W Katowicach rozpoczął się we wtorek 7. Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych Regiofun. Podczas inauguracyjnej gali nagrodę Border Gate odebrał Simon Chinn – producent m.in. nagrodzonych Oscarem dokumentów „Sugar Man” i „Człowiek na linie”.

Regiofun to jedyny w Europie festiwal, który nagradza producentów i stara się podkreślić ich rolę jako współtwórców dzieł filmowych. To impreza poświęcona filmom, które powstały dzięki wsparciu regionalnych funduszy filmowych oraz pomocy miast. Wydarzenie odbywa się od 2010 r. W tym roku podczas sześciu dni widzowie obejrzą prawie 60 filmów krótko- i pełnometrażowych.

Choć pierwsze projekcje rozpoczęły się we wtorkowe przedpołudnie, impreza została oficjalnie otwarta wieczorem w Kinoteatrze Rialto - specjalnym pokazem filmu „Wszystko albo nic: historia Jamesa Bonda" w reżyserii Stevana Riley'a. Producent tego filmu Simon Chinn podczas gali odebrał nagrodę Border Gate, przyznawaną wybitnym osobowościom z branży producenckiej.

Chinn ma na koncie wiele filmów dokumentalnych, które okazały sukcesami artystycznymi i frekwencyjnymi. W 2008 r. zrealizował „Człowieka na linie" - opowieść o przygotowaniach do przejścia po rozciągniętej linie między wieżami Word Trade Center przez francuskiego linoskoczka w 1973 r. Obraz zdobył ponad 30 nagród w tym Oscara, ale też wyróżnienia na festiwalach m.in.: w Sundance, Karlovych Varach. Kolejnym oscarowym filmem Chinna jest „Sugar Man", który wyciągnął z cienia zapomnianego piosenkarza Sixto Rodriqueza.

Po raz pierwszy nagroda Border Gate została przyznana podczas 5. edycji MFPF Regiofun - otrzymał ją Peter Aalbaeck Jensen, producent filmów Larsa von Triera. Rok później wyróżnienie przyznano Piotrowi Dzięciołowi, założycielowi firmy Opus Film.

Jak co roku najważniejszą częścią festiwalu Regiofun jest jednak konkurs, podzielony na dwie kategorie: filmów krótko- i średnio- oraz pełnometrażowych. W tym roku tej pierwszej zmierzy się 13 obrazów, a w drugiej - 8. Filmy będą oceniać dwa zespoły jurorów, którzy w każdej kategorii przyznają statuetki i nagrody po 10 tys. euro producentom najlepszych ich zdaniem filmów. Swoich faworytów wybierze także publiczność.

Regiofun to nie tylko projekcje filmowe, ale też miejsce spotkań i dyskusji, w których biorą udział producenci, reżyserzy, eksperci i przedstawiciele regionalnych funduszy z całego świata. Celem tych spotkań jest integracja środowiska filmowego, znajdowanie zagranicznych partnerów i koproducentów, a także poznanie trendów w produkcji filmowej. Co roku organizowana jest też wycieczka dla producentów - aby zachęcić ich do kręcenia zdjęć w pokazywanych im miejscach.

Pokazaniu najatrakcyjniejszych w województwie plenerów służy też towarzyszący festiwalowi konkurs "Kartka do producenta". Zachęca on mieszkańców województwa do przysyłania fotografii wykonanych w miejscach, w których mógłby zostać nakręcony film.

Organizująca festiwal Instytucja Filmowa Silesia-Film od lat stara się promować region poprzez kinematografię. Od 2008 r., kiedy powstał Śląski Fundusz Filmowy, Instytucja zachęca producentów do realizowania swoich filmów w woj. śląskim. Przedstawicielom Silesia-Film zależało jednak nie tylko na tym, by skupić uwagę branży filmowej, ale też przybliżyć produkcję filmową widzom. Stąd przed kilkoma laty zrodził się pomysł na organizację festiwalu Regiofun.

Obok Silesia-Film organizatorem festiwalu jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a współorganizatorem Polski Instytut Sztuki Filmowej. Patronat honorowy sprawują: marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa i prezydent Katowic Marcin Krupa. Jednym z patronów medialnych festiwalu jest Polska Agencja Prasowa.