CONRAD FESTIVAL | Ósma edycja imprezy znów zachęca bogatą ofertą, liczbą polskich i zagranicznych gości oraz wielością tematów podejmowanych podczas spotkań z autorami i czytelnikami. „Festiwal Conrada to nie tylko literatura. To czas intensywnego uczestnictwa w kulturze” – piszą na swojej stronie organizatorzy wydarzenia. Może dlatego hasłem patronującym tegorocznej edycji jest „intensywność”.
Rozumieć można ją na wiele sposobów, twórcy Conrad Festivalu widzą w niej jednak postawę wobec świata. „Rozumiemy ją jako uważne, pełne krytycznej koncentracji odnoszenie się do świata i do innych. W takim odnoszeniu się do rzeczywistości pomaga nam literatura. To ona jest naszą przewodniczką, to ona jest narzędziem, za pomocą którego uczymy się, jak lepiej w tym świecie być” – mówi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy festiwalu.
Podczas siedmiu dni spotkań pojawi się wielu wybitnych pisarzy z Polski i ze świata. Trzy najgorętsze nazwiska festiwalu w tym roku to: Eleanor Catton, Richard Flanagan oraz Michael Cunningham. Nowozelandka Eleanor Catton objawiła się światu w 2013 roku jako najmłodsza laureatka w historii Nagrody Bookera. Polscy czytelnicy poznali obsypane laurami, napisane w duchu powieści wiktoriańskiej „Wszystko, co lśni” oraz debiutancką powieść Catton „Próba”.
Richard Flanagan (wywiad na stronie 4) to jedno z najgorętszych nazwisk współczesnej literatury australijskiej. Urodzony na Tasmanii potomek irlandzkich zesłańców również jest laureatem Nagrody Bookera. Docenioną przez jurorów powieść „Ścieżki Północy” krytycy okrzyknęli mianem australijskiej „Wojny i pokoju”.
Michael Cunningham to z kolei postać znana nie tylko wielbicielom literatury, ale też filmu. Jego bestsellerowe „Godziny” w 2002 roku z powodzeniem przeniósł na ekran Stephen Daldry, obsadzając w rolach głównych m.in. Meryl Streep, Claire Danes i Julianne Moore. Cunningham był też autorem scenariuszy filmowych, w tym „Wieczoru” na podstawie powieści Susan Minot.
Czytelnicy spotkają się również z wybitnym pisarzem irlandzkim Colmem Tóibínem, znanym jako autor doskonale przyjętej powieści „Brooklyn”, węgierskim pisarzem i aktorem Gézą Röhrigiem oraz pisarkami ukraińskimi: Sofiją Andruchowycz, Marią Nikitiuk, Natalką Śniadanko i Haśką Szyjan.
Conrad Festival, który tradycyjnie zbiega się w czasie z Targami Książki w Krakowie, to także doskonała okazja do przedstawienia ważnych premier literackich w Polsce. Swoje najnowsze książki zaprezentują Szczepan Twardoch, Filip Springer i Artur Domosławski. Odbędą się spotkania poświęcone premierom książek zagranicznych: „Podróży zimowych” Georges’a Pereca, „Na północ jedzie się, by umrzeć” Idy Linde oraz monografii „Kongo. Opowieść o zrujnowanym kraju” autorstwa Davida Van Reybroucka.
Osobne pasmo stanowią spotkania poświęcone części konkursowej. O Nagrodę Conrada rywalizuje ze sobą pięcioro autorów: Marek Adamik, autor poruszających zapisków układających się w subiektywną i bardzo osobistą opowieść o chorobie i poszukiwaniu sensu na nowo („Sensu sens”); Żanna Słoniowska, której „Dom z witrażem” okazał się w ostatnim czasie jednym z najciekawszych literackich głosów o dzisiejszej i dawnej Ukrainie; Weronika Murek za poetyckie opowiadania ze zbioru „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, nominowana wcześniej do Paszportu „Polityki” i nagrody Nike; Magdalena Kicińska za biografię przedwojennej żydowskiej działaczki i pedagożki Stefanii Wilczyńskiej („Pani Stefa”); oraz Tomasz Wiśniewski za pełne groteski i nabrzmiałe absurdem opowiadania pt. „O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra”. Zwycięzcę, którego poznamy ostatniego dnia festiwalu, wybiorą w głosowaniu czytelnicy.
Conrad Festival | 24–30.10, Kraków | ConradFestival.pl