Media

Ogłoszenie werdyktu przez Giełdowe Stowarzyszenie Księgarzy Niemieckich (niem. Börsenverein des Deutschen Buchhandels) odbyło się w poniedziałek wieczorem we Frankfurcie nad Menem. Tradycyjnie uroczystość odbyła się w przeddzień otwarcia frankfurckich targów książki.

Nagrodzona w tym roku powieść „Widerfahrnis” została wydana przez Frankfurter Verlagsanstalt. Opowiada ona historię emerytowanego wydawcy, który przypadkowo spotyka starszą panią; dawną właścicielkę sklepu z kapeluszami. Oboje decydują się na spontaniczną podróż na południe Włoch. Sielankę i beztroskę wypoczynkowych wojaży ucina zupełnie inna rzeczywistość, z jaką się spotkają na Sycylii. Tabuny uciekinierów z Afryki i innych rejonów biedy. Położenie uchodźców kontrastuje w powieści z dobrobytem dwójki Europejczyków. W uzasadnieniu werdyktu jury podkreśliło, że Kirchhoff w niewielkiej przestrzeni swojej powieści udanie splata prywatność i arkadię bohaterów ze społecznymi i politycznymi zawirowaniami spowodowanymi napływem mas uchodźców do Europy.

Na finałowej krótkiej liście tegorocznego konkursu księgarzy niemieckich – obok powieści Kirchhoffa – znalazło się także pięciu innych autorów: Reinhard Kaiser-Mühlecker („Fremde Seele, dunkler Wald“), André Kubiczek („Skizze eines Sommers“), Thomas Melle („Die Welt im Rücken“), Eva Schmidt („Ein langes Jahr“) oraz Philipp Winkler („Hool“). Każdy z finalistów otrzymał po 2500 euro.

Niemiecka nagroda księgarzy przyznawana jest od 2005 roku i uznawana za najważniejszą w tej branży. Do tegorocznej edycji niemieccy, szwajcarscy oraz austriaccy wydawcy zgłosili łącznie 178 nowości. Wartość nagrody głównej to 25 000 euro. Jury bierze pod uwagę niemieckojęzyczne książki, które ukazały się w ostatnim roku. Ubiegłorocznym triumfatorem i zdobywcą nagrody był Frank Witzel za powieść „Die Erfindung der Roten Armee Fraktion durch einen manisch-depressiven Teenager im Sommer 1969“.