym razem nadarza się okazja do poszukiwania wspólnych obszarów w dialogu muzyki dawnej i nowej. Barokowa orkiestra Arte dei Suonatori długo czekała na to spotkanie, a barokowa muzyka jeszcze dłużej...

25 listopada, godz. 19.00, STUDIO Teartgaleria, Warszawa (koncert w ramach Europejskich Targów Muzycznych CJG)

Arte dei Suonatori & Gaba Kulka
Efektów tej mieszanki nie da się przewidzieć. Dacie się zaskoczyć?

Pianistka i wokalista, czerpiąca inspiracje z różnych nurtów muzycznych. O swojej muzyce pisze: „Można powiedzieć, że to progresywny pop. Pstrokata mieszanka gatunków, od fortepianowego rocka, przez jazz, po Weillowski kabaret”. Dodajemy do tego barok i stare instrumenty. Mieszamy jeszcze bardziej i mamy nadzieję, że… wybuchnie!

Gaba Kulka to jedna z najbardziej wyrazistych osobowości wśród współczesnych twórców polskiej muzyki rozrywkowej. Artystka określa swoją twórczość jako „pop progresywny”, który „rozbija własną formę”. Śmiało wykraczająca w swoich utworach poza ramy konwencji i gatunków. Zapalona do odbywania muzycznych wycieczek w różne strony i podążania trasami pełnymi nagłych zwrotów, ostrych zakrętów oraz niespodzianek za rogiem. Zwolenniczka dźwiękowej pstrokacizny i eklektyzmu. Kompozytorka o imponującej erudycji, łącząca w piosenkowych schematach elementy rocka, jazzu, musicalu i kabaretu. Zawsze gotowa do występów z innymi artystami. Podziwiana za doskonały warsztat wokalny, a także za niezwykłą elokwencję.

Uważa, że każdego artystę powinna „uwierać rzeczywistość”. Twierdzi, że samo tworzenie, „czegoś, co jest piękne albo harmonijne, albo co jest szczerym wyrazem jakiegoś uczucia, to radykalny akt niezgody na teraźniejszość”. Komponowanie muzyki to dla niej sposób na odwrót od bezbarwnego świata i zanurzenie się w beztroskim fantazjowaniu. Czekacie na kolejny akt jej artystycznego nonkonformizmu? Wszystko rozegra się podczas występu z orkiestrą Arte dei Suonatori. Wielobarwna muzyczna mieszanka, wzbogacona o barokowe brzmienia, eksploduje na pewno…

6 grudnia, godz. 19.30, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wielkopolski
7 grudnia, godz. 20.00, STUDIO Teatrgaleria, Warszawa

Arte dei Suonatori

W dialekcie weneckim ‘sztuka współbrzmienia’. Ale ta orkiestra brzmi dobrze nie tylko z nazwy. Barokowy jest nie tylko jej repertuar, barokowe jest nie tylko jej instrumentarium. Jej muzycy mają pełne baroku głowy. I jak na barok przystało, zapis nutowy staje się dla nich jedynie punktem wyjścia do eksperymentu, improwizacji i kreacji. W intermedialny krajobraz Festiwalu 3x3 orkiestra ta wpisuje się więc doskonale.
Porzućmy skromność. Arte dei Suonatori jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kameralnych orkiestr barokowych na scenie międzynarodowej. W swej przeszło dwudziestoletniej dynamicznej historii dała kilkaset koncertów w Polsce i zagranicą, wydała kilkanaście nagrań płytowych. Arte dei Suonatori to polska Persona Grata muzyki barokowej. I nie ma w tym żadnej przesady. Druga edycja Festiwalu 3x3 będzie kolejną okazją do potwierdzenia nietuzinkowości tej formacji muzycznej.

MUZYKA TO MATEMATYKA, TAK MÓWIĄ.
NIE ZAWSZE JEDNAK W MUZYCE WSZYSTKO UDAJE SIĘ WYLICZYĆ.
TAK JAK NIE ZAWSZE 3x3 DAJE 9…

Jaki będzie wynik dodawania do siebie muzyki dawnej i muzyki współczesnej – klasycznej, popularnej, improwizowanej…?
Wspólny mianownik matematyki i muzyki sprowadza się w gruncie rzeczy do tego, że obie świetnie nadają się do eksperymentowania i wdrażania innowacji.

3x3=3 [trzy] (muzyczne kooperacje)
3x3=4 [cztery] (wykonawcze podmioty: Arte dei Suonatori i goście: Jakub Jakowicz, Agata Zubel, Gaba Kulka)
3x3=5 [pięć] (koncertów)
3x3=6 [sześć] (tygodni od początku do końca festiwalu)
3x3=∞ [nieskończoność] (inspiracji i wydarzeń towarzyszących koncertom)