MUZYKA POWAŻNA | Europa Cantans – to tytuł tegorocznego święta dla melomanów ceniących różnorodność, czyli festiwalu Wratislavia Cantans
51. edycja wydarzenia, którego początki sięgają połowy lat 60. zeszłego wieku, będzie wyjątkowa, bo Wrocław jest w tym roku Europejską Stolicą Kultury. Wratislavia Cantans zapowiada się różnorodnie i gwiazdorsko. Na otwarcie (3.09) w imponującej sali Narodowego Forum Muzyki zabrzmią „Zan Tontemiquico” Mikołaja Góreckiego, syna i ucznia Henryka Mikołaja Góreckiego, oraz XIII symfonia Dymitra Szostakowicza. Ta nosi podtytuł „Babi Jar”, skomponowana została do wierszy Jewgenija Jewtuszenki. Poeta w powojennym Związku Radzieckim w nowatorski sposób opowiadał o problemach i demonach swego kraju. Poruszająca kompozycja odnosi się do wstrząsającej rzezi na kijowskich Żydach dokonanej przez hitlerowców w 1941 roku, właśnie w wąwozie Babi Jar, dziś w obrębie Kijowa. Tę symfonię wokalną wykona znakomity rosyjski bas Michaił Pietrenko, który ma za sobą docenione kreacje na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Z kolei znakomitym finałem festiwalu będzie zapewne Bachowska „Pasja według św. Mateusza”, której premiera odbyła się niemal 300 lat temu w Lipsku. Wykonają ją Monteverdi Choir i English Baroque Soloists pod batutą sir Johna Eliota Gardinera.
Dyrektor artystyczny Wratislavia Cantans, doskonały włoski dyrygent Giovanni Antonini, poleca jeszcze szczególnie występy Katalończyka wielokrotnie goszczącego w Polsce Jordiego Savalla oraz pochodzącego z Palermo kompozytora i wiolonczelisty Giovaniego Sollimy wraz z Le Mystere des Voix Bulgares: „Obydwaj artyści fascynują się przenikaniem i pokrewieństwem różnych tradycji muzycznych. Savall ukazuje związki między późnośredniowieczną i renesansową muzyką europejską a twórczością arabską, akcentuje wspólne korzenie obu tradycji. Sollima, artysta pasjonujący się każdym rodzajem muzyki, będzie improwizował wraz z bułgarskim chórem śpiewającym na swój jedyny w swoim rodzaju sposób, ale także, z myślą o niepowtarzalnym brzmieniu grupy, skomponuje dla niej nowe utwory”. Sam Antonini poprowadzi koncert z IX symfonią Beethovena, podczas którego wystąpią doskonali soliści: Christiane Oelze, Marianna Pizzolato, Steve Davismil oraz Thomas Bauer.
Kolejnym wydarzeniem będzie zapewne występ francuskiego kontratenora Philippe’a Jaroussky’ego. Obok niego na scenie pojawi się Ensemble Artaserse. Na pewno warto też zobaczyć występ belgijskiej grupy Huelgas Ensemble. Od kilku dekad zbierają prestiżowe nagrody, grają w najważniejszych salach koncertowych świata, wykonując muzyką wokalną i instrumentalną od XIII po koniec XVI wieku.
W tym roku na Wratislavia Cantans mocno postawiono na walor edukacyjny. Doskonali europejscy soliści poprowadzą kursy mistrzowskie dla młodzieży. Odbędzie się także tradycyjny kurs interpretacji muzyki oratoryjnej i kantatowej. Wspólny występ da dodatkowo około 200 dzieci ze szkół muzycznych.
Koncerty będą miały miejsce nie tylko we Wrocławiu, lecz także w innych miastach Dolnego Śląska. Szczegółowy program festiwalu na stronie nfm.wroclaw.pl.
Wratislavia Cantans | Wrocław, 3–18.09